Един от най-често срещаните проблеми, с които родителите се сблъскват на старта на новата учебна година, е превключването на учениците от ваканционен в учебен режим. Липсата на концентрация и интерес към образователния процес могат да бъдат сериозна пречка за по-нататъшното развитие на децата и да им създадат недобри навици за учене.

За първокласниците и по-малките ученици пък казусът е още по-голям, защото има риск да възприемат ученето като досаден ангажимент, който взима голяма част от времето им за игри.

Ето защо ролята на родителите в този въвеждащ процес е ключова - те могат да бъдат "учителите" вкъщи, които да направят писането на домашни нещо забавно, а децата да изградят навици на базата на убеждението, че ученето всъщност е суперготино.

Ето някои световно доказани стратегии, които родителите могат да приложат, за да превърнат уроците вкъщи в истинско приключение за малчуганите.

Гледайте на домашните като на игра

Сигурно сте чували или поне веднъж сте изричали фрази като "пак ли трябва да уча" и "не ми се пишат домашни". Е, можете да промените това с детето си, като му представите уроците като игра. Предизвикайте го, състезавайте се с него кой първи ще напише домашните, например.

Създайте пъзели или карти, с които да тествате паметта на ученика - така активно ще развивате не само способността му да научава, но и ще задържите вниманието му върху това, което трябва да научи. Колкото повече играете с картите и пъзелите, толкова по-лесно ще запомня детето ви - както знаем, повторението е майка на знанието. 

Снимка: iStock by Getty Images

Превърнете уроците по история или география в истинско приключение - начертайте карта за намиране на съкровище с въпроси от уроците - ако отговорите са правилни, ученикът ще достига все по-близо до съкровището.

Снимка: iStock by Getty Images

Разбира се, за победата от всяка игра може да има и награда - от познатите стикери в тетрадката до някакво по-голямо обещание - вие избирате.

Покажете теорията на практика

Като продължение на стратегията с игрите идват и практическите уроци. Всички сме се вълнували в час по химия, когато дойде време за експерименти. Именно истинското приложение на написаното в учебниците прави уроците интересни за децата.

Много по-голям е шансът да запомнят прочетеното, като го видят на практика, отколкото ако само го прочетат от помагалата.

Експериментирайте вкъщи с оцет, сода, яйца, захар, сол и каквито други подръчни материали се сетите. Посадете семена от леща или боб в памук и гледайте как растението се развива. Направете хербарий.

Снимка: iStock by Getty Images

Правете и макети - например на човешкото тяло. Така детето ще може нагледно да си обясни кое къде се намира в човешкото тяло и каква е неговата функция.

Снимка: iStock by Getty Images

Именно това е и целта на правилните навици за учене - да можеш да разбереш и сам да си обясниш това, което си прочел в учебника.

Създайте вдъхновяващ кът за учене

Колкото и да бъде подценявана тази тема, всъщност има голямо значение в каква атмосфера детето ще пише своите домашни. Тук също има някои трикове, които ще подпомогнат учебния процес вкъщи.

Факт е, че голяма част от децата искат да станат като родителите си и да имат тяхната професия. В тази връзка можете да им създадете кът за учене, който да ги пренася в офис на вече пораснал човек. Това ще им даде стимул не само да мечтаят за бъдещото си работно място, но и вероятно ще направи писането на домашни много по-приятно. 

Снимка: iStock by Getty Images

Друго, което препоръчват специалистите, е да изолирате детето от телевизора, таблетите и видеоигрите, които така умело отвличат вниманието на учениците. Вместо това в стаята да има книги, дори плакати на герои от литературни произведения, на интересни исторически обекти, на геометрични фигури, които биха провокирали желанието за учене и опознаване на нови светове.

Бъдете учителите вкъщи

Тази хитринка би имала успех особено при по-малките ученици. Влезте в ролята на учител или разказвач на уроците от учебниците. Ако имате артистични заложби, ще ви се получи още по-добре - представете си, че сте герой от митологията или пък историческа личност. Така детето ще запомни много по-лесно качествата и делата на образа, който пресъздавате.

Снимка: iStock by Getty Images

А и технологиите са тук, за да ви помогнат. Създайте една импровизирана модерна класна стая в училище, включете мултимедия и използвайте всички ресурси на интернет. Можете да откриете стотици илюстрации и видеоклипове, с които по-лесно да помогнете на ученика да разбере урока си.

Има и още един плюс - детето ще е подготвено за това какво да очаква и какво трябва да прави, докато го изпитват.

Включвайте се в активности в училище

Всички знаем за познатите от филмите Ден на майката или Ден на бащата в училище, когато родителите на учениците присъстват в часовете и разказват за себе си. В България нямаме точно такава практика, но се организират други училищни събития, към които може да подходите с интерес. 

Присъствайте на всяко училищно тържество или извънкласна проява на детето - така то ще види, че усилията му не са напразни и ще оцени заинтересоваността ви към неговия прогрес. А освен това, когато знае, че вие ще присъствате, ученикът ще положи максимални усилия, за да не ви разочарова.

Снимка: iStock by Getty Images

Бъдете активни във всички събития, които включват участия на родители. Например, направете сладкиш за Коледа, който детето да сподели със съучениците си. Интересувайте се от контактите му с връстниците и социалното му развитие. Примерът в училище и тенденциите сред учениците също имат ключово значение за изграждането на правилни навици за възприемане на учебния материал. 

 

Каквито и стратегии да приложите в обучението на ученика, не забравяйте, че всяко дете изисква индивидуален подход. Първо се уверете, че не сте твърде взискателни и ефектът всъщност да се е превърнал в дефект. Психическото здраве е от изключителна важност за учениците и за да обикнат ученето, те трябва да му се наслаждават. Но преди всичко - децата се нуждаят от вашето внимание и подкрепа, подхождайте винаги с разбиране.