Коментари - Анкета: Колко ви струва началото на учебната година? | Лайф.dir.bg
Коментари
Само учебниците - задължителните са ни над 250 лева (повечето на старо). За тетрадки и други помагала не говоря. Ами обувки, якета, спортни екипи. Да отглеждаш дете в България е лукс.
То много зависи. От броя на децата от възрастта им. Това не е коректно зададена анкета.
E как над 500 лева и то толкова голям процент. Освен учебници и тетрадки и някоя нова дреха,какво толкова се купува
Всяка година цените са актуализирани ,демек по-високи от предходната. Освен това годината още не е започнала и няма как да знаем какво ще поискат учителите като помагала и материали ,а също и какво ще съберем за училището . Тези неща стават ясни до края на октомври. Всичко казано по-рано би било чиста спекулация. Не е уточнено в какво влиза в тази сума .Само тетрадки , помагала ,дрехи ,чанти и материали или включват и парите за школи, език, спорт. Включват ли се задължителните по това време прегледи при зъболекар ,очен лекар ,евентуално очила? Ако питането е за всичко, то в анкетата не е предвидена реалната крайна цифра.
Дребна сума е. 4 бона за раница ЛуЙ Вютон, още 1500 за дрешки за първия учебен ден. Учебници и тетрадки не трябват, то детето си е родено с късмет.
Само айфоня на моя ученик му е 1500 лева.... Каква е тая анкета, която не стига до 5000 лева. Има забравена една нула
Е, малко се увлякохте. Само преди първия учебен ден ли си видоте детето на зъболекар и очен? А школите и езикът са по желание.
Ако детето ви се окаже извън ограничените бройки за държавна занималня, а вие работите цял ден ви се налага да го запишете в частна такава ,която е с трицифрена ежемесечна такса.
Анкета, която показва, че образованието е бизнес и някои пълнят тлъсти сметки. След 12 клас обаче младите излизат, за да се сблъскат отново с нереалните цени в България и псевдо бизнесмени, тарикати и мошеници.
При положение, че образованието до 16 години е задължително, то държавата трябва да осигурява безплатни учебници до тази възраст. Иначе образованието се превръща от необходима полезност в натоварващ лукс за родителите.
Само комплектът по език е 50 лева, английски плюс още един са 100 лева, комплектът учебници за 10 клас - 200 лева със сборниците, тетрадки и канцеларски неща, спортен екип, униформа, която е 300 лева.... имаш деца, имаш разходи и точка, другото е празни приказки.
Колко са училищата които предлагат безплатен спорт или кръжок както беше по наше време ? В нашето училище имаше и лекар и зъболекар и даже имаше занимания с група от деца с гръбначни изкривявания за които идваше специалист в определен ден. Имаше голям избор от безплатни кръжоци и спорт за всеки желаещ. Това не е било някакво елитно представително училище а съвсем обикновено квартално в Зах.Фабрика 110-то. Днес това са платени екстри.
Учебници, дрешки, обувки, ок. Само че дрешките трябва да са маркови, нашето дете е специално и трябва отдалеч да му личи. Телефона вече е необходимост и за децата, затова не може без него. Излишно е да ви казвам че ако е под 500лв.изобщо не го пращайте на училище,и не си мислете че телефона от миналата учебна година ще свърши работа, нов.
Малката една раница хубава 100 лева и помагала и консумативи още към 200. 300 лева горе-долу. Стига писахте за дрехи. Дрехи се купуват през цялата година на детето, те не са към училището. Ами да вземем да пишем и колко даваме джобни, да си купуват дюнери и дъвки по обяд и да видите каква ще стане сметката
Две деца, за всяко раница - минимум 100 лв (всъщност са повече), два комплекта допълнителни помагала - общо 110 лв за двете деца, изисквания за определени обувки и спортни екипи и в двете училища - 200 лв. Тетрадки, блок
Колкото трябва - толкова. От образование не икономисвам, но и за "модерни" дивотии пари не давам.
Ако стане така, говорете с директора. Ако групите за ПИГ (както се нарича официално занималнята) са препълнени, са задължени да отворят нова. Не съществуват правила за подбор на учениците, така че детето ви да остане "отвън". Но разбира се трябва да заявките желанието си детето ви да посещава такава със съответната бланка която раздават на първата родителска среща.
Не навсякъде дрехите не са към училището! Примерно на сина в гимназията изискват няколко вида униформа а от тях не може да вземеш само по една и да си я носи само нея от пране до пране. То вярно, че от училище до училище има разлика но да се дава коментар като твоя....
Посочих до 100, просто защото 250 е много по-далеч от истината. Реалния разход е около 130. Всичко над това е просто функция на суетата на родителите. Това за първолак. За другия ми син, който е третокласник сумата е около 40 лв. Разликата е раницата основно. Не разбирам защо се посочват масово разходи за дрехи? Вие децата си преди училище голи ли ги държите? Децата в начална училищна възраст така или иначе израстват дрехите си толкова бързо, че се налага смяна на всеки 6 месеца. Спортни дрехи детето трябва да има така или иначе, така че разхода за анцуг също е леко странен. Да кажем, че едни гуменки или маратонки трябва да има, ама е лудост да давате за скъпи, ако не сте от малкото хора, за които парите не са никакъв проблем. Реалните разходи са тетрадки, моливи, подвързии, но ако човек гледа промоциите може да вземе всичко необходимо за под 30 лв. Големия разход е раницата. Там не е добре да е от най-евтините, защото може да се скъса за месец и хич да не излезе евтино. Ние сме се спрели на раници от български производител с традиции в туристическото оборудване и сме доволни. Цената е около 80 лв, но раницата е с ципове YKK, а материята е Cordura. За две години употреба на големия син, раницата изглежда като купена вчера. Спокойно ще я ползва още 2 години, после ще му омалее.
