5 признака, по които се определя чистата вода за пиене
Ако искате да подобрите качеството на водата в дома си, добро решение е омекотителна инсталация на база на йонообмен
Водата участва във всички биохимични процеси в организма ни. Основната ѝ задача е да пренася кислород и хранителни вещества до различните тъкани и органи, да изхвърля преработените отпадъци, както и да регулира температурата на тялото. Тъй като тези процеси са основни и протичат всеки ден, необходимо е да си набавяме достатъчно количество чиста вода. Световната здравна организация препоръчва прием на поне 1,5 л дневно.
Качеството на водата за питейни нужди е различно за всяко домакинство. Директно консумирана от крана на чешмата, тя не е автоматично годна за консумация, въпреки наличието на инсталации за пречистване и дори при спазени стандарти за безопасност. Ползи от чистата вода ще имаме тогава, когато сме сигурни, че тя е безвредна за нас и семейството ни.
Има редица характеристики на водата, които са показателни за това доколко тя е годна за пиене.
Сред физичните ѝ свойства са цвят, мътност, вкус, мирис, температура и наличие на твърди вещества в нея. Химичните включват нивото на рН и разтворения кислород.
Въпреки че мониторингът на тези характеристики се извършва от експерти, има лесни начини, с които да тествате дали водата в дома ви е безопасна за пиене.
Проверете водата за признаци на мътност
Мътната вода съдържа замърсители като химикали, бактерии или патогени, докато чистата не абсорбира светлина и остава бистра. Може да проверите за мътност, като поставите чаша с вода на светлина - ако в нея се забелязват кафяви или оранжеви частици, вероятно замърсяването се дължи на стари тръби.
Понякога водата отначало може да е прозрачна, но след като престои или се загрее, да потъмнее. Ако образува ръждиви петна по съдовете и санитарната техника, това е знак за високо съдържание на желязо.
Разберете дали пиете твърда вода
Имате твърда вода, ако тя оставя бели петна по мивката, кухненския кран и всички места, където тече в дома ви. В случай че не сте сигурни, напълнете една чаша с чешмяна и друга - с пречистена вода. Поставете капки течен сапун и в двете. Ако водата, която е от чешмата, потъмнее, това е поради реакцията на сапуна с минералите в нея и означава, че е твърда. Пречистената вода няма да се промени. За определяне на твърдостта на водата може да си закупите и специален тест.
Ако искате да подобрите качеството на водата в дома си, добро решение е омекотителна инсталация на база на йонообмен. С нея ще бъдат премахнати вредните калциеви и магнезиеви йони, като се заменят с натриеви.
Обърнете внимание на мириса на водата
Чистата вода не мирише. В повечето случаи в чешмяната вода има вещества, които влияят на аромата ѝ. Ако усетите силна миризма на белина, това е признак за по-голямо количество хлор, поставен за дезинфекция във водопроводната система.
Миришеща на развалени яйца или на канализация вода е знак за наличие на сероводород. Това е безцветен газ, който се появява по естествен начин в подземните води.
В случаите, когато от водата се носи миризма на риба, обикновено това се дължи на излишък на химикала барий. Той също се среща естествено в природата и е възможно да проникне във водоснабдителната мрежа при сондаж или производство.
Проследете променя ли се цветът на водата
Чистата вода няма цвят и е прозрачна. Повишената оцветеност може да се дължи на по-високо съдържание на органични вещества, сероводород или остатъчен хлор.
Ако забележите, че водата има жълтеникав цвят, това е знак, че в нея може да има хром-6, желязо, мед, олово или манган.
Често се случва от чешмата да потече и кафява или леко оранжева вода. Това се дължи на наличието на ръжда и също е индикация, че тя не е безопасна за пиене.
Не подценявайте вкуса на водата
Докато вкусът на водата в природата зависи контакта ѝ с различните скали, покрай които преминава, в големите градове тя достига до всеки дом по водопроводи, дълги десетки километри.
Ако пиете редовно вода от чешмата, сигурно веднага ще усетите промяната във вкуса ѝ. В случай че той е метален, това е показател за ниско рН или твърде много минерали поради ръжда по тръбите.
Че във водата има предозиране на хлор, се разбира не само по специфичната миризма, но и по привкуса ѝ. Остатъчният солен вкус след консумация се дължи на повишеното количество на натриев хлорид.
Понякога можете да определите дали питейната вода е замърсена и визуално. Ако имате съмнения в качеството и желаете да научите точно каква вода пиете, винаги можете да вземете проба и да я занесете за анализ в оторизирана лаборатория.
При установяване на вида на евентуалните замърсители изберете начин за осигуряване на чиста вода занапред. Решение за работното ви място може да бъде вендинг машина, заредена с бутилирана вода. У дома можете да заложите на пречистваща система, с чиято помощ ще се погрижите за здравето на цялото си семейство.
* съдържание на Breaktime
НАЙ
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
Травматичният живот на Джуди Гарланд – глад и експлоатация
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
Колко готино всъщност е движението Cool Britannia?
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
"Фармацевтите" намериха съкровището и грабнаха голямата награда в "Бягство към победата"
Травматичният живот на Джуди Гарланд – глад и експлоатация