Юрий Ковачев за Аюрведа, кармата и смисъла: Животът е общуване, а душата е концепция за живот
Един от най-известните последователи на Аюрведа в България разкрива пред LIfe Dir.bg как да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон и промените, които настъпват в човешкия организъм
Юрий Ковачев е бижутер по професия, но открива най-ценното "бижу" в Аюрведа - знанието за поддържане на добро здраве и вътрешен баланс. Вече повече от 30 години живее според принципите на Аюрведа, а над десетилетие води специализирани курсове по приложението ѝ в ежедневието.
"В началото започнах да практикувам хата йога. Преди това много четях и питах, търсех отговори. И бях привлечен най-силно от хата йога. Когато започнах да практикувам, това наистина ми повлия силно, научих много, започнах да усещам много неща по различен начин и да си давам сметка за тях. И понеже хата йога е свързана с определен начин на живот, режим, стана ясно, че трябва да се храня по друг начин. Но в онези времена нямаше много информация в тази посока и общо взето тези, които се занимаваха с хата йога, бяха на доста аскетичен режим на хранене. Той пак идва от Индия, от йогите, но това са йоги, които живеят като аскети в гори, пещери, планини и т.н., което на практика не е пригодно, добро за нас, които живеем в град и имаме ангажименти. Тогава отнякъде научих, че има цял един раздел, наука, която обяснява кои храни какви са, за кого са подходящи, как да подхождаме към тях. Но у нас преди 1989 г. нямаше литература и трябваше време да наваксам със знанията", разказва Ковачев.
Вижте какво още споделя в интервюто си за LIfe Dir.bg за основните принципи и ползи от Аюрведа
Какво може да прави животът ни по-балансиран?
- Познаването на законите, които движат материалната природа (Пракрити), съобразяването с тях и следването на своите задължения. До някаква степен ние интуитивно имаме познание, но то се задейства, когато усещаме непосредствено влиянието на природата. Например, когато ни е студено не се събличаме, а точно обратно, защото знаем, че противоположното- топлото противостои на студеното. За нас това е логично, а това е един от принципите на Аюрведа- противоположното балансира, а подобното води до дисбаланс.
Може ли да се каже, че Аюрведа е "правилният начин на хранене"?
- За мен, категорично- да! Аюрведа отчита нашата природа, кои от петте елемента ( Етер, Въздух, Огън, Вода и Земя ) преобладават в тялото ни и тогава отчитаме кои храни са подходящи за нас. Въпросните пет елемента се съдържат и в храната като се проявяват във вид на вкус. Затова имаме подходящи и неподходящи вкусове. И това е различно за всеки един от нас.
Как вие стигнахте до Аюрведа?
- Чрез Йога като най-общ интерес към Ведите, а конкретно стана, чрез едно циклостилно, апокрифно, издание на руски език. Впоследствие, след години, разбрах, че са извадки от книга на д-р Васант Лад. Промених хранителните си навици. Подобри се качеството ми на живот - незабележимо, не рязко и това е обща, комплексна промяна, която чак като минат години си даваш сметка за нея. Най-общо в по-спокоен ум и по-устойчиво тяло. Това дава шанс за подобрение на качеството на общуването, а нашият живот е общуване. Ние сме постоянно свързани с външния свят, чрез сетивата си. Животът е общуване.
Като добавим йога практика - това ли е най-добрата рецепта за дълголетие?
- Изкушавам се да кажа- да. Ще бъде истина, но не е единствената рецепта. Ако разглеждаме Йога не само като набор упражнения и дишания, а по-цялостно като свързаност с битието, ще имаме още по-благоприятно влияние на Йога.
Възможно ли Аюрведа и йога да победят стреса?
- Да, ако се следват правилно. Всички пози (асани) и дихателни упражнения (пранаяма) имат пряко отношение към нервната система. Тези практики управляват движението на фината енергия Прана, а тя контролира цялата нервна система- симпатиковата и парасимпатиковата. Допълнително имаме и медитациите като мощно успокояващо влияние върху ума. Като добавим и правилното хранене ще имаме добри инструменти за повлияване на стреса.
