Йога е древна система от физически, умствени и духовни практики, произхождаща от Индия. Тя включва разнообразие от техники и упражнения, насочени към постигане на хармония между тялото, ума и духа. Целта на йога е постигането на физическо и умствено благополучие, както и разширяването на духовното осъзнаване.

Йога може да бъде практикувана с различни цели, включително подобряване на физическото здраве, управление на стреса, постигане на вътрешен мир и духовно развитие, а всичко това, може да съпътства бременната към едно по-безболезнено, леко и бързо раждане, както и по-бързо възстановяване.

Данни от редица клинични проучвания, проведени в различни държави по света, сочат, че йога и медитация са ефективни методи за намаляване на усещането за болка и страх, както и за повишаване на ефективността на родилката по време на родилния процес.

По време на раждането, особено в етапа, в който трябва да се приложат съзнателните усилия на майката чрез напъни бебето да премине през родовия канал, наблюденията на акушерите заключават, че болката и от там - неефективното дишане и напъване, е една от честите причини за преминаване към цезарово сечение или методи за инструментално израждане, когато плодът е вече в родовия канал.

Друга причина за високия дял на цезарово сечение у нас, както и в останалата част от Европа, е страхът от самото раждане. Въпреки че бременността е физиологично събитие, тя е преходен период,който създава безпокойство и стрес в живота на жената.

Страхът, заедно с непривични и сложни емоции, често отдавани на хормоналните промени, нарастват постепенно през последните месеци на бременността и се отразяват негативно върху ефективността на жената по време на раждане. Според експертите бременните жени изпитват лек, умерен и силен страх от раждането, като страхът е едновременно физически и психологически. Той може да доведе до различни по вид усложнения в хода на самата бременност и раждане, да създаде необходимост от повишена употреба на аналгезия или да стане причина за следродилна депресия и забавена връзка майка-бебе. Ето защо е от съществено значение да бъдат подкрепени тези жени от акушерите и акушер-гинеколозите - както по време на бременността, така и в процеса на раждане.

Практикуването на йога регулира стреса и страховете при бременните, намалява болката и повишава ефективността в етапите на раждане. Като зaздравява мускулните групи, необходими за всеки от тези етапи, йога спомага за по-удовлетоврително и активно участие на майката, а също така допринася за правилната позиция на бебето в родовия канал. Жени, които практикуват дишане, йога и медитация пред бременността, избират вагинално раждане. Същите съобщават за по-ниски нива на болка в процеса на раждането. Според няколко независими проучвания йога може да намали риска от преждевременно раждане, от цезарово сечение и смърт на плода. Също така, може да съкрати продължителността на раждането, както да допринесе за износването на плода до подходящата гестационна възраст.

Йога може да предостави множество ползи за бременни жени, като помогне на тялото и ума да се подготвят за бременността, раждането и следродовия период. Ето някои от начините, по които йога може да бъде полезна за бременните:

Физическа подготовка: Йога асаните (пози) поддържат гъвкавостта и силата на тялото, като подготвят мускулатурата, отговорна за процеса на раждане. Разтягането и тонизирането на отделни мускулни групи, сухожилия и раздвижването на ставите в областта на таза, правят физическите усилия при раждането по-леки и безболезнени.

Дихателни техники: Йогата включва дълбоки дихателни техники, които могат да помогнат на бъдещите майки да управляват стреса, да се успокояват и да поддържат кислородната доставка към тялото и мозъка.

Разтоварване на стреса: Релаксационните аспекти на йогата могат да помогнат на бременните жени да се справят със стреса и напрежението, което често съпътства бременността.

Подобряване на позицията: Йога спомага за заемане правилна позиция на тялото по време на раждане, но също и поза, която да облекчава болките в гърба и областта на врата.

Съществуват специфични асани (пози) в йога, които се считат за безопасни за бременни жени. Тези упражнения имат за цел да подпомагат физическото и емоционално благополучие през бременността. Ето и няколко примера:

Лесна поза: Седеж на подложка с кръстосани крака. Тази поза подпомага удобното седене и дишане.

Поза Лотос: Седеж с краката събрани към тазовото дъно в ходилата. Тази поза помага за стимулиране на кръвообращението в тазобедрените стави и стабилизира долната част на гръбнака.

Триъгълна поза: При широк разкрач тялото се извива на една страна, а прилежащата ръка се използва за опора; противоположната е обтегната нагоре. Това упражнение работи върху кръстната област и тонизира коремната мускулатура.