Ст. ком. Владимир Димитров от ГДБОП: Споделянето с родителите е най-добрата защита за децата в Интернет
И още... как злодеятелите стигат до непълнолетните в социалните мрежи и можем ли да ги спрем
През октомври с “Гласът на Мама” продължаваме да подкрепяме кампанията на Yettel и Национален център за безопасен интернет - “Дигитално родителство”, част от дългогодишната програма на телекома - “Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения”.
По данни на Националния център за безопасен интернет през 2023 г. са получени рекорден брой сигнали на Консултативната линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца - 46 359, което е двойно повече спрямо предходната година.
Нашият събеседник днес с Старши комисар Владимир Димитров - Директор на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП, а темата е измамите и заплахите за подрастващите в интернет.
"Интернет е прекрасно място за забавление, игри и комуникации, но там дебнат и доста опасности, особено за подраствщите. Това, което виждаме в ежедневната си работа в дирекция "Киберпрестъпност на ГДБОП е, че интернет е най-опасен за момичета от 10 до 14-годишна възраст. Най-тревожна е ситуацията, при която с тях е комуникирал педофил, който ги е изнудвал да създадат свои предизвикателни снимки и да му ги изпратят и това се е случвало в продължение на месеци. Почти всеки месец при нас се явява семейство със своята дъщеря в тази възраст, това е таргет група на педофилите. Съобщава се, че момичето е започнало да контактува преди месеци с профил в социалните мрежи, който се представя за неин връстник, а всъщност е създаден от педофил. Започва сближаване в чата. Казва на детето "Аз разбирам твоите проблеми" "и "аз не се разбирам с моите родители", "ще ти дам съвет как да лъжеш вашите". Идва момент, в педофилът иска снимка от детето, за да си покаже новите обувки или друго... Така се стига до изнудване. Педофилите ползват снимките на децата във форуми като разменна монета", разкрива ст. ком. Димитров.
Сред заплахите за тийнеджъри в интернет е и т.нар. "bullying" - таргетирането на деца по различни поводи от връстници и съученици. Тези деца понякога са обект на постоянен кибертормоз - от обиди до заплахи.
"Не съм сигурен, че забраните от родители към деца за ползването на интернет и социалните мрежи са най-добрият метод за решаване на проблема. Не мисля, че ще свършат добра работа с подрастващи", казва още старши комисарят.
Как тогава родителите да предпазят децата си в онлайн средата, която крие опасности?
"Нямам категоричен отговор. И аз съм родител на тийнейджърка. Трябва да има разбирателство най-вече в семейната среда. Когато се счупят нещата в семейството, тогава детето в киберпространството започва да се държи грубо или създава провокативно съдържание, което може да бъде използвано срещу него. Добре е родителите да знаят с кой комуникират децата им, какво разглеждат в интернет и в какви групи членуват. Това е труден път, но решението е разговори с децата".
Заблуждаваме ли се понякога, че интернет не е чак толкова опасен. Всъщност да. Това, че детето ни е в съседната стая у дома, не означава, че е в пълна безопасност.
"Децата не разбрат свойствата и последиците от своите действия. Сложно е да се постигне баланса между какво може и какво не може. Връзката между родител и дете е най-важна, а след това училищната среда".
Трябва да се намери индивидуалния подход за всяко дете.
"В момента всички тийнейджъри си говорят на "брат". Така че и на мен ми се налага, за да привлека вниманието на дъщеря ми, да ѝ говоря по този начин", дава личен пример ст. ком. Владимир Димитров.
Той подчертава, че сигнали могат да се подават денонощно на Горещия телефон 124 123.
"Получаваме почти на всеки 10 минути сигнал за киберпрестъпления. Често в ГДБОП се явяват и лично потърпевши граждани", добавя още ст. ком. Димитров.
Все още голяма част от семействата се опитват да изконтролират сами ситуацията или, подвластни на стереотипа "Какво ще кажат хората", правят всичко възможно проблемът да не напуска границите на дома.
"Обикновено решават проблема със забрани, караници... Лошото е, че подобно затваряне и опит за решаване на проблема само в семейната среда може да доведе до ескалация. Детето може да се затвори в себе си или да извършва същите неща от друго устройство. Споделянето е ключова дума! "
Добра идея е да се потвърси дори съвет на Горещия телефон, да се търсят информация и психологически съвети. Опасните хора в интернет са търпеливи, сближават се постепенно, защото знаят, че крайният продукт ще ги облагодетелства. Наказанията за педофилитее у нас са от година до 6 в затвора, ако се докаже притежание, създаване или разпространение на детска порнография.
"Нашето законодателство е на много добро ниво. Има естествено и държави, където наказанията са по-строги, процедурите - по-бързи. Има държави, където осъдените за подобни престъпления са в специален регистър и са длъжни да уведомяват къде ще пътуват, какво ще работят. В САЩ например има табелки пред къщите, в които живеят подобни хора - така се уведомяват съседите, че там живее педофил".
Само преди седмици ГДБОП претърсва няколко адреса в различни градове в страната. Сигналите за злоупотреби са все повече. Удовлетворение за специализираните разследващи е, когато лицата, които са задържани и осъдени ефективно, нямат достъп до интернет пространството за определено време. Но има и случаи, в които след подобна мярка, педофилите не престават да дебнат за следващи жертви. Търпеливо и изобретателно.
Още информация, която може да ви бъде от полза може да чуете в интервюто на старши комисар Владимир Димитров с Юлия Владимирова и Криси Димитрова!
*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.
НАЙ
Анджелина Джоли се появи в компанията на най-малкия си син
Тръмп и Мъск гледаха заедно зрелищни MMA мачове в "Медисън Скуеър Гардън" (галерия)
Певицата Нели Фуртадо призна, че е била жертва на психическо и емоционално домашно насилие
Каква е тайната за красота и вътрешен мир на Джей Ло?
Хю Грант: Понякога децата ми ме ужасяват
Тръмп и Мъск гледаха заедно зрелищни MMA мачове в "Медисън Скуеър Гардън" (галерия)
Никол Кидман разкритикува предпочитанията на Мартин Скорсезе в киното
Анджелина Джоли се появи в компанията на най-малкия си син
Певицата Нели Фуртадо призна, че е била жертва на психическо и емоционално домашно насилие
Ева Лонгория разкри тайната за щастливия си брак с Хосе Бастон