Кои са основните продукти, с които човек може да се храни и да подържа добро здраве?
- Това зависи от типажа (дошата). В Аюрведа съществуват три типажа и храненето е строго индивидуално, според природата на личността. Ако за един типаж едно е полезно, то за друг може да е вредно. Много малко храни са общо благоприятни, т.е. подходящи и за трите доши. Например- аспержи, праз, бамя, зрял ананас.
Вие сте човек, който пътува много, разкажете история за ваша среща, в която сте научил важни правила за балансирано хранене?
- Труден въпрос, защото обикновено моите пътувания са свързани с това аз да уча хората на балансирано хранене. Все пак, в миналото е имало такива срещи, които са ми дали нещо в тая посока. От своя духовен наставник ( Гуру ) съм научил най-важното- уважителното, внимателното, отношение към храната. До степен на нейното обожествяване.
Кого е наричате ваш учител в храненето?
- С огромното си, енциклопедично и не само, знание това е д-р Васант Лад. Много съм научил и от Олег Торсунов. Но през годините, когато съм увеличавал знанието си за Аюрведа, все е имало случаи да понауча от някого нещо допълнително.
Коя е най-вкусната храна, която сте опитвали?
- Нескромно, но...вкъщи, всеки ден. Навън е трудно да ми хареса нещо и затова си спомням редките случаи, когато се е случвало. В Дупница имаше малък ресторант, в който гостуваше италиански майстор. Пастата, която сътвори я помня още. Съвършен баланс! Също така, нещо просто в ашрама на моя гуру- домашен хляб с квас, масло и мед. А, съвсем наскоро бях поразен от вкусовите качества на българското зелено сирене от село Черни вит.
Много се спори за това какво е "балансирано хранене", и защо въпреки него , много хора се разболяват от рак и други болести?
- Балансираното, правилното, хранене е само част от живота ни и няма как само с една част да оправим живота си, здравето си като цялост. Нужна е хармония на всички нива от битието ни. "Обмяната на веществата зависи от това как обменяме с външния свят", казва д-р Васант Лад и мисля, че с това е казано всичко.
Често обичате да казвате: "Душата е концепция за живот", защитете тази ваша теза
- Тезата не е моя и защитата е в свещената книга "Бхагавад гита" и множество Упанишади. Тялото ни, което е изтъкано от материя се оживява благодарение на Жизненият дъх, Праната. И когато в една от Упанишадите се пита откъде идва Праната, отговорът е- Както човек поражда сянката си, така и Атман (душата) поражда Праната.
Вярвате ли в кармата?
- Да. На български имаме хубава дума- съдба. Идва от съд, Нашите действия са съдбовни, пораждат последствия. Мисля, че всеки го знае това от собствен опит, а и народната мъдрост ни дава знаци с поговорки и мъдрости. Казваме, че каквото си надробиш- това ще сърбаш, т.е. наясно сме, че ние сме тия които определят бъдещето. Много лесно казваме като оправдани, че нещо си е станало по съдба, по карма, сякаш ние нямаме пръст в това. Но поговорката казва друго.
А в зодиите?
- О, да! Астрологията е част от Аюрведа. Даже има раздел Медицинска астрология. Природните сили, Петте елемента си имат своята свързаност със зодиака и това знание дава допълнително възможности да поправи грешките си в начина на живот. Астрологията разполага с огромен ресурс за повлияване, чрез камъни, храни, материали, мантри, мандали, янтри и т.н.
Наскоро на български език се появи една ценна книга "Черната книга - медитации за всеки ден", с какво за вас е ценен този труд?
- Това е книгата на моя гуру- Бхакти Камала Тиртха и за мен тя има друго измерение. Тя подържа връзката ми с него по още един начин. Освен това ежедневно ми припомня, че винаги имаме шанс да видим проявлението на Божественото в ежедневието си.
Какви са вашите 5 съвета за намиране на личен баланс - психически и физически?
- Петте съвета бих ги свел до един стих от Бхагавад гита ( 4.34 ): "Опитай се да научиш истината, като се обърнеш към духовен учител. Питай го смирено и му служи. Себепозналите се души могат да ти предадат знание, защото са видели истината."
