Влиянието на онлайн игрите върху децата: ползи и рискове
Ключът е в баланса между виртуалния и реалния свят, съветват експертите от Центъра за безопасен интернет
Нека си признаем - онлайн игрите са неразделна част от ежедневието на децата ни. И в това няма нищо странно. Те предлагат забавление и възможност за споделяне на интереси, изграждане на приятелства от разстояние, преодолявайки физическите бариери. Образователните игри са полезни и иновативни методи за учене, които го правят по-забавно и интересно. В същото време обаче крият и някои рискове - прекомерно застояване пред екрана, агресивно поведение, изолация от реалния живот и др.
В търсене на този баланс подготвихме списък със съвети от Центъра за безопасен интернет като част от кампанията на Yettel "Дигитално родителство". С нея телекомът предоставя на родителите полезно съдържание относно защитата на подрастващите в интернет, за да общуват по-лесно с децата и да бъдат най-добрите им ментори за изграждане на добри дигитални навици.
Има ли начин да помогнем децата да се възползват от позитивите на онлайн игрите и да минимизират свързаните с тях негативни последствия? Преди да отговорим на този въпрос, нека прегледаме плюсовете и минусите.
Социализация. Онлайн игрите осигуряват платформа за социални контакти между децата от цял свят и свалят езиковите бариери. Чрез тях се създават нови приятелства, общности по интереси и се подобряват комуникационните умения. Освен това децата се учат заедно да постигат общи цели, да си сътрудничат и да работят в екип.
Подобряват когнитивното развитие. Някои от онлайн игрите, особено тези, които включват решаване на проблеми и изграждането на стратегии, могат да подобрят когнитивните способности на детето и да развият способността му за концентрация, за бързо взимане на решение и за услужливост на паметта. Те учат подрастващите да планират, да мислят стратегически, да решават проблеми - умения, които със сигурност са от полза и в реалния живот.
Ученето става интересно. Образователните игри, интегрирани в академични предмети като математика, география и история, правят ученето интересно и забавно, а наученото - трайно, тъй като процесът се случва през преживяването. В същото време голяма част от игрите са свързани с четене на инструкции и с общуването с други играчи, което със сигурност води до подобряване на езиковите умения.
Разтоварват от стреса. За много деца онлайн игрите са начин да се отпуснат, да си починат и да се освободят от натрупания стрес от училище или от ежедневието и дори да неутрализират агресивно поведение. Освен това те позволяват експериментирането с различни роли и идентичности, което в крайна сметка води до реалистична преценка за собствената личност. И не на последно място - за да се изпълни успешно мисията и да се мине на друго ниво, са необходими не един и два опита за успех, а това учи децата на търпение и постоянство.
А какви рискове създават?
Нарушават физическото здраве. Продължителното застояване пред екрана може да доведе до заседнал начин на живот, обездвижване, затлъстяване и свързаните с това здравословни проблеми. Повечето време онлайн може да предизвика още нарушение на качеството на съня, безсъние и свръхвъзбудимост на нервната система в резултат на произведените адреналин и кортизол. Сухота в очите и други очни проблеми, както и гръбначни изкривявания и ставни болки, също са симптом, че детето прекарва прекалено много от времето си на компютър.
Изолация и пропускане на играта на открито. Прекомерната употреба на онлайн игри може да доведе до социална изолация и отдръпване от реалния свят, пропускане на други важни дейности като игра на открито, хобита и общуване със семейството и приятелите. Някои деца могат да развият нездравословна привързаност към игрите, което е знак, че детето има друг проблем и има нужда от подкрепа. Обикновено това са липса на внимание и разбиране от семейството, неглижиране, липса на добронамерена среда и приятели, тормоз и емоционална травма.
Липса на концентрация. Прекаляването с престоя пред електронните устройства може да отклони вниманието от учебните задачи и да намали успеха на детето в училище.
Насилие и агресия. Много онлайн игри съдържат насилие и агресия, което може да намали чувствителността на децата към тях и да провокира подобно поведение в реалния живот.
Излагат децата на онлайн рискове. Колкото повече време прекарват децата в мрежата, толкова повече са изложени на различни онлайн рискове - като онлайн тормоз в игрите, фишинг измами, общуване с непознати, на които лесно се доверяват, и злоупотреба с лична информация. Сблъскването с такива проблеми може да има трайни последствия за детето и за цялото семейство. Затова е важно да го подготвите за потенциалните опасности и методите за превенция. Трите най-важни правила при проблем са: спираме комуникацията, търсим помощ от родител или възрастен и докладваме за проблема на Центъра за безопасен интернет.
Всичко е въпрос на баланс
И така, след като освен минусите отбелязахме и плюсовете на онлайн игрите, остава да си зададем отново въпроса, който поставихме в началото - как да помогнем на децата да се възползват от ползите на онлайн игрите и да минимизират негативни последствия. Отговорът идва от консултантите на Националния център за безопасен интернет: "Родителите имат ключова роля в създаването на баланс - трябва да насърчим здравословното и смислено използване на интернет, да установим ясни правила за времето, прекарано в игри. И най-важното - трябва да създадем баланс между онлайн и офлайн дейностите на детето, между часовете физическа активност и почивката му".
*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.
НАЙ
След сватбата на века: Запознайте се с г-н и г-жа Безос!
Чао, хейтъри! Клои Кардашиян е щастлива с новото си, секси тяло
Моника Люински призна: Обичах Бил Клинтън
Как Шакира успя да остане цяла, когато всичко около нея се разпадаше?
Метален предмет падна от тавана на залата по време на концерт на Брус Спрингстийн
След сватбата на века: Запознайте се с г-н и г-жа Безос!
Моника Люински призна: Обичах Бил Клинтън
Как Шакира успя да остане цяла, когато всичко около нея се разпадаше?
Чао, хейтъри! Клои Кардашиян е щастлива с новото си, секси тяло