Финансовите трудности на родителите могат да доведат децата до психологически проблеми, показа ново изследване, свързано с обстоятелствата по време на пандемията от COVID-19, съобщи "Медикъл експрес", цитирано от БТА.

Икономическата несигурност е свързана с по-високи нива на депресия при родителите, което наврежда на отношенията в двойката. Резултатът е проблеми в общуването с децата. Психическото здраве на децата е пострадало по време на пандемията от коронавирус, каза Джойс Лий - водещ автор на изследването, професор по социални науки в щатския университет в Охайо.

Проучени са 259 родители, отглеждащи едно или повече деца до 12-годишна възраст.

Родителите са отговаряли на въпроси за наличие на симптоми, свързани с депресия, качество на връзката с партньора и проява на грубост към децата. Родителите са оценявали и поведението на децата си и са давали информация за наличие на симптоми като самота, плач, страхове и тревога.

Открита е ясна връзка между психическото здраве на родителите и икономическото благосъстояние на семействата. Родителите, оценяващи финансовата ситуация в семейството като несигурна, са страдали от симптоми на депресия и проблеми с партньора. Те съобщават за повече спречквания, казва Лий. При подобни родители се среща и много по-грубо родителиство, включително физически наказания. Агресията на родителите провокира в децата чест плач и усещане за самота.

Имаме каскаден ефект по време на пандемията, който води до проблеми с психическото здраве при децата, казва Лий.

Изследването показва и липсата на разлики между половете. Това е донякъде изненадващо, тъй като според някои данни по време на пандемията майките са понесли по-голям удар, тъй като е трябвало да се грижат за децата си при затварянето на училищата.