Българският рок вече си има ден - това е 30 октомври, рождената дата на покойния Кирил Маричков, обявиха от "Фондацията".

"Взехме решение този ден да стане Денят на българската рок музика. И оттук нататък ще го празнуваме на всеки 30 октомври", обяви Добрин Векилов-Дони. По думите му "Кирчо не би искал паметник, роднините му също".

Концертът, готвен от него приживе за 80-ия му юбилей, се състоя в препълнената НДК, а той беше там и гледаше от портрета. 

"Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави", каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която "Фондацията" почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024).

В продължение на близо два часа звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на "Щурците". Публиката, изпълнила до краен предел Зала 1 на Националния дворец на културата, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, предаде БТА.

Снимка: БТА

"Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. "Щурците" възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове", каза Венко Поромански. "Ще представим песни, които Кирчо изпълнява и които обича. Един творец никога не може да избере най-хубавата си песен, защото всички са негови рожби", добави той.

Снимка: БТА

"Този стол ще остане винаги така", каза още Поромански по повод празния стол на сцената, където обикновено сяда Кирил Маричков. "Предполагам, че всички имате такова празно място в душата си, какво имам и аз. Тази празнота, която оставя човек като Кирил Маричков, може да бъде запълнена единствено и само музика", добави Иван Лечев.

Иван Лечев

Снимка: БТА

Рок спектакълът започна с "20-и век", последваха "Вълшебен цвят", "Обичам те завинаги", "Футуролог", "Две следи", "Рок в минало време", "Вкусът на времето", "Хамлет", "Клетва", "Среща" и на финала - "Бяла тишина". Специален гост бе Валди Тотев, който пя заедно с колегите си, но се представи и самостоятелно - с "Вдигни очи" и "Моят свят". В залата прозвуча и гласът на Кирил Маричков - със запис на песента "Тъмен вятър", както и в дует с Дони - на "Уморени крила".

Музикантите бяха на сцената заедно с оркестъра на Пловдивската опера, с диригент Константин Добройков. Негови бяха аранжиментите на вечерта, както и на Владимир Джамбазов. Много е трудно да се направят такива оркестрации за група и оркестър, а те го могат, каза Венко Поромански.

Славин Славчев получи награда на името на Кирил Маричков

Снимка: БТА

"Учредихме награда на името на Кирил Маричков. Нещо повече, от днес до другия 30 октомври ще издирваме талантливи хора, които свирят, пеят и композират, и на следващия 30 октомври ще връчим наградата. Тази награда ще я връчим и днес. Камен Станчев я направи много бързо. Това е китарата на Кирчо. Днес ще я получи един човек, когото той много харесваше, екзалтираше се от него. Млад музикант, който наистина обичаше - Славин Славчев", каза Дони.

"Безкрайно щастлив съм, че имам възможността да споделя тази сцена с тези хора тази вечер. Благодаря им за безкрайното доверие, което винаги са имали към мен. Безкрайно щастлив съм, че успях да се запозная с такъв огромен човек като Кирил Маричков", каза Славин Славчев.

"Фондацията" свири за публиката в памет на музиканта

Снимка: БТА

"Нека да празнуваме този човек и музиката му, докато можем, докато сме живи - да разказваме на другите за нея, да им я пускаме, да ги заразяваме. Защото това трябва да живее - толкова красиви думи и толкова красиви звуци", добави носителят на приза.

"Благодаря на всеки един от вас, който е в тази зала. Това означава много за самите нас. Благодарим на всички наши приятели, на официалните лица. С Кирчо ни свързва минало, настояще и бъдеще. С неговите песни направихме първата си целувка. После първата си любов. Правехме деца. И те растат", каза Дони.

Снимка: БТА