Сър Антъни Хопкинс е най-възрастният актьор, отличен с "Оскар", и още акценти от филмовите награди
Жените отбелязаха неимоверен напредък на тазгодишните отличия
През изминалата нощ в Лос Анджелис се проведе 93-тата церемония по връчване на най-престижните филмови награди "Оскар". На живо!
Първите коментари на критиците и феновете са, че церемонията е била доста скучна и не е забавлявала публиката достатъчно.
Сякаш режисьорът Стивън Содърбърг, който зрителите познават с неговата работа и по филма "Заразяване" от 2011 (до голяма степен предвидил настоящата пандемия) и продуцент на церемонията, не успя да сътвори тази магия на Оскарите, която публиката очакваше. Но хубавата новина е, че церемония все пак имаше. Беше на живо, а не чрез Zoom връзка и тазгодишното събитие поне даде много сериозна заявка и доза оптимизъм, че скоро подобни събития ще се върнат към нормалността, както и целият обществен живот, който пострада сериозно от пандемията през последната година.
Връчването на най-престижните филмови отличия в света за 93-и път бе белязано и с няколко интересни и паметни моменти, които не могат да не бъдат откроени.
Брад Пит приветства Мария Бакалова сред холивудските знаменитости
Актьорът излезе на сцената, за да обяви коя е победителката в категорията за актриса в най-добра поддържаща роля. И макар че това не бе Мария Бакалова, Брад Пит спомена името на българската актриса сред номинираните с думите:
"Мария Бакалова, която много харесва Мерилин Монро и когато е идвала в Холивуд сигурно е написала: "Ще бъда голяма звезда някой ден." Добре, дошла, Мария!"
Това може и да не е награда от Академията, но е огромно признание за Бакалова, която всъщност едва сега започва да доказва своя талант в Холивуд. Тя не получи "Оскар", но бе забелязана.
Жените!
Жените на "Оскар"-ите тази година отбелязаха неимоверен напредък. Две дами бяха номинирани в категорията за най-добър режисьор - Клои Чжао и Емералд Фенъл. Едната от тях - Клои Чжао, сътвори история на наградите, превръщайки се в първата азиатка и втората жена, след Катрин Бигълоу, удостоена с режисьорски "Оскар".
39-годишната Чжао получи първия си "Оскар" за елегичната история "Земя на номади", проследяваща пътешествие из американския Запад на фона на икономически сътресения и личната мъка на главната героиня (в ролята Франсис Макдорманд). Макдорманд триумфира за трети път в кариерата си с актьорски "Оскар".
Другата дама, номинирана за най-добър режисьор - Емералд Фенъл, получи наградата за най-добър оригинален сценарий за филма "Момиче с потенциал", който имаше общо 5 номинации. Тя прие приза лично и в напреднала бременност. Преди дни режисьорката разкри, че очаква второ дете. Първото дете на Фенъл се роди през 2019 г., малко след края на снимките на филма "Момиче с потенциал", който самата Емералд казва, че са заснели за 23 дни.
"Земя на номади" бе най-титулуваният филм
Елегичната драма "Земя на номади" на американската режисьорка от китайски произход Клои Чжао спечели награда "Оскар" за най-добър филм, създателката му Клои Чжао стана първата азиатка, удостоена с приза за режисура, а изпълнителката на главната роля във филма Франсис Макдорманд спечели отличието за най-добра актриса. С победата си 63-годишната Макдорманд попада в елитния клуб на актьорите с по три награди "Оскар", който включва Мерил Стрийп, Даниъл Дей-Луис и Джак Никълсън. Рекордът от четири актьорски отличия на киноакадемията принадлежи на покойната Катрин Хепбърн.
"Земя на номади" се оказа фаворит на "Оскарите", а "Ма Рейни: Майката на блуса", който се очакваше да триумфира, получи само 2 награди, но в категориите за костюми и за грим и прически, а не в основните категории.
Наградата за най-добър международен филм и трогателната история на режисьора Томас Винтерберг
В категорията за най-добър международен филм тази година бе отличен "Another Round" ("Още по едно") на датския режисьор Томас Винтерберг с участието на актьора Мадс Микелсен в главната роля. Витенберг прие наградата със сълзи на очи, споделяйки болезнената си лична история.
Той посвети "Оскар"-а на дъщеря си Ида, загинала при автомобилна катастрофа четири дни след началото на снимките.
"Инцидент на магистралата отне живота на дъщеря ми", каза той през сълзи. "В крайна сметка направихме този филм за нея, като неин паметник."
По-голяма част от продукцията, в която се проследява живота на група учители, които се договарят всеки ден да пият по малко алкохол с надеждата да подобрят живота си, е заснета в училище и в класната стая, в която на Ида е учила.
Сър Антъни Хопкинс, дами и господа!
Три десетилетия след като смразяващото превъплъщение в образа на Ханибал Лектър му донесе първи "Оскар" за най-добър актьор, Антъни Хопкинс спечели отличието за втори път с превъплъщението си в образа на мъж, който се бори с деменция в драмата "Бащата", съобщават световните агенции, цитирани от БТА.
Въпреки че е заслужена, победата на Хопкинс в категорията за главна мъжка роля беше доста изненадваща. Масово се смяташе, че американската киноакадемия ще предприеме изключително рядък ход и ще присъди посмъртно приза на Чадуик Боузман за изпълнението му в "Ма Рейни: Майката на блуса". Филмът е последният, в който Боузман се снима, преди през август миналата година да изгуби водената си тайно битка с рака на 43-годишна възраст.
На 83 години Хопкинс стана най-възрастният актьор, отличен с "Оскар". Досега рекордът принадлежеше на Кристофър Плъмър, който почина през февруари тази година на 91-годишна възраст. Плъмър беше на 82 години, когато през 2010 г. спечели приза за най-добър актьор в поддържаща роля за изпълнението си в "Новаци". Кристофър Плъмър все още държи рекорда за най-възрастния номиниран актьор. Той беше на 88 години, когато получи номинация за ролята си във "Всичките пари на света".
В кариерата си, продължила шест десетилетия, Антъни Хопкинс има още четири номинации за "Оскар" - за ролите си в "Двамата папи", "Никсън", "Амистад" и "Остатъкът от деня".
Хопкинс не присъстваше на церемонията, но благодари на Академията с пост в Инстаграм. В изявлението си в социалната мрежа 83-годишният актьор казва, че никак не е очаквал да получи тази награда. В момента той се намира в Уелс.
Южнокорейският възход на наградите "Оскар" продължава
След като миналата година филмът "Паразит" на южнокорейкия режисьор Понг Джун-хо бе фаворит в няколко от топ категориите на "Оскар"-ите, включително и за най-добър режисьор, тази година южнокорейската актриса Юн Ю-джун бе отличена като най-добра актриса за поддържаща женска роля във филма "Минари".
Юн заяви в речта си, че "Оскарите" за нея са предаване по телевизията и че не може да повярва, че сега стои на сцената със статуетката в ръка.