Поклонението на Кирил Маричков ще бъде на 15 октомври (вторник) от 13:00 в столичния храм "Света София, съобщиха от семейството му.

Синът му Кирил Маричков-младши ще се прибере от Рим за погребението на баща си. Той работи в италианската столица като адвокат.

Легендарният рокмузикант загина в късния следобед в петък при нелеп инцидент по време на подготовка за концерт във врачанското село Селановци, където супергрупата с негово участие "Фондацията" е трябвало да бъдат звездите на събор. По време на репетицията музикантът пада от сцената и получава черепно-мозъчната травма. Сигналът на тел. 112 е подаден около 18.45 часа.  Въпреки че екипът на Спешна помощ е пристигнал от Оряхово за 7 минути, лекарите не успяват да спасят живота на Маричков и той издъхва в линейката.

"Накратко казано Кирил просто падна от сцената. Ние всички си мислим, че той получи нещо всъщност, защото начинът, по който падна беше без никакъв жест на самосъхранение. По принцип човек, който тръгва да пада отнякъде, ще протегне ръце да се запази, ще направи нещо. А той просто падна", разказа китаристът и член на супергрупата "Фондацията" Иван Лечев пред bTV. По думите му той паднал на земята "буквално на лицето си от височина от метър и половина от сцената с целия си ръст". "Никой не може да оживее от такова нещо. Душата ми се къса, но никой не беше достатъчно близо, за да направи каквото и да било", добави Иван Лечев.

По думите му това не е бил първият подобен инцидент с Маричков на сцената. През последната година е имало няколко подобни случая, което повдига въпроси относно здравословното състояние на музиканта.

На 30 октомври "щурецът" трябваше да празнува 80-годишния си юбилей.

Патриархът на българския рок - така музикантите у нас определяха Кирил Маричков. Талант, който живее за музиката, музикант, за когото сцената беше втори дом.

За мен Кирил Маричков беше рок икона, творец, който е дал много на българската рок музика със своите послания, с посланията си към младите хора, сподели пред БТА Емил Анчев, вокалист на група "Конкурент". Той беше човекът, който откри мен и нашата рок група през 1987 г., и помогна да запишем първата си плоча в "Балкантон", върна се изпълнителят назад във времето.

Маричков остава на един пиедестал, с песните и посланията си към нас ще остане завинаги в сърцата ни, добави Анчев. А за мен и като човекът, който ми е дал път в рок музиката, добави той. Според вокалиста на "Конкурент" не би било лошо с един голям концерт да бъде почетена паметта на Кирил Маричков, на който различни изпълнители да изпеят неговите песни.

Кирил Маричков беше лидер, водач, гуру, личност, "абсолютен чешит", каза Васко Кръпката. Според него той е светъл пример как човек може да живее без да изневерява на идеалите си, да оцелява в системата преди 1989 г. и да прави кариера, въпреки системата. А след това при демокрацията - въпреки проблемите - да продължава да издава албуми, да прави нови песни. Той продължи напред и беше много активен - почти 80-годишен беше все още на сцената, посочи Васко Кръпката. По думите му песните на Маричков ще останат, ще останат посланията му и човещината. Духът е тук, допълни той.

Да не се сещаме за хората, когато си отидат, да ги почитаме приживе, да звучат техните песни - така блус легендата смята, че ще е най-добре да бъде почетена паметта му. Най-голямата му любов бяха песните. Това важи и за Ваня Костова, Вили Кавалджиев, нека музиката им остане, призова Васко Кръпката.