Тазгодишната Антинобелова награда е меко казано оспорвана. В хода на надпреварата са изследвани варианти за използване на гълъби, които да насочват бойни ракети, проучвани са движенията на мъртва риба, за да се установи колко добре може да плува и редица други странни идеи. Никой от тези изследователи не успява да впечатли научния свят, пише изданието Fortune.

Победителят печели с едно невероятно откритие, което със сигурност ще бъде запомнено. Антинобеловите награди се провеждат само един месец, преди да се проведат самите Нобелови награди. Победителят получава своята награда в Масачузетския институт по технология, като единствената цел е да се даде малко светлина върху някои абсурдни и смешни открития от света на науката.

По време на церемонията се изисква от публиката да хвърля хартиени самолетчета на сцената. Мнението на тазгодишния водещ Марк Ейбръмс е, че политиците се опитват да накарат хората да вярват в най-различни безумия, докато учените в тази надпревара се опитват да открият някои истински и научно доказани абсурди. Наградата е за най-ценно откритие е връчена на японски научен екип, който доказва, че при спешни случаи всеки бозайник може да поеме животоспасяваща глътка кислород през ректума.

Самото изследване е включвало мишки, прасета и плъхове. Учените поставят животните в среда с ограничено количество кислород, а след това започват да ги захранват  с кислород през ректума, създавайки уред за кислородна клизма. За да потвърдят това изследване, по-късно се прави кръвен тест на животните и се открива, че кислородът все пак е стигнал на правилното място. Технически погледнато, японците потвърждават, че бозайниците могат да използват и тази част от тялото си за дишане.