Робин Худ от 21 век: как аристократът Луиджи Манджионе стана убиец, но и американски герой
Израснал в богато семейство, той не пожела да стане част от корпоративния свят, а да се бори срещу него
"Когато богатите ограбват бедните, това се нарича бизнес. Когато бедните се съпротивляват, това се нарича насилие", пише Марк Твен. Но как да характеризираме процеса, когато богатите се борят за правата на бедните?
На 4 декември Брайън Томпсън, ръководител на американската застрахователна компания United Healthcare, организация, чиито годишни приходи в САЩ я нареждат след Google, Apple и Walmart, беше хладнокръвно убит в Манхатън. В близост до тялото полицаите откриха три гилзи с надпис "Отричай. Защитавай. Депозирай". (на английски: Deny. Defend. Depose.) Според експерти това са термини, които са свързани с тактиката на застрахователите да отказват плащания.
Няколко дни бяха нужни на разследващите, за да бъде открит и убиецът. Оказа се, че това е 26-годишният Луиджи Манджионе, член на Бръшляновата лига (спортна организация на американски висши училища, които се намират в североизточната част на САЩ) и потомък на една от най-богатите американски фамилии.
Но как стана така, че един аристократ се превърна в анархист и защо престъплението предизвика такъв резонанс в обществото? За едни той е хладнокръвен убиец, чието място е в затвора, а за други - герой и олицетворение на съвременният Робин Худ и граф Монте Кристо, който е отмъстил на хилядите пострадали от здравните застрахователи отвъд Океана.
Бъдещият лидер на протестното движение има съвсем различна съдба от средностатистическия американец. Той завършва престижно частно училище в Балтимор, а след това и Университета на Пенсилвания със степен по информационни и компютърни науки. Изглежда сякаш бъдещето му е предначертано, а следващата стъпка по пътя му е логично да бъде успешна кариера в голяма корпорация. Вместо това обаче той избра да започне да се бори с тях.
Все още не е известно какво точно е накарало Луиджи да предприеме такава крайна стъпка като убийство. Според някои журналисти една от причините довели до разстрела, са дългогодишните му проблеми с гърба. Мнозина обаче не приемат това като достоверен аргумент, защото идвайки от богато семейство, той едва ли е имал проблем с плащането на застраховка.
На 4 декември Браян Томпсън беше прострелян и убит на излизане от хотел "Хилтън" в Манхатън. Въпреки камерите, благодарение на които в медиите излязоха кадри, на които се вижда част от лицето на нападателя, на властите бяха нужни 5 дни, за да установят самоличността му.
Пистолет със заглушител, три изстрела и бягство с електрически велосипед - престъпникът изчезна незабелязано, но след заминаването си остави нещо като "бележка" върху куршумите, което по-късно стана лозунг на всички възмутени в социалните мрежи. Думите "Отричай. Защитавай. Депозирайте" са изписани върху множество тухлени стени на Ню Йорк и се четат под множество публикации в социалните медии, които са в подкрепа за Манджионе.
Властите описаха стрелеца като висок мъж, облечен в кафяво или бежово яке, тъмни панталони и маратонки, което предизвика неочаквани действия. Десетки хора започнаха нещо като състезание в стремежа си да имитират визията на Луиджи в стремежа си да объркат полицията. Но каква е причината за подобна солидарност? Според експерти това е омразата към жертвата. Брайън Томпсън е посочен като виновник за хиляди смъртни случаи, като основните обвинения към него са, че се е занимавал с бизнес, а не е помагал и плащал за необходими медицински услуги.
Гравираните гилзи, намерени на местопрестъплението, са в съответствие с добре познатия израз в застрахователните среди "Забави. Откажи. Защити." (на английски: "Delay. Refuse. Defend."), ясно намеквайки за опитите на компанията по всякакъв начин да избегне изпълнението на задълженията си. Това е и мотив, и обяснение за обществената реакция. Въпреки огромната вълна на солидарност и подкрепа към Луиджи, не всички американци застанаха зад него и опровергаха действията му.
След 5-дневно издирване, полицията в крайна сметка арестува Манджионе. По време на задържането му при него са открити фалшиви документи, 3D принтирани оръжия и т. нар. "Манифест" - ръкописен текст на Луиджи за американската здравна система.
По-късно документът е публикуван от журналиста Кен Клипенстейн. В него авторът говори за добре познатите "особености" на американската медицина - високата цена и недостъпността на лечението. Въпреки очевидността на горните факти, манифестът набра невероятно бързо популярност, а хаштагът #FreeLuigi започна да се появява все по-често в социалните мрежи. "Манджионе уби един човек, за да спаси живота на хиляди други", гласи коментар под видео новина за убийството.
Въпреки че семейството на Луиджи определи инцидента като голяма трагедия и заяви, че всички членове се молят за благополучието на роднините на покойния Томпсън, обществеността реагира на събитията от 4 декември напълно различно, като хората се изказаха и в традиционни медии, и в социалните мрежи с думи на подкрепа и дори с благодарност на Манджионе. Въпреки че е убиец, той е сравняван с Робин Худ и граф Монте Кристо.
Образът на талантливия млад мъж от Бръшляновата лига, борещ се за правата на обикновените хора, не можеше да не привлече вниманието на обществеността. Специалисти обаче задават още един въпрос - ако той беше просто красив, но не и богат, щяха ли нюйоркчани да се разхождат облечени с якета като на Манджионе, за да объркат полицията? Вероятно не. Защо тогава толкова много хора издигат Луиджи в ранг на герой?
Причината на повърхността е крайната степен на недоволство от американската здравна система. Ако гледате някакъв медицински сериал, заснет в щатите, от "Спешно отделение" до Д-р Хаус", фразата за липсата на застраховка кара героите да млъкнат за няколко минути.
За съжаление, стереотипът колко трудно е да се получи лечение в болница е реалност, с която американците се сблъскват всеки ден. Дори и да имате застраховка, никой не може да гарантира, че скъпото лечение поне частично ще бъде платено от компанията.
В коментарите под докладите с участието на Томпсън може да се намерят много примери, потвърждаващи това: безброй истории за откази на хоспитализация и обезщетение за лечение, както и невъзможността да се получат животоподдържащи лекарства.
Огромен брой болни хора наистина пострадаха от подхода на United Healthcare и лично на Брайън Томпсън към медицината и в този смисъл Луиджи Манджоне, разбира се, прекъсна процеса на разлагане на здравната система, но не го прекрати.
В момента тече делото срещу младежа, така че все още не се знае каква ще е присъдата и какво очаква самия убиец. Трудно е да си представим, че един случай, дори и толкова нашумял, може да промени коренно цялата система.
Убийството на Томпсън обаче привлече вниманието не само на обикновените американци, които всеки ден се сблъскват със здравословни проблеми, но и на правителството, което в такава необикновена история просто няма право да не предприеме нищо.