Робот общува вместо нас в клуба за запознанства
Ползващите услугите се чувстват много по-спокойни, когато роботът запознава другите с подробности от живота им
Странна тенденция се заформя сред незадомените японци. Търсят запознанство и говорят с евентуален партньор чрез робот.
Общо 28 доброволци на възраст между 25 и 39 години са участвали в новаторския начин за запознанство, представен в Токио. Той се оказал доста успешен, защото в резултат се оформили четири стабилни партньорски двойки.
Като начало всеки дава информация за себе си на малък андроид, който служи като посредник. Потенциалните младоженци седят на маса, на която срещу всеки е разположено роботче. С негова помощ участниците се представят и водят разговор, тъй като много от тях се затруднявали да говорят за себе си, особено когато се касае за брак.
Рюносуке Такахаши - изпълнителен директор на асоциацията "Контентс иновейшън програм", която е производител на роботите, заяви, че те могат да са изключително полезни, особено с цел запознанство и брак.
От началото на нашия век провеждането на масови запознанства на млади хора става все по-популярно в Япония. То е известно с наименованието "конкацу". Целта е намиране на брачен партньор, а не просто установяване на мимолетна връзка.
Участниците трябвало да отговорят на въпроси от 45 различни теми - какво работят, от какво се интересуват и т.н.
"Благодарение на робота не се притеснявах толкова", сподели един от участниците, цитиран от БТА.
"Беше лесно, защото роботът обясни всичко за мен и не се наложи да добавям нищо по време на общуването", поясни друг.
През последните години роботи се използват като гласов помощник и социален асистент в многобройни американски домакинства.
Неотдавна беше създаден от базирано в Стокхолм дружество социалният робот "Фурхат". Той предразполага към откровен разговор и изобретателите смятат, че човек може по-смело да споделя с робот-андроид, отколкото с приятел. "Фурхат" може да говори, слуша, да проявява и да разбира различни чувства по изражението на човешкото лице, тъй като има вградена камера.
Технологията на "Фурхат" наподобява говорящ асистент от типа на "Алекса" или "Сири" в съчетание с хуманоиден робот. "Фурхат" може да се усмихва, да изразява недоумение и да добива различно изражение в зависимост от човешките думи.