Майките в САЩ и Европа кърмят по-малко

В развиващите се страни 99% от бебетата са кърмени

Обратно в новината

Коментари - Майките в САЩ и Европа кърмят по-малко | Лайф.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Какво показват статистиките на СЗО и светлите им предписания е едната страна на монетата; реалният живот предлага съвсем други сценарии. Въпреки желанието ми да кърмя детето си, нещата не потръгнаха и направих такъв жесток мастит, че ме оперираха с пълна упойка и това ми коства два дни престой в болница - далеч от новороденото ми дете, и изключително болезнени и неприятни изживявания. Така че кърменето понякога просто не се получава! Да не говорим пък, че разни надъхани мами кърмят децата си до 2-3 години, което си е живо извращение!

Веднъж да съм съгласна със СЗО, че препоръчват нещо хубаво - кърменето е най-естественото нещо. Да, могат да възникнат проблеми. Нали, ако ходим с краката си, се случва да паднем и дори да си счупим крак, но трябва ли здрави да седнем в инвалидни колички, защото можело да ни се случи такова нещо? Аз също бях много близо до мастита, когато дъщеря ми беше в петия месец, но успях да се справя и продължихме до годинката. Два са големите проблеми при кърменето - нямаме опит и лекарите не помагат достатъчно. Жените в изостаналите държави, които кърмят по най-баналната причина - поради бедност, да не мислите, че са по-съвършени майки от нас. Не, просто са по-близо до природата и раждат много деца - така имат голям опит. Момичето, още от дете се учи да бъде майка, гледайки по-малките си братчета и сестричета, а когато стане майка на свой ред получава помощ от всички свои роднини, познати, съседки под формата на споделен опит. Ще кажете това са остарели неща. Може и да са, ама добре щяха да Ви дойдат преди мастита.

Майчинството е 4-6 месеца в повечето държави..как се кърми 2 години?

Тази статия е тенденциозно половинчата. Препоръчва се кърмене до 2г възраст именно в развиващите се страни, защото първо, населението е бедно за да осигури качествено захранване след първата година, и второ, в много от случаите нямат достъп до качествена питейна вода, за да използват адаптирано мляко. Т.е. рискът за детската смъртност е много по-голям особено в Африка, ако една жена тряба да спре да кърми след 6мес да речем. В някои случаи Световната здравна организация препоръчва кърмене до 6-тата година!!! Именно поради риска от смърт поради недохранване. Съвременната европейка не живее в такива екстремни условия. Много малко са жените в Европа, които отказват изобщо да кърмят по желание без медицинска причина. В САЩ не е така примерно, адаптираното мляко дори се препоръчва да много жени от първите часове на бебето. Важно е да се кърми в началото на бременността, но след 6-я месец реално няма значително по-голям ефект. Много доктори дори смятат, че 3месеца са повече от достатъчни за да се изгради имуната система на детето. Ако имаше ефект, то хората в Африка и Индия щяха да са 100 пъти по-здрави от европейците, което изобщо не е така.