През 2013 г. една невероятна и едновременно с това забележителна история за оцеляване попадна в заглавията на медиите, когато млада жена стартира wellness приложение със съвети как е победила онкологичното си заболяване.

Само четири години по-рано 20-годишната тогава австралийската блогърка Бел Гибсън твърди, че е била диагностицирана със "злокачествен рак на мозъка" и са й били дадени "шест седмици, максимум четири месеца" живот. Въпреки прогнозата тя твърди, че е избрала да се откаже от химиотерапията и лъчетерапията и вместо това се е впуснала в "приключението да се излекувам чрез хранене, търпение, решителност и любов".

След като събра 200 000 фенове в профила си в Instagram, които жадно следяха нейното пътуване, впоследствие стартира и превърналото се в най-продаваното приложение за wellness и хранене. Последва готварска книга, наречена The Whole Pantry, описваща диетата й, с която се е излекувала и вдъхновявайки почитателите си с идеята, че "съм се овластила, за да спася собствения си живот". Тя беше наречена "най-вдъхновяващата жена, която сте срещали тази година" от Elle Australia, а през 2014 г. Cosmopolitan й даде награда "Забавна, безстрашна жена".

Всичко обаче се оказа лъжа. Гибсън никога не е била диагностицирана с рак на мозъка. Нито с "рак в кръвта, далака, мозъка, матката и черния дроб", за които впоследствие твърдеше, че също има, в публикация в Instagram от 2014 г., когато в австралийските медии за първи път започнаха да се появяват слухове, че тя може да е била измамница, пише BBC.

В крайна сметка, през април 2015 г., тя призна истината в интервю за Women's Weekly. "Не, нищо от това не е вярно", каза тя, но отказвайки да поеме отговорност, добави: "Все още се лутам между това, което си мисля, че знам, и това, което е реалността."

Това замъгляване на реалността - и умствената гимнастика на "обясненията" на Гибсън за нейните действия - са гръбнакът на "Apple Cider Vinegar" ("Ябълков оцет"), минисериал на Netflix, разкриващ целия скандал. Създателката на поредицата Саманта Щраус се опира на нестабилната връзка на Бел с истината в начина, по който разказва историята й. От хаотичната времева линия, която скача между герои и събития от преди 2009 г. до 2015 г., до начина, по който съчетава докладваните факти с измислени моменти, като появата на лекарски персонаж, за когото Гибсън твърди, че я е лекувал, но никога не е доказано, че съществува. Следвайки добре утъпканите стъпки на други измамнически телевизионни драми, "Apple Cider Vinegar" се позиционира - както по стил, така и по тема - редом с минисериала на Netflix "Inventing Anna", който се фокусира върху "фалшивата наследница" Анна Делви/Сорокин, осъдена за опит за кражба и кражба от втора степен през 2019 г., и "The Dropout", в който Аманда Сейфрид играе Елизабет Холмс, измамницата от Силициевата долина, която фалшифицира кръвни тестове с нейната медико-технологична компания Theranos и през 2022 г. беше осъдена за измама и все още излежава присъдата си от 11 години и 3 месеца.

Снимка: Стопкадър YouTube

Подобно на Сорокин и Холмс преди нея, Гибсън - изиграна с очарователна, смразяваща двойственост от Кейтлин Девър - също е изобразена като олицетворение на крайната игра на "лъжи, докато можеш", което в крайна сметка се превръща в опасна идеология, а не в позитивна мантра за самопомощ.

Гибсън беше един от пионерите в нова порода измамници, които използваха социалните медии и приложения, за да мамят хората. Измамата на Гибсън обаче продължава да бъде определяна като изумително жесток трик; симулирайки неизлечима болест в онлайн групи за подкрепа, за да експлоатира уязвими хора по начин, който й осигурява търговска печалба и слава.

Вредното въздействие на лъжите на Гибсън се подчертава от съпоставените истории на други две жени в поредицата. Мила Блейк (в ролята Алиша Дебнам-Кери) е 22-годишна журналистка, която открива, че има епителиоиден сарком, и пише в блог за болестта си. Тя е базирана на реалния живот на Джесика Ейнскоу, която стана известна в интернет по същото време като Гибсън с уебсайта си Wellness Warrior, в който документира борбата си със същия рак. Ейнскоу също насърчи използването на противоречиви алтернативни терапии, като тези предлагани от института Герсън в Мексико - който предлага лечение, което твърди, че активира "изключителната способност на тялото да се самолекува чрез органична, растителна диета, сурови сокове, клизми с кафе и естествени добавки". По-късно обаче тя почина от рак на 30 години.

