Коментари - Семейство ползва коледните си лампички от 1969 | life.dir.bg
назад

Семейство ползва коледните си лампички от 1969

Британско семейство твърди, че използва гирлянд с коледни лампички от 48 години, без нито веднъж да е сменяна някоя крушка.

Обратно в новината

Коментари - Семейство ползва коледните си лампички от 1969 | Лайф.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Защото тогава всичко се правеше както трябва. Да служи на поколения напред. Сега всичко се прави ,за да се разваля. Една - две години и си купуваш ново. Има и застраховка за всеки електроуред. За да платиш още повече. Така се печели на гърба на потребителя.

По това време в България Коледа беше забранено да се празнува, а тези които ходеха на църква ги дебнеха и ги изключваха от комсомола (респ. от училище или университет). Така че тук не можем да имаме мнение по въпроса.

Тук има лъжа. Ако наистина са използвани непрекъснато както се казва, т.е. всяка зима от 1969 г. до сега, няма как лампичките да издържат и да не бъдат сменяни. Всичко си има срок на живот. 38 години да бъдат използвани непрекъснато и никоя да не даде фира е невъзможно. Или някоя от лампичките е сменяна или не са ги използвали непрекъснато всяка зима от 1969 г до сега. Едно от двете е. пп. само за справка моите на 4,5 години и някои от тях дават фира.

то и лампичките на станцията мир не бяха сменяни бая години, та и сега на международната пак така :) не че ходя да им светя дали им светят лампичките, но може да се правят качествени продукти... но вече е икономиката на свръхконсуматорството, оттам и на свръхпроизводството, което си е бълване на боклук на ишлеме за пишман брандаджиите фирмаджии :) и суперконсуматора чака качество?

А си ползвам хладилник Мраз от години и си работи добре.

явно не си чувал за електрическата крушка работеща в пожарна в САЩ над 100 години без прекъсване

милиони хора живяха без привилегии, а пък и христянството е бунтарство. ревеш по привилегиите

А пък аз хладилник Саратов, от 1964.

Е това 69, кажете ми, не е ли знак от Съдбата?

Няма нищо странно, старите крушки са по-груби - с по-дебели жички, и издържат много повече от сегашните, които като всеки съвременен продукт са направени да издържат определено време (примерно година). След което се купува нов, "по-хубав, по-надежден" и т.н.

Непрекъснато, но вероятно имат предвид само по празниците...

И ние имаме една печка и един хладилник от времето на социализма и още си работят безпроблемно. Едно време през социализма техниката се правеше за да издържа с години, за да издържа над 20 години примерно, да е почти за цял живот. Хладилници, фурни, телевизори, всичко. А сега, сега се правят за пари, да издържат не повече от 3,4 години и после да трябва да се купува ново. Това човек работещ в сервиз го е казвал. Няма нищо трайно както едно време. Целта сега е печалбата да се чупи бързо и да трябва да се сменя с ново. Честа смяна, за повече печалба. Затова и ще се затрие тази планета.

Нормално е човек да фантазира за това, което му липсва.

Дано да не си с техническо образование, че се излагаш...

"Planned obsolescence" просто е въведено по-късно. Старата техника издържа десетилетия, новата - 3-4 години.

Нарича се "Планирано остаряване". Технология от вида купи - хвърли - купи.

Все още имаме коледни свещички останали от моята майка когато е била дете, тоест те са от около 1940 и някоя година....немски. Вярно е, че няколко са изгорели и са сложени други, макра и не същите с форма на свещичка, но повечето си светят и до преди няколко години се ползваха...

Ами да видите, те там още си ползват законите от 11 - 12-ти век! Че даже и тогавашните пари още важат! На това по света му казват традиция. Изводът е: колкото повече ръчкаш и променяш без да разбираш, толкова по-беден и прост ставаш! Между другото, у нас крушките са от 1959 г., има даже и по две различни цветове за резерва, но не се е налагало. Тогава братски Китай още не ги произвеждаше....

Това не е било само при твоя социализъм, това е била световна практика. Сега нещата са други. Има много производители и съответно заводите трябва да работят. Затова сега нещата се ползват значително по кратко време. Когато работех в БТК, бракувахме техника на СИМЕНС, която можеше да работи още 100 години. Забележи, в Германия не е имало социализъм..........

Тогава бях на 11 г. и мен никой не ме гонил от църквата - ходехме с майка ми да палим свещи за здраве или за помен на починалите близки.Явно е било по-рано. Не съм изключван нито от пионерската организация, нито от училище. Е, идваха разни "агитатори" в часа на класния да ни казват колко лош бил Великден с козунаците и боядисаните яйца или пък каква отживелица е Коледа, ама кой ли ги е слушал. Родителите ти, както и техните родители като си тачат празниците и ние покрай тях се научихме да ги тачим.