Конете са много по-умни, отколкото се смяташе досега
Това показа проучване
Конете са много по-умни, отколкото се смяташе досега, казват учени, след като изследване показа, че животните се справят по-добре от очакваното в сложна игра, базирана на възнаграждение, предаде БТА, като се позова на информация от ДПА.
Още по темата
Авторите на проучването от университета "Нотингам Трент", Великобритания, са установили, че когато им се отказва лакомство заради неспазване на правилата на играта, конете успяват незабавно да сменят стратегиите си, за да получат повече награди. Това показва, че животните имат способността да мислят и планират предварително - нещо, което досега се смяташе, че не е по силите им.
Познаването на начина, по който конете се учат, може да помогне на гледачите да ги обучават по-хуманно и да подобрят благосъстоянието им, допълва екипът. "Конете не са гении по природа, те са смятани за посредствени, но настоящото проучване показва, че те всъщност са по-напреднали в когнитивно отношение, отколкото им признаваме", пишат авторите на изследването, публикувано в сп. Applied Animal Behaviour Science.
За целите на изследването учените са поставили на 20 коня задача, състояща се от три етапа с постепенно усложняване на правилата и въвеждане на наказание. В хода му изследователите са установили, че конете се съобразяват с наложените правилата, за да получат лакомство. Животните са се справили по-добре от очакваното в сложната игра, базирана на възнаграждение, а когато им е било отказвано лакомство заради неспазване на правилата й, те са успявали незабавно да сменят стратегиите си. Според изследователите това предполага, че конете през цялото време са знаели какви са правилата на играта.
Според учените резултатите от изследването показват, че конете имат способността да формират вътрешен модел на заобикалящия ги свят, за да вземат решения и да правят прогнози - техника, известна като обучение, базирано на модели. Досега се смяташе, че този вид обучение е твърде сложно за конете, тъй като те имат недоразвит префронтален кортекс - част от мозъка, свързана със стратегическото мислене. Според учените конете използват друга зона на мозъка, за да постигнат подобен резултат.
"Това ни учи, че не трябва да правим предположения относно интелигентността или усета на животните въз основа на това дали те са изградени точно като нас", пишат изследователите.