Коментари - Семейство ползва коледните си лампички от 1969 | life.dir.bg
назад

Семейство ползва коледните си лампички от 1969

Британско семейство твърди, че използва гирлянд с коледни лампички от 48 години, без нито веднъж да е сменяна някоя крушка.

Обратно в новината

Коментари - Семейство ползва коледните си лампички от 1969 | Лайф.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ами да видите, те там още си ползват законите от 11 - 12-ти век! Че даже и тогавашните пари още важат! На това по света му казват традиция. Изводът е: колкото повече ръчкаш и променяш без да разбираш, толкова по-беден и прост ставаш! Между другото, у нас крушките са от 1959 г., има даже и по две различни цветове за резерва, но не се е налагало. Тогава братски Китай още не ги произвеждаше....

Все още имаме коледни свещички останали от моята майка когато е била дете, тоест те са от около 1940 и някоя година....немски. Вярно е, че няколко са изгорели и са сложени други, макра и не същите с форма на свещичка, но повечето си светят и до преди няколко години се ползваха...

"Planned obsolescence" просто е въведено по-късно. Старата техника издържа десетилетия, новата - 3-4 години.

Няма нищо странно, старите крушки са по-груби - с по-дебели жички, и издържат много повече от сегашните, които като всеки съвременен продукт са направени да издържат определено време (примерно година). След което се купува нов, "по-хубав, по-надежден" и т.н.

Е това 69, кажете ми, не е ли знак от Съдбата?

Нормално е човек да фантазира за това, което му липсва.

А си ползвам хладилник Мраз от години и си работи добре.

А пък аз хладилник Саратов, от 1964.

И ние имаме една печка и един хладилник от времето на социализма и още си работят безпроблемно. Едно време през социализма техниката се правеше за да издържа с години, за да издържа над 20 години примерно, да е почти за цял живот. Хладилници, фурни, телевизори, всичко. А сега, сега се правят за пари, да издържат не повече от 3,4 години и после да трябва да се купува ново. Това човек работещ в сервиз го е казвал. Няма нищо трайно както едно време. Целта сега е печалбата да се чупи бързо и да трябва да се сменя с ново. Честа смяна, за повече печалба. Затова и ще се затрие тази планета.

Нарича се "Планирано остаряване". Технология от вида купи - хвърли - купи.

Това не е било само при твоя социализъм, това е била световна практика. Сега нещата са други. Има много производители и съответно заводите трябва да работят. Затова сега нещата се ползват значително по кратко време. Когато работех в БТК, бракувахме техника на СИМЕНС, която можеше да работи още 100 години. Забележи, в Германия не е имало социализъм..........

то и лампичките на станцията мир не бяха сменяни бая години, та и сега на международната пак така :) не че ходя да им светя дали им светят лампичките, но може да се правят качествени продукти... но вече е икономиката на свръхконсуматорството, оттам и на свръхпроизводството, което си е бълване на боклук на ишлеме за пишман брандаджиите фирмаджии :) и суперконсуматора чака качество?

Тук има лъжа. Ако наистина са използвани непрекъснато както се казва, т.е. всяка зима от 1969 г. до сега, няма как лампичките да издържат и да не бъдат сменяни. Всичко си има срок на живот. 38 години да бъдат използвани непрекъснато и никоя да не даде фира е невъзможно. Или някоя от лампичките е сменяна или не са ги използвали непрекъснато всяка зима от 1969 г до сега. Едно от двете е. пп. само за справка моите на 4,5 години и някои от тях дават фира.

явно не си чувал за електрическата крушка работеща в пожарна в САЩ над 100 години без прекъсване

Непрекъснато, но вероятно имат предвид само по празниците...

Дано да не си с техническо образование, че се излагаш...

По това време в България Коледа беше забранено да се празнува, а тези които ходеха на църква ги дебнеха и ги изключваха от комсомола (респ. от училище или университет). Така че тук не можем да имаме мнение по въпроса.

милиони хора живяха без привилегии, а пък и христянството е бунтарство. ревеш по привилегиите

Тогава бях на 11 г. и мен никой не ме гонил от църквата - ходехме с майка ми да палим свещи за здраве или за помен на починалите близки.Явно е било по-рано. Не съм изключван нито от пионерската организация, нито от училище. Е, идваха разни "агитатори" в часа на класния да ни казват колко лош бил Великден с козунаците и боядисаните яйца или пък каква отживелица е Коледа, ама кой ли ги е слушал. Родителите ти, както и техните родители като си тачат празниците и ние покрай тях се научихме да ги тачим.

Защото тогава всичко се правеше както трябва. Да служи на поколения напред. Сега всичко се прави ,за да се разваля. Една - две години и си купуваш ново. Има и застраховка за всеки електроуред. За да платиш още повече. Така се печели на гърба на потребителя.