Кето диета - име, което мнозина от нас са чували, но което не всеки разбира напълно. Какво всъщност представлява тя и действа ли - предстои да разберем в следващите редове.

Механизъм на действие на кето диетата

Преди да извадим страхотния си еър фрайър и да започнем да готвим следващото вкусно кето ястие, нека видим как действа кето диетата. По същество, при нея се храним с по-малко въглехидрати, но с доста мазнини. Тук главно наблягаме върху мазнините, като се стремим те да ни носят приблизително 90% от калориите за деня. Целта ни е да консумираме по-малко от 50 грама въглехидрати.

Идеята на диетата е максимално да намалим въглехидратите, които приемаме, и така тялото да се пренасочи от използване на въглехидратно гориво към разграждане на мазнини и протеини за енергия. Тази фаза се достига след 3-4 дни от този нисковъглехидратен режим и се нарича кетоза. При нея вече организмът ни черпи енергията си от кетоновите тела. Тези вещества са алтернативен източник на енергия за тялото, който се произвежда в черния дроб от мазнините. Те се образуват, когато липсва достатъчно глюкоза (идваща от въглехидратите) или тялото не може да я усвои.

Кои храни да избягваме?

Ако изберем да следваме кето диета, то тогава ще е необходимо да премахнем от режима си високовъглехидратните храни. Естествено, както при почти всяка диета, трябва да избягваме приема на захар и газирани напитки.

Освен това обаче от значение е да премахнем от менюто си картофите, тестените изделия, храни, приготвени с използване на бяло брашно, зърнени храни, нишесте. Бобовите растения също трябва да се изключат.

Почти всеки вид плод трябва да се избягва при следване на кето диета. Изключение от това правило са малките плодове, подобно на боровинките.

От менюто се изключват също нискомаслените продукти, както и диетичните такива, понеже в тях обикновено има доста въглехидрати. Важно е също да се отбележи, че нездравословните мазнини трябва да се ограничат до минимум.

Не на последно място, ограничете максимално алкохола, тъй като в този тип напитки често съдържат значително количество въглехидрати.

Какво тогава можем да ядем?

Е, можем да си похапваме доста други неща, включително:

  • Риба
  • Месо
  • Млечни продукти
  • Нисковъглехидратни зеленчуци
  • Ядки
  • Семена и други храни с високо съдържание на здравословни мазнини.

Противопоказания

Тази диета обаче не се препоръчва за всеки. Както при всеки един хранителен режим, има хора, които не бива да я следват, защото рискуват здравословни проблеми. Например, ако имате диабет, не се подлагайте на кето диета, освен при изрични указания на лекуващия си лекар. При бременност също задължително трябва да се консултираме със специалист за всяка една промяна в хранителния си режим. При други състояния и заболявания също е нужно да преминем през консултация преди следване на каквато и да била диета. Това важи и за хората, претърпели операция.


Рекламен материал.