Да загърбиш мечтата си, за да изживееш тази на съпруга си...
Хана Нийлман, позната още като Ballerina Farm, предизвика истински дебат относно стереотипа за "традиционната домакиня"
Еманципацията на жените е явление, започнало в началото на XX в. Това поставя нежната половина на човечеството в позиция, равностойна на мъжката. В миналото основната функция на жената е да поддържа огъня в семейното огнище, да се грижи за семейството и да подкрепя своя съпруг. Феминизмът отрича тази изконна женска роля, поставяйки жените на друг етап в човешката еволюция. Днес дамите са по-скоро ориентирани към кариерно развитие и поемане на голяма част от функциите на семейството. Това е преди.
А сега, ще ни се стори ли странно, ако попаднем на случай, който ни връща отново назад? Готова ли е днес съвременната жена да загърби мечтите си в името на любовта?
Има една история, достойна за документален филм, която е доказателство за това.
Да се откажеш от мечтата си, за да изживееш тази на мъжа си. Да загърбиш потенциална кариера и да се отдалечиш от всичко мило, за да си домакиня. Да живееш живот, който едва ли си си представял, че ще имаш в 20-те си. Това констатират за семейството на Хана Нийлман нейните почитатели по света.
Тя е бивша балерина, която става известна в Америка след свое интервю пред в. Times, в което разкрива сложността на живота си като традиционна домакиня и инфлуенсър.
С милиони последователи в най-използваните социални мрежи в момента като Instagram и TikTok, Хана Нийлман се прославя с публикациите си за начина си на живот във ферма в щата Юта заедно със съпруга си Даниел и осемте им деца.
И може би няма да се говори толкова за нея, ако не е интервюто й пред The Sunday Times, което предизвиква истински дебат относно стереотипа за "традиционната домакиня", с който тя е силно асоциирана, въпреки че заявява категорично, че не се идентифицира като такава.
Историята с мъжа й обаче е любопитна. Двамата с него се определят като мормони - спазващи единственото религиозно течение, възникнало на американска земя.
Мормонството се счита за секта на християнството и има около 6 милиона привърженици и милиарди долари ежегоден оборот. Едно от изконните вярвания на мормоните е, че жената трябва да има възможно най-много деца.
Макар че съдържанието на Хана в социалните мрежи представя идиличен начин на живот, интервюто й показва една по-различна реалност. В него се включва и съпругът й, който потвърждава, че жена му понякога изпада в моменти на пълно изтощение, докато отглежда децата им напълно сама по негово желание. Наемане на помощник или детегледач са изключени опции, които Даниел не позволява и именно това е и една от причините последователите на госпожа Нийлман да коментират. По думи на Хана той дори й забранил да й се слага упойка при раждането, но с течение на дискусията пред вестника, инфлуенсърката споделя, че когато е била извън полезрението на съпруга си, е получила все пак епидурална упойка за раждането на едно от децата си, което според нея е било "невероятно".
С разпространението на интервюто пред Times разгорещени дискусии около живота на двойката превземат публичното пространство.
А каква е историята на Хана?
Преди да срещне Даниел тя е професионална балерина. Влиза в университета Джулиард в Ню Йорк, където приемат едва от 5% до 8% от кандидатствалите на годишна база. Запознава се с бъдещия си съпруг по време на баскетболен мач в колежа чрез общ приятел. Три месеца по-късно сключват брак, а малко след това Хана се превръща в първата бременна студентка в историята на Джулиард.
Даниел от своя страна през това време работи за охранителната компания на баща си. По план младото семейство трябва да отгледа децата си в Рио де Жанейро, но в крайна сметка се установяват във фермата си в Юта, където живеят и до днес с вече осемте си деца.
В онлайн пространството Хана е по-позната като Ballerina Farm. В профилите си в Instagram и TikTok показва видеа и снимки от ежедневието на семейството, които включват печене на хляб, доене на крави и домашно обучение на децата. На пръв поглед съвсем нормален живот извън големия град. Но картинката се оказва доста по-тъжна в действителност. Ако изключим желанията на Даниел към Хана, едно нейно видео предизвиква силно възмущение.
На рождения си ден балерината се приготвя да отвори подаръка от съпруга си. Споделя, че очаква да види билети за Гърция, но вместо това се оказва, че подаръкът й е престилка за събиране на яйца. Даниел от своя страна пуска хапливата реплика: "Пак заповядай".
@hannal.ballerinafarm #foryou #ballerinafarm original sound - hannal.ballerinafarm
Именно и тогава потребителите изказват притеснението си за живота на бившата балерина, която оставя мечтите си, за да изживее тази на съпруга си.
Разбира се, не само това видео е причината последователите на Хана да се съмняват в истинските намерения на Даниел. В интервюто им пред Times тя се опитва да се защити, като заявява, че изборът й да се омъжи бързо и да изостави мечтата си е "най-доброто решение, което някога съм взимала".
В крайна сметка материалът представя Нийлман като жертва на мизогинистична семейна структура, до голяма степен породена от мормонската църква. Някои казват, че всички, които живеят като "традиционни съпруги", са жертви на патриархата и не са имали голям избор как да се развие животът им, докато други наричат тези твърдения пагубен удар върху феминизма.
Впрочем дискусията в онлайн мрежата се насочва и срещу самия вестник Times, обвинявайки го, че интервюто не е случайно. Някои предполагат, че влиянието на традиционните съпруги е "удар с чук по феминизма", а други смятат, че истинският феминизъм е да се даде възможност на жените да избират собствения си живот.
Дискусията около балерината предизвиква и т.нар. тенденция в TikTok "trad wife", която показва жени, изпълняващи традиционните роли на половете - отглеждане на деца, домакинство и готвене. Това е противоречиво движение, което се отдалечава от кариеристката, която оптимизира живота си с помощта на средства, за да може да балансира между работата и семейния живот.
Трябва ли човек да бъде егоистичен, когато преследва собствените си мечти? Каква е цената, която трябва да платиш, ако ги следваш или се откажеш от тях? Защото цена винаги има. Доколко обаче сме склонни да я платим, това е решение на всекиго от нас.