Таня Смит иска да помага на хора, следвайки примера на баща си. Израства в скромно, но сплотено семейство и никой не подозира, че една от най-добрите приятелки на Принс, може да го задмине по слава - престъпна слава. Не сте чували за тази жена, защото тя остава любимка на ФБР в създаването на някои от най-жестоките банкови измами, преди да се появи интернет.

И като историята на всеки по-модерен наследник на Робин Худ, Смит израства в едно спокойно и сравнително скромно семейство. Домът ѝ в Минеаполис често се споделя с хора, изпаднали в беда. Не е голям и понякога Таня трябва да се бори за легло с братята и сестрите си. Родителите ѝ завършват Християнския университет в Минеаполис и отварят театър за афро-американци, който след няколко години се превръща в основен културен хъб за работниците в квартала.

Следвайки примера на баща си, Таня започва да мисли най-различни варианти, с които да помага на хората. В детството успява да намери телефонният номер на Майкъл Джаксън (все още изгряващ талант в САЩ), но вместо да чуе своя любимец, телефонът е вдигнат от Джо Джаксън - бащата и музикален агент на цялата фамилия. Джо остава в историята като един от най-големите злодеи в бизнеса и бързо затваря телефона на Таня.

Въпреки негативния сблъсък, Таня осъзнава, че има талант в издирването на телефонни номера и с помощта на  актьорските си умения открива всички по-големи клонове на банки. Във всеки разговор се представя за служител и започва да договаря най-различни варианти за прехвърлянето на средства от една сметка в друга. Нейната цел не е да забогатее бързо, а да изпрати пари на хора в нужда.

View this post on Instagram

A post shared by Tanya Smith (@neversawmecomingbook)

Тийнейджърката "дарява" пари на съседи, останали без електричество и газ, на хора, които могат да бъдат изгонени на улицата, защото не са платили наема си и много други. Смит успява да изпрати 5 хиляди долара на баба си. Старицата се изплашила от сумата и никога не докоснала чека, подозирайки, че най-вероятно е станала грешка.

Телефоните скоро започват да отстъпват място на компютрите, интернет се оказва далеч по-надеждният начин за обслужване на клиенти и сметки, но първите стъпки на персоналния компютър са много плахи и нивото на сигурност е плачевно. Използвайки своите умения, Таня закупува първия си компютър и започва да изучава нивото на сигурност на същите банки, които през последните години са писали чекове за най-различни нужди, често без да осъзнават, че говорят с тийнейджърка.

Компютърът ѝ ще бъде най-големият кошмар на ФБР през следващите десетилетия. Вместо да изпраща пари на истински хора, Смит отваря сметки на несъществуващи хора. Парите се прибират от нейни "приятели" и бедите започват. Непознат мъж отива да изтегли сумата от 160 хиляди долара от казино в Лас Вегас.

View this post on Instagram

A post shared by Tanya Smith (@neversawmecomingbook)

Мъжът е задържан и заявява, че някакво момиче го е накарало да отиде и да вземе печалбата ѝ. Така ФБР разбира името ѝ и започва една дълга игра на котка и мишка. Издирването продължава с години, а разследващите остават без хора, които да следят всички съмнителни трансакции.

В денят на нейното задържане, Смит разбира, че е бременна. Нейните близнаци се раждат зад решетките. Собственият ѝ адвокат прави редица пропуски в защитата, докато не става ясно, че работи в полза на ФБР. Присъдата от 13 години влиза в сила през 1986 г. Две години по-късно Смит ще избяга от затвора. Бягството ѝ шокира абсолютно всички, включително и агентите от ФБР, работещи по случая. На едно от обичайните свиждания, приятели носят официални дрехи. Не е известно как Таня успява да се преоблече, но когато свижданията приключват, дамата излиза спокойно от затвора и се насочва към изхода. Пазачите дори не ѝ обръщат внимание и отварят вратите.

Смит успява да се укрива за известно време, но отново удря на камък, вторият ѝ партньор е насилник с мания за бързо забогатяване. Бегълката се опитва да намали своята присъда и да се бори за правата си извън затвора. През първите две години в затвора е получава достатъчно откази от престижни адвокати и никой не иска да се занимава с нейния случай. Надзирателите често ѝ се подиграват, че афроамериканците нямат мозък за подобни престъпления.

View this post on Instagram

A post shared by Tanya Smith (@neversawmecomingbook)

Родителите на Таня не спират да ѝ напомнят, че когато порасне, може да бъде всичко, което си избере. След като надзирателите, адвокатите и журналистите смятат, че не е толкова интелигентна за такива престъпления, задържаната решава да им покаже на какво е способна. През следващите месеци пише писма на ФБР, пише на вестници и разказва своята история. Открито се подиграва с полицията и кара ФБР да излезе в ефир и да признае нейното превъзходството.

Случаят набира скорост в САЩ, особено след като в същият момент има етническо напрежение. Мнозина никога не са виждали Таня на снимка, но тя продължава да е символ за много афроамериканци.

Въпреки огромните финансови измами, дамата е ориентирала приходите си в помощ на по-бедните. След бягството от затвора, започва да изпраща списък със закупени скъпи бижута и автомобили. В един момент притежава диамантен пръстен за сумата от 50 хиляди долара. Луксозният начин на живот започва да ѝ харесва, а и няма причина да не го живее, след като банките нямат почти никакви защити.

Приказката трябва да приключи и когато това се случва, Смит ще прекара около 1/4 от живота си зад решетки. Измамницата признава, че никога не може и няма да забрави лицето на баща ѝ, докато е в съдебната зала. Децата ѝ са тийнейджъри, когато излиза от затвора и не я познават. Родителите ѝ умират, докато е в затвора, а с тях си отива и единствената опора, която има. Нейното освобождаване се случва на 27 май 1999 г. - един ден, преди да навърши 40 години. След освобождаването ѝ, Смит се радва на още едно дете - Макала. Шансът ѝ да бъде пълноценна майка е много по-силен от обирите.

Цялата история на Таня Смит се ражда случайно като книга. Макала пише есе за майка си в университета - темата е за един от двамата ѝ родители, който я вдъхновява. Преподавателите са впечатлени и по-късно предлагат на Смит да напише своята биография и да разкаже бурния и много различен живот. Макала прекарва четири години в събиране на всички спомени на майка си и може да я опознае в много по-различна светлина.

View this post on Instagram

A post shared by Courtroom Art (@courtroom_art)

Майката не разказва всичко с подробности, защото не иска някой да последва пътя ѝ, нейната история трябва да е вдъхновение за битка и търсене на справедливост. След като завършва книгата си, Таня използва един последен метод, за да привлече вниманието на различните издателства. Успява да намери телефонните номера на всички агенти и им изпраща съобщение, в което разказва какво точно е написала.

Съобщението е изпратено до 15 от най-големите агенции в САЩ и всички искат да закупят правата за книгата. Опитите за екранизация с Нетфликс не са увенчани с успех, но някои продуценти продължават да преговарят с други платформи. Книгата на едно от най-големите страшилища в банковите обири се казва "Никога не видяха, че идвам".

ИЗБРАНО