Арета Франклин: Момичето, което превърна гласа си в легенда
От църковния хор в Детройт до сцените на световната музика, тя е повече от певица, тя е символ на борбата, на любовта, на свободата
Има гласове, които просто пеят, и гласове, които разказват истории. Като Арета Франклин, която не просто пее, а живее във всеки тон, разкъсва тишината с мощта на емоциите си и превръща музиката в движение, в революция, в начин на живот.
От църковния хор в Детройт до сцените на световната музика, тя е повече от певица. Тя е символ на борбата, на любовта, на свободата. Научава жените да се борят, а с всяка нота показва какво означава истински да усещаш музиката.
Tова не е просто биография. Това е историята на едно момиче, което започва с госпъл и завършва като кралица.
Арета Франклин притежава един от най-отличителните и влиятелни гласове в историята на госпъл музиката. В своята 50-годишна звукозаписна кариера тя записва 20 албума, които влизат в класациите, дузина сингли с милионни продажби и печели около 18 награди "Грами". Изпълнител с огромна гъвкавост, нейният мощен глас преминава през джаза, соула и ритъм енд блуса, а списание Rolling Stone я определя като най-великата певица на всички времена.
През далечната 1942 г. на 25 март в Мемфис се ражда Арета Луиз Франклин - момичето, което един ден ще стане кралицата на соул музиката. Дъщеря на баптистки свещеник и госпъл певица, тя израства сред музика, вяра и, за съжаление, немалко драми.
Когато е на шест години семейството й се премества в Детройт - градът, който по-късно ще се превърне в люлката на нейния талант. Благодарение на връзките, които поддържа баща й, в дома им се отбиват звезди като Смоуки Робинсън и Сам Кук, а малката Арета слуша, попива и съзрява.
Уви, докато свири на пиано и пее в църквата на баща си, животът й се преобръща - родителите й се разделят заради изневерите на баща й, а няколко години по-късно майка й умира от сърдечен удар.
Окуражена все пак от единствения си родител, тя прави първия си запис едва на 14 години, а по това време вече е майка на първия си син Кларънс. Две години по-късно ражда и второто си дете - Едуард. За да не се отклонява от пътя си, баба й поема грижите за децата, а Арета продължава да пее. И не просто да пее - тя покорява.
Разбира се, не всичко е само музика за нея. През 70-те години личният й живот е изпълнен с бурни любовни връзки. В първата си с Тед Уайт тя преживява физически и емоционален тормоз. Сред приятели и познати Уайт е известен с агресивното си поведение и често си е позволявал да малтретира Арета. След като тя слага край на отношенията им, се впуска в нови, но не официални - с тур мениджъра Кен Кънингам, от когото ражда третото си дете. Според приятели на Арета до този момент той е бил първият мъж в живота й, с когото й е било истински спокойно. Уви, не след дълго двамата се разделят, но "остават приятели", доколкото възможно би могло да бъде. Когато връзката им приключва, тръгват слухове, че певицата търси утеха в чашката и че често под влиянието на алкохол е имала проблеми с органите на реда, един от които довел до арест.
Въпреки драмите в личен план, едно е сигурно - музиката й остава велика. Песните, които записва, са оценявани с "Грами" и оглавяват музикалните класации. Освен това стават част от движението за равноправие на половете. Така постепенно Арета се превръща в икона на феминизма с песента "Respect", написана от Отис Рединг. "Think" пък става химн на жените, отказали да понасят грубостта на мъжете си.
Пее на погребението на Мартин Лутър Кинг, а името й блести редом до легенди като Луис Армстронг, Лучано Павароти и Ани Ленъкс. Тя е и първата жена, допусната до Залата на славата на рокендрола, въпреки че в средата на 70-те започва да губи връзка със своята соул-поп публика поради диско жанра, който навлиза в мейнстрийм музиката.
"Да бъдеш певец, е природна дарба. И я използвам по всякакъв възможен начин. Щастлива съм", споделя Арета, наричана още от публиката Лейди Соул.
За да стане ясно всъщност колко значима е Франклин, споделяме, че през 1985 г. в нейна чест щатът Мичиган я обявява за "природно богатство". Тя обаче не е впечатлена от титлата - звучи й така, сякаш расте по дърветата.
Лейди Соул и нейните страсти
Освен музиката, Арета има две големи слабости - пушенето и храната. Две кутии цигари на ден и страст към чийзбургери - комбинация, която й осигурява дрезгавия тембър, но в крайна сметка си взима своето.
Въпреки това Франклин споделя пред журналист от американското списание Downbeat, че винаги е пеела правилно, единственият й проблем е да се качи на сцената, от която хиляди ще гледат изпълненията й. Цигарите определено не представляват проблем за Франклин. Още от малка тя започва да усъвършенства дишането, а за да се справя с високите октави, прилага безброй тактики, за да се контролира.
А госпелът се превръща в основата на по-късните й вокални аранжименти, макар че по това време не е маркентингово привлекателен, но пък не й попречва да си спечели "Грами", нито пък факта, че от 1985 насам нито един певец не успява да се класира за наградата на Мичиган. И това мотивира Арета, която създава свой собствен лейбъл - Aretha Records, в който за съжаление не успява да издаде нито един албум.
През 2011 г. здравословните проблеми започват обаче да отнемат енергията на Лейди Соул, а през 2018-а битката приключва - тя губи живота си от рак на панкреаса. Освен музиката, оставя след себе си едни 80 милиона долара, но без завещание. Така гласът на Арета Франклин замлъква, но ехото му се чува вечно.
А Пол Маккартни пише за нея: "Тя ще ни липсва, но споменът за нейното величие като музикант и за нея като невероятно човешко същество ще останат с нас завинаги."