Кога тялото отказва да се подчинява на мисълта?
- Когато нямаме достатъчно чистота в сърцето и съзнанието. Чистотата ни позволява да виждаме нещата такива, каквито са. Да можем ясно да разграничаваме кое е добро и работи в името на Живота и кое действа против Живота. Чистотата на сърцето и ума е инструментът за подчинение на тялото.
Как започва денят ви?
- С радостното чувство за живот. Както казваше баба ми- "Да го видиш белото видело!" Всеки ден ми е интересен по своему, въпреки че отстрани е повтаряне на едни и същи неща. Преобладава общуването ми с прекрасни хора, ям вкусна храна, слушам музика, играя шах, малко се позабавлявам с някоя игра и така всеки ден се повтарят уж едни и същи неща, но за мен те не са едни и същи.
Коя е рецептата, която ще ни препоръчате за пролетта, когато природата се събужда?
- Според Аюрведа, пролетта е под влияние на вата доша и съветите са различни към различните три типажа (доши). Вата доша да засили мерките си по балансиране като си прави маслени масажи и не яде големи салати. Питта доша има достатъчно огън и е желателно да се възползва от антиоксидантните ранните салати ( марули, айсберг ), за да се пречисти.
Кафа доша да се възползва от раздвижването на соковете в природата и да започне с някакъв активен спорт (футбол, баскетбол, тенис...), за да раздвижи вътрешните си "сокове". Да се възползва от Великденските пости.
Какво представлява Аюрведа ?
Аюрведа е една от най-старите медицински системи в света, която възниква в Индия преди повече от 5000 години. Самото ѝ име означава "наука за живота" (санскр. Ayur - живот, Veda - знание). Тя не е просто лечебен метод, а цялостна философия за балансиран и хармоничен живот, която съчетава знания за природните закони, физическото и емоционалното здраве, храненето и начините на мислене.
Според Аюрведа всеки човек притежава уникална конституция, която се определя от три основни енергии (доши): Вата, Пита и Кафа. Те управляват всички физиологични и психологически процеси в организма, а тяхното равновесие е ключът към добро здраве и дълголетие.
Вата (въздух и етер) - свързана с движението, гъвкавостта и нервната система. Дисбалансът ѝ може да доведе до тревожност, безсъние и проблеми с храносмилането.
Пита (огън и вода) - отговаря за метаболизма, храносмилането и интелекта. Когато е в излишък, може да причини раздразнителност, възпаления и храносмилателни проблеми.
Кафа (вода и земя) - осигурява стабилност, сила и издръжливост. Ако преобладава, може да доведе до летаргия, задържане на течности и наднормено тегло.
Аюрведичната медицина разглежда превенцията като основен принцип за поддържане на здравето. Тя използва правилно хранене, билки, йога, медитация, детоксикация и природни терапии за постигане на баланс в организма. Освен това, Аюрведа подчертава важността на съобразяването с природните ритми, сезоните и индивидуалните нужди на човека.
Днес Аюрведа е призната от Световната здравна организация като ефективна холистична система за грижа за здравето. Все повече хора по света се обръщат към нейните принципи, за да постигнат по-добро физическо и емоционално състояние, повишена енергия и хармония в ежедневието си.
НАЙ
Азис: Израснал съм в семейство, в което имаше чудовищно насилие
Принц Хари се появи на необявено посещение в Украйна
Ерик Дейн разкри, че е диагностициран с имунното заболяване АЛС
Бен Афлек разкри, че си пада по Анджелина Джоли
Принцеса Марта Луиз и съпругът й шаман все още не са платили сватбената си сметка, дължат 1 млн. крони
Принц Хари се появи на необявено посещение в Украйна
Азис: Израснал съм в семейство, в което имаше чудовищно насилие
Бен Афлек разкри, че си пада по Анджелина Джоли
Принцеса Марта Луиз и съпругът й шаман все още не са платили сватбената си сметка, дължат 1 млн. крони
След краха на брака им, семейство Обама приключва и с политиката?