Италиански учен обясни произхода на легендите за вампири
Италианският археолог Матео Борини открил през 2009 година "венецианския вампир", представи теорията си за произхода на легендите за вампирите, съобщи сп. "Нешънъл джиографик".
Той свързва древното суеверие с факта, че хората не са имали добра представа за това как се разлагат труповете.
Борини е разкопал масов гроб на жертви на чумната епидемия, развихрила се във Венеция през ХVI век. През март 2009 г. той открил в него женски череп. В устата била натикана тухла.
Според Борини, това е бил един от традиционните ритуали, към които са прибягвали хората в Европа през Средновековието, за да се предпазят от вампири.
Борини е извършил комплексно изследване, за да отговори на въпроса защо именно тази венецианка от XVI век е била смятана за вампир. Той установил, че черепът принадлежи на жена на 60-70 години. А това е било завидна възраст за хората през XVI век, когато средната продължителност на живота е била около 40 години.
Експертът установил още, че жената се е хранила най-вече с хляб и плодове, с други думи е принадлежала към низшите слоеве на обществото.
Борини предполага, че венецианските гробари, разкопали за пореден път масовия гроб, за да положат в него нови трупове, са открили, че устата на жената е изцапана с кръв. Освен това по нея са се били залепили парчета от погребалния саван. Изглеждала така, сякаш го е гризала.
Решавайки че жената е станала вампир, венецианците са натикали в устата й тухла, като преди това са й изтръгнали кучешките зъби. Борини припомня, че кръвотечението от устата и носа на трупа има медицинско обяснение. При разлагането тя става по-течна и се стича под действието на силата на тежестта.
Ако главата на трупа е по-надолу от тялото, което става често при масови гробове, кръвта може да започне да изтича от носа и устата. Саванът може да се залепи за нея и да се създаде впечатлението, че трупът е оживял и е започнал да гризе савана и да пие човешка кръв.