В поредицата Гибсън се фиксира върху Блейк, като първо става част от нейната онлайн общност, след което заимства не само нейния опит с болестта, но и начина й на общуване и фразите й, за да изгради собствения си образ в социалните медии. Подобно на Блейк, Бел претендира да бъде доверен, любящ и честен приятел на своите последователи, като дава житейски съвети и силно се застъпва за алтернативни лечения. (За любопитните - заглавието "Apple Cider Vinegar" идва от анекдот, разказан от Гибсън, в който тя пие ябълков оцет и твърди, че се е отървала от тения в устата си.) И двете момичета са представени в мрачна битка помежду си в стремежа си да станат любимите влиятелни лица в социалните медии, борещи се с рака.

Третата героиня, Луси (Тилда Кобъм-Херви), е измислен, но все пак важен персонаж, който трябва да се включи в историята. Тя представлява неизчислим брой последователи на Гибсън, които всъщност са били диагностицирани с рак и може да са били повлияни да спрат конвенционалните, медицински одобрени лечения в полза на борбата с болестта си с нейните предложения за, наред с други неща, ядене на органични зеленчуци и опитване на аюрведична медицина, кислородна терапия и краниосакрална терапия.

Както е показано подробно в поредицата, разкриването на Гибсън се случва благодарение на двама разследващи журналисти от мелбърнския вестник The Age, Бо Донели и Ник Тоскано, които са съавтори на книгата от 2017 г., на която е базирана поредицата, "Жената, която заблуди света". В началото на 2015 г. те разкриха, че са били платени само около 7000 австралийски долара (3500 британски лири) от 300 000 австралийски долара (150 000 британски лири), които Гибсън твърди, че е дала на редица благотворителни организации. След като тези финансови нередности излязоха наяве, се появиха подозрения за противоречивите истории около нейното здраве и след нейното интервю за Women's Weekly тя взе участие в друго объркващо телевизионно интервю за "60 минути" Австралия през юни 2015 г. В него тя отново призна измамата си до известна степен, но също така твърдеше, че е жертвата, като каза, че е била "измамена" от никога и никого невиждан лекар шарлатанин, наречен веднъж от нея "Марк Джонс", а в друг случай "д-р Фил".

Освен че се очаква историята да привлече голяма тв аудитория в Netflix, "Apple Cider Vinegar" също така трябва да бъде тревожен звънец за всеки, който все още сляпо приема медицински съвети от инфлуенсъри без медицинска квалификация, но с много онлайн последователи. Глобалната wellness индустрия беше на стойност 6,3 трилиона долара през 2023 г., но и там продължават да се появяват случаи на хора, манипулиращи и нараняващи онези, които търсят холистични терапии. Едва наскоро, през декември, Хонгчи Сяо, алтернативен лечител, беше осъден за непредумишлено убийство, след като 71-годишна жена с диабет спря да приема инсулина си, докато беше на ритрийт, който той управляваше; и през 2024 г. бразилската влиятелна уелнес Кат Торес беше призната за виновна през 2024 г. за трафик на хора и робство.

Снимка: Стопкадър YouTube

Какво стана след това?

Нито сериалът "Apple Cider Vinegar", нито предишните две интервюта на Бел разкриват защо тя е извършила сложната си измама. Дали това се дължи на проблемно детство, както тя твърди, когато е избягала от дома на 12 години? Дали е за слава и внимание, или цялата шарада е чисто схема за правене на пари?

Някои биха могли да припишат съзнателно неверните твърдения на Гибсън на синдрома на Мюнхаузен (състояние, наричано още фалшиво разстройство и дефинирано като хора, които твърдят, че са болни, за да "получат някаква форма на психологическо утвърждаване, като внимание, съчувствие или физическа грижа"). В статия за Guardian от 2015 г. неврологът Джулс Монтегю пише: "Измислените болести и злоупотребата могат да се припокриват. Външните стимули може да не рефлектират върху първоначалното поведение, но могат да последват след това. Гибсън може просто да се е забавлявала да играе ролята на болна. Но тя все пак не е отхвърлила парите, които са потекли след това."

Снимка: Стопкадър YouTube

Историята на Бел е тревожна. Това е перфектна буря, включваща интернет култура във време, когато все още имаше сравнителна наивност по отношение на измамниците; общност за здраве и wellness, която се стреми да намери доброто във всеки; и измамник, който може би страда от собствените си заблуди.

Netflix иска да подчертае, че Гибсън не е получила пари за историята си и все още не е известно какво прави тя след всичко това. Всъщност Гибсън рядко е виждана на публични мяста след избухването на скандала. През 2020 г. тя се появи във видео в Мелбърн, твърдейки, че е част от общността Оморо, етиопска етническа група, и каза, че сега се нарича "Сабонту". Тя също така твърдеше, че иска да събере средства за общността.

Въпреки че Гибсън остава един от най-известните "wellness" измамници, тя няма да е последната. Предавания като "Apple Cider Vinegar" все още са жизненоважно, необходимо напомняне, че интернет е пълен с хора с внимателно изградени самоличности - както истински, така и фалшиви - и че единственият наистина здравословен начин на действие е да се подходи към всичко това с доза скептицизъм.

ИЗБРАНО