Интервю с американския журналист Санди Толан
- Санди, разкажи ни какво те подтикна да дойдеш за първи път у нас?
- Идвал съм все за разследвания и контакти за книгата ми " Lemon tree" и тогава чух за първи път народна музика покрай главната редакторка на ваше списание. Бях очарован! Това беше през 2003 година.
- Разказвам 2 истории за две жени - една палестинка и една израелка, която всъщност има български корени. Проучих и какво се е случило с евреите през 1943 година и езикът, който говорят българските евреи -"ладино".
- Сега пак си с конкретна цел - да разкажеш на американците за народната ни музика и Даяна...
- Даяна е човек, който винаги е мечтал да прави народна музика и я има в сърцето си, но така се е получило да започне да прави попфолк. Идеята е така да се покаже как музиката се променя и нагажда към времето в България, да проследим влиянието на комунизма и капитализма. Интересно е, как хора, които обичат традиционната музика като Даяна са "принудени" да се занимават с попфолк. Даяна е много изискан и добър човек. С нея ме запозна музикалният продуцент Стоян Денчев.
- Например попфолкът е доста комерсиална музика...
- Сега при срещата ми с Петър Аркалиев - директор на училището в Котел, разбрахме, че от една сватба могат да се изкарат 1000 лева бакшиш. А на фестивал в Банско - на 40 деца, за да свирят и да пеят народни песни там, са им дали хонорар от 500 лева. На попфолк певица пък - пяла на същото място на плейбек - 6000 лева. Попфолкът изглежда атрактивно за определени хора. Парите са магнит за всички.
- Децата много подражават на фолкпевиците...
- Много от тези звезди в началото също сами по себе си са подражавали на западните еталони.
- А могат ли да съществуват заедно попфолкът и народната музика?
- Изглежда, че да. В училището в Котел за всяко място се борят 8 души. (Преди са кандидатствали по 50-100 за място).
- Мнението ти за попфолка?
(Замисля се) Има готин ритъм... .(смее се).
- Какви други професии включват вашите профили?
- Вътрешната министърка на Македония, миньор в Перу, баскетболен мениджър в Африка, дървосекач в Индонезия, петролен магнат в Канада и вашата Даяна - представител на народната музика, която е прекрасна. Ето сега тя ни показа нагледно как повишава гласа си. Никога не съм чувал такова нещо - невероятно е! Мистерията на българските гласове също! Сега в Котел видахме 17-18 годишни младежи как танцуваха и пяха, беше толкова хубаво. Особено ме впечатли изпълнението на "Излел е Дельо хайдутин".
- А каква музика слушаш?
- Традиционна. Харесвам и Сезария Eвора, Майлс Дейвис, Битълс, Ролинг Стоунс, българските гласове... От Котел си взех много дискове.
- А какво у нас те привлича?
- Варна, особено морската градина. Харесва ми да пътувам през селата, да се разхождам в София. Не обичам обаче да шофирам до Варна, имате много луди шофьори. В университета в Калифорния имам българска колежка - Мими Чакърова, която преподава фотография, тя ми е разказвала много за България.
- Научи ли български?
- Наздраве, абсолутно, бриянтен, не, да, благодаря, много вкусно... Харесвам кухнята ви - пържола, ракия, салата. Тук са ми особено вкусни вашето пиле и домати. - Кой би отличил като добър журналист от Щатите? Джей Лено например...
- Той не е журналист, той е по-скоро комедиант, изпълнител.
- Да те попитам и за заплатите - колко взима при вас един учител например?
- 30 000 долара на година, а доктор - 200 000 долара. Но при вас наистина е много трудно за оцеляване.