"Опенхаймер" очаквано триумфира на "Оскар"- ите, Ема Стоун грабна втора статуетка
Джон Сина връчи чисто гол наградата за дизайн на костюми
Драмата за създателя на атомната бомба "Опенхаймер" на режисьора Кристофър Нолан спечели седем награди "Оскар", включително и водещата за най-добър филм, съобщиха световните осведомителни агенции.
Останалите категории, в които "Опенхаймер" се наложи на наградите "Оскар", са за най-добър режисьор - Кристофър Нолан, най-добър актьор - Килиън Мърфи, актьор в поддържаща роля - Робърт Дауни Младши, оригинална музика, операторско майсторство, монтаж.
Тричасова историческа драма за науката и политиката "Опенхаймер" се превърна в неочакван касов хит през лятото и събра почти 1 милион щатски долара приходи в киносалоните, като получи и отлична оценка от критиката.
Съперници на "Опенхаймер" в категорията за най-добър филм бяха "Барби", "Американска литература", "Анатомия на едно падане", "Заседналите" (The Holdovers), "Убийците на цветната луна", "Маестро", "Минали животи", "Клети създания" и "Зона на интерес".
Това е първата продукция на Кристофър Нолан с награда "Оскар" за най-добър филм. Той преди това е печелил признание с трилогията "Батман в началото", "Черният рицар", "Черният рицар: Възраждане", "Престиж", "Генезис", "Мементо" и други филми. Това е и първата му награда "Оскар" за най-добър режисьор.
Приемайки златната си статуетка, Нолан отбеляза, че филмовият бизнес е на един век и продължава да се развива.
Наградата за най-добра актриса получи Ема Стоун за ролята в "Клети създания", а за най добра актриса в поддържаща роля - Давайн Джой Рандолф от "Заседналите".
Наградата за най-добър международен филм спечели драмата за Холокоста "Зона на интерес" на режисьора Джонатан Глейзър от Великобритания, а за най-добър документален филм - "20 дни в Мариупол" за войната в Украйна.
"Момчето и чаплата" спечели наградата "Оскар" за най-добър анимационен филм.
Съперникът на "Опенхаймер" по зрителски интерес "Барби" спечели само една награда "Оскар" - за оригиналната песен на Били Айлиш и брат й Финиъс О'Конъл.
Наградата за най-добър оригинален сценарий получи "Анатомия на едно падане", а за адаптиран сценарий - "Американска литература".
Водещ на 96-ата церемония за наградите "Оскар" в театър "Долби" в Лос Анджелис беше Джими Кимъл. Но "автор" на голямото шоу се оказа Джон Сина, който излезе на сцената гол.
При определянето на категорията за най-добър дизайн на костюми на наградите "Оскар", водещият Джими Кимъл се пошегува: "Можете ли да си представите гол мъж да тича през сцената днес?". Когато нищо не се случи, Кимъл повтори въпроса по-силно и главата на Джон Сина се подаде на сцената.
След няколко уговорки от страна на Кимъл, Сина премина през сцената "гол", с плика с името на победителя, покриващ интимните му части.
Наградата, която той връчи на екипа зад "Клети създания", беше за най-добри костюми, което му позволи да изрече и култовата реплика "Костюмите ... са наистина важни"
Ето и победителите в отделните категории
Най-добър филм:
- "Опенхаймер"
Най-добър режисьор:
- Кристофър Нолан - "Опенхаймер"
Най-добър актьор в главна роля:
- Килиън Мърфи - "Опенхаймер"
Най-добра актриса в главна роля:
- Ема Стоун - "Клети създания"
Най-добър актьор в поддържаща роля:
- Робърт Дауни-джуниър - "Опенхаймер"
Най-добра актриса в поддържаща роля:
- Да'Вин Джой Рандолф - "Заседнали"
Най-добър актьор в поддържаща роля:
- Робърт Дауни-джуниър - "Опенхаймер"
Най-добра актриса в поддържаща роля:
- Да'Вин Джой Рандолф - "Заседнали"
Най-добър адаптиран сценарий:
- "Американска литература"
Най-добър анимационен филм:
- "Момчето и чаплата"
Най-добър чуждестранен филм:
- "Зоната на интерес"
Най-добър документален филм:
- "20 дни в Мариупол"
Най-добър дизайн на продукцията:
- "Клети създания"
Най-добър дизайн на костюми:
- "Клети създания"
Най-добър грим и прически:
- "Клети създания"
Най-добра кинематография:
- "Опенхаймер"
Най-добър монтаж:
- "Опенхаймер"
Най-добри визуални ефекти:
- "Годзила минус едно"
Най-добра оригинална музика:
- "Опенхаймер"
Най-добра оригинална песен:
- "Барби" - What Was I Made For? на Били Айлиш и Финиъс О'Конъл
Най-добър късометражен филм:
- The Wonderful Story of Henry Sugar
Най-добър късометражен документален филм:
- The Last Repair Shop
Най-добър късометражен анимационен филм:
- War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko