Учени от парижкия университет "Пиер и Мари Кюри" изследвали богат материал от видеозаписи на спящи в хора. Те били впечатлени от движенията на жена, която сякаш танцувала рап на сън. Оказало се, че през деня въпросната дама изучавала стъпките от специален танцов сайт на компютъра си. Изследователите тръгнали от този факт и вече съзнателно търсели връзките между наученото през деня и несъзнателните движения по време на сън.

Френският екип подложил на обстоен анализ около 60 доброволци, една трета от които били здрави, една трета били сомнамбули и една трета страдащи от сънно разстройство. Те били помолени да направят определени физически действия през деня, след което били наблюдавани и записвани с видеокамери, когато заспят. Всички участници от изследваната група започвали да повтарят по някакъв начин движенията от деня. А жена сомнамбул ги извършила едно към едно.

Това изследване за пръв път доказва как човешкият мозък възпроизвежда повторно на сън информацията за моторика, усвоена през деня в будно състояние.

Учените вече са единодушни, че една от основните функции на съня е тази да бъде затвърдена най-важната част от информацията, получена през деня, независимо дали тя е зрителна или пространствена. А от практиката е известно, че усвояването на дадена задача става по-лесно след преспиване.

Специалистите предполагат, че по време на сън тръгват процеси на прочистване и преработка на информацията, като се изчистват излишните данни и се запазват тези, полезни за усвояването на задачата.