6 неща, които трябва да знаете за пиърсинга
Преди да решите да си сложите такъв
Вероятно имате поне един приятел или приятелка, които имат пиърсинг. И може би поне веднъж в живота си сте се замисляли дали и вие да не си сложите обеца на някое по-нестандартно място. А като родители, рано или късно ще се сблъскаме с желанието на децата си да си сложат обеца на носа, на веждата или къде ли не, и е необходимо да знаем какви са рисковете, за да им дадем най-добрия съвет. Първата реакция на повечето майки и бащи е да се опитат да разубедят детето си и някои наистина успяват в това начинание. Но когато децата ни достигнат една определена възраст, особено през тийнейджърските години, за родителите е все по-трудно да се противопоставят на тези желания. И някой ден виждате, че вашата 16-годишна или 18-година дъщеря просто се прибира с пиърсинг над горната устна например.
Не всички метали са подходящи
Среброто не е най-добрият избор, когато става сума за пиърсинг. То причинява алергии и събира доста бактерии. Никелът и златото също не са подходящи, защото причиняват дразнене на кожата. За нов пиърсинг най-подходящите метали са титан и медицинска стомана, които са идеални за хора с чувствителна кожа.
Вероятно ще имате реакции и проблеми след поставянето на пиърсинга
След като ви поставят пиърсинга, е нормално да получите подуване, зачервяване, лека болка и поява на бяла или прозрачна течност на мястото.
По-притеснителните симптоми обаче могат да са твърде силна болка и зачервяване, както и появата на жълта или сива течност, усещане на парене, силна неприятна миризма и дори повишена температура.
Не е достатъчно просто да изплакнете мястото на пиърсинга с вода
Инфекциите след поставянето на пиърсинг могат да бъдат предотвратени, ако се взимат необходимите мерки. Най-добре е мястото да бъде редовно изплаквано с физиологичен разтвор. Ако например сте си поставили пиърсинг на носа, нужно е да потопите носа си в разтвора. Нанасянето на физиологичен разтвор може да бъде осъществено и с помощта на памучни тампони.
Понякога е необходимо по-дълго време, за да заздравее пробитото място
Колко време ще е необходимо, за да заздравее мястото на пиърсинга зависи от това къде и как е поставен. Обикновено пиърсингът на носа отнема между 4 и 6 месеца, за да заздравее напълно. Пиърсинг, поставен на хрущяла на ухото, отнема между 4 и 8 седмици, а пиърсингът на пъпа може да заздравява цяла година.
Не си правете пиърсинг с пистолет
В някои козметични студиа пистолетът за поставяне на обеци е често използвано средство. Когато става дума за поставяне на пиърсинг, особено на места, различни от меката част на ушите, пистолетът не е най-доброто решение. Те могат да причинят нараняване и разкъсване на тъканите. Когато искате да си направите пиърсинг, посетете специализирано студио, където използват игли за поставянето на пиърсинг.
Не си правете пиърсинг на гладен стомах
Преди да си направите пиърсинг е добре да хапнете нещо предварително, да пиете достатъчно вода, защото иначе може да се почувствате замаяни и да ви прилошее по време на процедурата. Хубаво е и да сте се наспали добре и изобщо да сте в добро здравословно състояние. Ако имате някакви здравословни проблеми и не се чувствате добре, по-разумно ще е да отложите поставянето на пиърсинга за по-подходящ момент.