Под дрехи се има предвид униформите. В много училища те са задължителни и се купуват от родителите. Също така се има предвид спортните екипи и обувки за Физ. възпитание. Имате първолак и третокласник - браво, да са ви живи и здрави, но след 7 клас учебниците вече се купуват от родителите,а не се дават от училище, както е в момента при вашите деца, които са още малки. Миналата година само за девети клас 1 и 2 ниво английски ми бяха 120 лева. Останалите учебници макар и втора употреба още към 150 лева. Това е сума само за учебници, въобще не споменавам тетрадки и други пособия. Униформата в нашето училище е 180 лева. Отделно на първа родителска събираме още пари за текущи ремонти и други неща, които учителите споделят, че са необходими. Тези 40 лева, които сте дали за вашето дете скоро само ще ги мечтаете.
Аз навремето завърших гимназия с една тетрадка - по всички предмети и за всички години. Сърдеха се учителките, но голяма работа. Учебници не са ми трябвали, понеже така или иначе не се преподаваше по тях и бяха безсмислени. Екипи йок - по физическо се играеше мач на двора на училището и никой не гледаше кой с какво е облечен. Раница - ходех с една стара на бащата. Да уточним, завърших 2002 година, училището е една от столичните "елитни" езикови гимназии. Ако ще и 10 бона да дадете, ако отрочето ви е тъпичко, няма да помогнат парите. В днешно време дечурлигата са супер разглезени, за всяко нещо трябва да им се угажда, на тъпите даскалици също.
Чукча писател, чукча не читател. 100 пъти да го напишете, той дървеният философ си знае неговото и си мисли, че първи клас и 12 клас е все едно и също.
Стандартният разход за едно дете в реномирана, столична, езикова гимназия надхвърля доста упоменатите като макс 500лв за първия учебен ден. Но всеки с изискванията си къде иска да учи детето му, съответно какъв старт в живота му дава.
ние освен материали и раница, купувахме и доста скъпа униформа, от която ще докупувам нататък. Също така ни трябваха бюро и стол, допълнителни мебели в детската стая, смятам и тях.
Над 500. Имам три деца в ученическа възраст. За едното дете купуваме комплекта учебници освен тетрадките и другите канцеларски. Другото е 1 клас- раници и всевъзможни джвъчки по списък. Дрехи, екипи и т.н А нивото на образование все така клони към нулата.
Училището предлага обучение. Спортът и кръжокът са задължение на родителя. Свиквайте вече с това. "Едно време" няма да се върне.
Тези униформи са голяма глупост. Първо, защото са неоправдано скъпи за ниското си качество и второ, защото повечето от учениците рядко ги обличат повече от веднъж. Особено официалните такива. Една лапачка за комисионни на директорите. Обаче с позволението на родителите.
Образованието в Бг е безплатно, каква е тая провокационна анкета, насочена срещу усилията на правителството?
гледам образованието е повече свързано с купуването на матеряли от колкото със самото убочение....
Плюс обичайните около 100 на дете след първата родителска среща волни пожертвования- уж за консумативи, помагала, комп.мишки при нас и т.н. и
Извинете за частно училище ли става въпрос? Ако да освен таксата, която не е малка плюс държавните субсидии, да ви карат да купувате и мебели е меко казано безочливо.
Е аз съм завършила Софийската 9 ФЕГ след 1989 г.в нямаше такива претенции тогава. Даже благодарение на Силви Вартан бяхме на разменни начала в Париж с франсета, като от родителите ни се искаше да подсигурят храна и подслон на франсето, всичко останало Силви Вартан беше подсигурила- Айфелова кула, Лувър......ех блажени години,рокендрола беше млад
И колко издържа хубавата раница от 100 лева,че ми е любопитно? щотослед няколкоеко сперимента с хубави, скъпи раници, си взехме от декатлона около по 15 лева и не са мръднали толкова време и подложени на тормоз. Между другото из Мюнхен, Барселона ипрочие беше пълно с туристи от цял свят с такива раници. Обаче друго си е гол Хасан да си купи на отрочето скъпарска раница да се изфука пред другите и дасе скапе след максимум 2 месеца. Чудя се смешна ли е парвенющината или жалка.
тук в сфета на мечтити взичко е оглидално да не забравите да ги научите че оригинални маратонки под 250лв няма!!!!
вкл. изискванията за спортен екип - задължително бяла тениска, черно долнище, сини кецове. Сега, вярно че и през годината му купувам такива неща, но не непременно бяла тениска и черно долнище - т.е. сега ги купувам именно за училище и затуй се включват.
До 8-ми клас учебниците ги осигурява училището, след това родителите. Анкетата е некоректна.