Фолиевата киселина през бременността предпазва бебето от аутизъм
Известно е, че фолиевата киселина предпазва от спина бифида
Фолиевата киселина през бременността предпазва бебето от шизофрения и аутизъм, съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на британски учени.
Учените са анализирали изследвания на деца, родени преди и след като в САЩ е въведено задължително обогатяване на всички зърнени храни с фолиева киселина. Това става през юли 1998 г. Резултатите показват, че фолиевата киселина забавя опасно изтъняване на мозъчната кора на децата.
Това е първото биологично доказателство за прякото въздействие на фолиевата киселина върху развитието на мозъка на зародиша в матката.
Учените с ръководител Джошуа Рофман от отделението по психиатрия в Масачузетската обща болница са аналиизрали три комплекта с резултати от сканиране на детски мозъци с ядрено-магнитен резонанс от 1993 г. до 2001 г. Първият бил на 292 здрави деца на възраст от осем до 18 години, вторият на 861 деца на същата възраст но с различни психични разстройства, а третият - на 217 деца, родени преди 1998 г.
Резултатите категорично показват, че децата, изложени на фолиева киселина през бременността, са с по-малък риск от психични заболявания, характеризиран от забавяне на изтъняването на мозъчната кора, пише БТА.
Мозъчната кора на децата изтънява на училищна възраст. Това е нормален процес от съзряването на мозъка за почистване на ненужни натрупвания между невроните. Ускоряването на този процес обаче се свързва с аутизъм и психози.
Специалистите препоръчват фолиева киселина да пият не само бременните жени, но и всички, които планират да забременеят.
Известно е, че фолиевата киселина предпазва от спина бифида. Затова тя се препоръчва като добавка на бременните в много държави.