Дамски гамбит в европейските монархии
Следващото поколение кралски особи, които ще ръководят, ще е почти изцяло съставено от дами
След като датската кралица Маргрете обяви шокиращата си абдикация в ежегодното си новогодишно обръщение към нацията, тя отбеляза края на една ера като най-дълго управлявалия съвременен жив монарх в Европа.
И тъй като синът на Маргрете, престолонаследникът принц Фредерик, ще седне на трона на 14 януари, това ще отбележи още една огромна промяна сред големите монархии в Европа, а именно, всички те ще бъдат ръководени от мъже.
Въпреки че смъртта на кралица Елизабет Втора и абдикацията на кралица Маргрете сигнализираха за смяна на властта от стабилни женски фигури към мъже монарси, бъдещето на европейските кралски семейства ясно показва, че в едно не много далечно време, то ще попадне в ръцете на дами, тъй като почти всеки очевиден наследник на настоящ монарх е жена.
Принцеса Леонор от Испания
55-годишният крал на Испания Фелипе VI навлезе в десетата си година на трона, поемайки отредената му роля след абдикацията на баща му крал Хуан Карлос. Ситуация, подобна на тази, в която попадна само преди дни и синът на кралица Маргрере - принц Фредерик.
Бащата на Фелипе, Хуан Карлос, обяви изненадващото си решение да се оттегли на 2 юни 2014 г., предоставяйки на сина си възможността да заеме мястото му.
Докато Фелипе все още е в разцвета на силите си, престолонаследничката принцеса Леонор е натоварена със задачите да поема солови ангажименти, да изнася речи и да премине военно обучение във Военната академия в Сарагоса. С това тя трябва да увери близките си, че е готова за бъдещето си в монархията.
На 18-ия си рожден ден принцеса Леонор получи лично от баща си "Ордена на Чарлз III". Той е създаден от крал Карлос III през 1771 г. и предоставя възможността на принцесата един ден да поеме короната. Той й беше връчен на специална церемония, на която присъстваха кралското семейство, сенатори и отбрани представители на властта в Испания.
През септември миналата година Дворецът също така обяви, че след като трите й години военно обучение приключат, принцеса Леонор ще отиде в университет, за да учи право.
Принцеса Виктория, престолонаследничката на Швеция
В Швеция царува крал Карл Густав XVI, който наскоро отбеляза своя 50-годишен юбилей на трона. Той пое тази роля през септември 1973 г., след смъртта на дядо си Густав VI Адолф, като с днешна дата е най-дълго управлявалият монарх в историята на Швеция. След абдикацията на кралица Маргрете сега той ще поеме и титлата най-дълго управлявал монарх в Европа.
Крал Карл Густав XVI е най-малкото дете и единствен син на принц Густав Адолф, херцог на Вестерботен, и принцеса Сибила Сакскобургготска. Двамата се женят през 1976 г., три години след възкачването му на трона.
Кралската двойка има три деца - принцеса Виктория, принц Карл Филип и принцеса Маделин. Виктория, престолонаследничката на Швеция, на свой ред също ще добави жена наследник, тъй като първородното й дете е 11-годишната принцеса Естел. Двамата със съпруга й Даниел имат и син, 7-годишния Оскар.
Твърди се, че като престолонаследник Виктория вече усилено се подготвя за бъдещата си роля с помощта на баща си, за да разбере по-задълбочено позицията и отговорностите си. Дъщеря й, принцеса Естел, пък е една от най-младите наследници на кралския трон в Европа.
Белгийската принцеса Елизабет
В Белгия 63-годишният крал Филип управлява от 2013 г., след като пое ролята от баща си крал Албер II, който абдикира от престола. По този начин най-голямото му дете, принцеса Елизабет, стана негов наследник. Тя ще бъде първата кралица на Белгия, след като получи това право при юридическа промяна направена през 1991 г. В по-далечни времена, тя нямаше да получи възможността да седне на трона, а нейният по-малък брат Габриел щеше да бъде посочен като престолонаследник и да бъде монарх.
