Когато член на кралското семейство реши да падне на колене с пръстен в кутийка за съдбовния въпрос,  това обикновено е свързано с голяма доза история и чувства. 

Снимка: Getty Images

Когато принц Филип, син на принц Андрей Гръцки и Датски, предлага брак на кралица Елизабет Втора през 1947 г., той използва диаманти от тиара, принадлежаща на майка му принцеса Алис Батенберг, за да направи зашеметяващ диамантен годежен пръстен за своята бъдеща съпруга. По този начин той постави началото на тенденцията за преправяне на наследствени бижута за кралските булки.

Embed from Getty Images

"Прекрасно е, защото дава нов живот на едно старо бижу", казва бижутерът на кралските особи, Анушка Дукас пред "People". "Има нещо толкова специално в това да предаваш спомените, историите и това, за което ти напомня това бижу! Това не е лесно нещо". 

Embed from Getty Images

Принц Хари последва примера на дядо си, само че с известно горчиво чувство, тъй като майка му си отиде рано. Той използва два камъка от личната колекция бижута на покойната принцеса Даяна, за да проектира годежния пръстен на Меган Маркъл. "Малките диаманти от двете страни са от колекцията от бижута на майка ми, за да сме сигурни, че тя е с нас на това лудо пътуване заедно", каза той по време на годежа им през 2017. 

Embed from Getty Images

Те показаха бижуто на цяла фотосесия. 

Embed from Getty Images

Разбира се, най-известният подобен подарък е годежният пръстен със сапфир, носен за първи път от принцеса Даяна, които в момента е на ръката на нейната снаха Кейт Мидълтън.

Embed from Getty Images

Включващ 12-каратов овален цейлонски сапфир, поставен в 18-каратово бяло злато и заобиколен от 14 диаманта, дизайнът от Garrard беше оценен на $ 37 500 през 1981 г., когато принц Чарлз предложи брак на Даяна, но сега се смята за безценен.

 Embed from Getty Images

"Това е годежният пръстен на майка ми", каза Уилям в интервю след годежа с Кейт. "Реших, че така ще бъде хубаво, защото очевидно тя няма да е наоколо, за да сподели забавлението и вълнението от нещата, които ни предстоят - това беше моят начин да я държа близо до всичко това", каза той. 

Снимка: Getty Images

Когато Чарлз се ожени повторно през 2005 г., за Камила, той също "пазарува" от собствената си семейна кутия за бижута, избирайки зашеметяващ диамантен пръстен в стил арт деко от личната колекция на баба си. Кралицата-майка, която промени собствения си годежен пръстен с дизайн с перли и диаманти по време на брака си, и Чарлз, са били много близки до смъртта й през 2002 г.

Embed from Getty Images

Дори когато кралските особи не встъпват в брак с пръстен със значителен произход, често има сантиментално намигване към миналото. Когато принцеса Юджийн обяви годежа си с дългогодишния си приятел Джак Бруксбанк през 2018 г., тя го направи, носейки ослепителен пръстен със сапфир. 

Embed from Getty Images

Розовият скъпоценен камък, избран от Бруксбанк има поразителна прилика с пръстена на майка й Сара Фъргюсън, даден й от принц Андрю през 1986 г.

Embed from Getty Images

Сестра й принцеса Беатрис беше една от малкото кралски годеници, чийто пръстен нямаше исторически препратки. Той беше проектиран от съпруга й Едоардо Мапели Моци и изработен от лондонския бижутер Шон Лийн, който каза, че дизайнът, направен за четири месеца, представлява тяхното единство.

"Той си пада по арт деко, а Беатрис наистина харесва викторианската естетика в бижутата, така че сляхме тези два елемента" каза Лийн пред "People" тогава.