Когато преди две години Люси е спасена от селски имот в Нов Южен Уелс, тя страда от хламидиоза - заболяване, широко разпространено сред коалите. Днес тя е един от щастливците, които обитават коридорите от дървета в австралийския щат, предназначени за спасяване на торбестите животни чрез запазване на бързо намаляващото им местообитание, съобщава Ройтерс.

Огромните мрежи от растителност, засадени от местната група за опазване на природата "Бангалоу Коалас" (Bangalow Koalas) в района на Северните реки на щата, са спасителна линия за коалите и много други видове като застрашеното от изчезване лъскаво черно какаду, торбестата летяща катерица, валаби, и опосумите.

Дървесните коридори осигуряват безопасно преминаване през все по-фрагментирания хабитат на коалите, като увеличават генетичното разнообразие и защитават животните от човешките заплахи.

"Нашите коридори всъщност се опитват да ги отдалечат от хората, от колите, от кучетата", казва Линда Спароу, президент на "Бангалоу Коалас", и пояснява: "Така те могат безопасно да се движат из природата и да не се налага да се сблъскват с нас, хората".

Коалите могат да изчезнат в дивата природа в Нов Южен Уелс до 2050 г., като някои от най-големите заплахи за тях са горските пожари и загубата на местообитания поради изсичането на дърветата и разчистването на земята за застрояване. Те вече са обявени за застрашени в няколко щата.

Световният фонд за дивата природа съобщава за тревожно намаляване на популациите на коалите, като в Куинсланд те са намалели с 50%, а в Нов Южен Уелс - с 62% от 2001 г. насам. Доклад на правителството от 2022 г. показва, че Австралия е загубила повече бозайници от всеки друг континент.

Основана през 2019 г., "Бангалоу Коалас" е засадила над 336 000 дървета в 119 имота, допринасяйки за опазването на коалите и стимулиране на местната екосистема. Групата, която разчита на доброволци, има за цел до 2025 г. да засади 500 000 дървета.