Родена на 25 октомври 2001 г. принцеса Елизабет е най-голямото от четирите деца на белгийския крал Филип и кралица Матилда. Тя започна да посещава кралски ангажименти от ранна детска възраст и е едва на девет години, когато изнася реч при откриването на детската болница.
Подобно на редица други европейски кралски особи, включително принцеса Леонор от Испания и принцеса Алексия от Холандия, Елизабет учи в Атлантическия колеж в Уелс, преди да се премести в Оксфорд.
Преди двугодишното си обучение в Уелс, тя посещава нидерландкокоезичното средно училище "Sint-Jan Berchmanscollege" в Брюксел. Принцесата също така е завършила и програмата "Yale Young Global Scholars" в университета "Йейл".
След това завършва едногодишен курс по социални и военни науки в Кралската военна академия, в който задълбочено се изучават четирите компонента на белгийската отбрана: армия, военновъздушни сили, флот и медицина.
В официалния кралски уебсайт пише, че 22-годишна престолонаследничка обича да се разхожда сред природата, да чете и да свири на пиано - въпреки че като "всички младежи на нейната възраст нейният музикален вкус е разнообразен".
Принцеса Катарина-Амалия от Нидерландия
Най-голямата дъщеря на крал Вилем-Александър и кралица Максима, принцеса Катарина-Амалия стана наследник на короната, когато баба й кралица Беатрикс абдикира през 2013 г. Именно тя ще поеме ролята от баща си, когато един ден той реши да й го предаде.
Докато Катарина-Амалия все още учеше в университета - и отхвърли правото си на годишен доход от 1,6 милиона евро - тя все по-често се появяваше под светлините на прожекторите, но рядко се отделяше от компанията на родителите, като причината за това се оказа сериозна заплаха за сигурността й.
19-годишната престолонаследничка, която миналата година започна обучение по политика, психология, право и икономика в университета в Амстердам, бе принудена да се изнесе от студентската си квартира и да се върне в дома си в Хага, след като стана ясно, че мафията обмисля план да я отвлече и да поиска подкуп от семейството й.
Освен кралските задължения, тя е запален жокей и получи прякора "Кралицата на коктейлите", след като работи едно лято в плажен бар в Шевенинген.
Наскоро медиите в Испания и в родната й Нидерландия гръмнаха с новината, че Катарина обмисля да се премести да живее в Мадрид, за да може да бъде по-близо до новия си приятел, с когото засега предпочита да поддържа тайна връзка. Името му също стана обществено достояние, а именно - княз Кирил Търновски, внук на българския цар Симеон Втори и син на покойния княз Кардам и Мириам де Унгрия.
Принцеса Ингрид-Александра от Норвегия
Втора по ред да наследи трона след баща си, принцеса Ингрид е дъщеря на престолонаследника принц Хокон и принцеса Мете-Марит и внучка на настоящия владетел, норвежкия крал Харалд V.
Ингрид-Александра ще стане втората жена монарх в скандинавската страна, след като баща й осигури мястото й в линията на наследяване, като промени закона, за да позволи на първородните дъщери да се възкачват на трона.
Последната норвежка кралица се е възкачила на трона преди 600 години. Това е кралица Маргарет, която е управлявала Норвегия, Дания и Швеция от края на 1380-те години до смъртта си през 1412 г.
Родена през 2004 г. в Осло, принцеса Ингрид-Александра посещава същото местно основно училище като нейния полубрат, син на Мете-Марит от предишна връзка. Родителите й избрали училището, защото искали тя да има възможно най-обикновено и нормално детство.
Ингрид-Александра е запален скиор, боксьор и сърфист. Тя спечели златен медал от норвежкото първенство по сърф за юноши през октомври 2020 г. Участвала е в редица обществени ангажименти, включително откриването на обществен скулптурен парк, кръстен на нея, през 2016 г.
През следващите няколко години тя ще поеме повече отговорности от името на кралското семейство, но ще продължи да се фокусира върху образованието си, се казва в изявление на двореца по случай 18-ия й рожден ден.