На 12 март 2009 г. Бърни Мейдоф се признава за виновен по 11 обвинения за федерални престъпления, включително финансови измами, пране на пари и още много други. Историята на Мейдоф е филмирана в биографичен филм, както и в няколко документални. Филмът "Магьосникът на лъжите", разказва последните години от неговия охолен живот. Преди да бъде разкрита една от най-големите финансови пирамиди в света, Мейдоф е оперирал със сума от близо 65 милиарда долара.

В рамките на повече от 10 години, един човек се опитва да се свърже с Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, за да разкрие измамата на Мейдоф. Хари Маркополос е опитен финансист и получава задачата да достигне растежа на Мейдоф и неговата компания. Маркополос има нужда от няколко минути, за да разбере, че всички посочени данни са една огромна измама.

Въпреки постоянното главоболие, пред което е изправен, финансистът най-накрая достига до Американския конгрес, за да обясни какви пропуски има системата. Маркополос ясно предупреждава сенаторите, че следващият мошеник няма да има нужда от иновация и просто ще трябва да копира стъпките на Мейдоф. Разкритието е особено голямо, но Хари не получава и стотинка.

Законът Дод-Франк се въвежда малко след скандала с Бърни Мейдоф, за да накара други хора да разкриват информация, когато открият различни видове измами. Американското правителство плаща смело на доносници и предлага няколко процента от приходите, които може да изгуби. 15 години по-късно, професията "Доносник" се превръща в една от най-доходоносните в САЩ, както и една от най-опасните. Точният термин е малко по-различен в английския език - whistleblower.

Сноудън разкрива много програми за глобално наблюдение и разследване, много от които са ръководени от Агенцията за национална сигурност.

Снимка: Getty Images

Преводът в повечето речници е: човек, който информира властите за нарушения на закона или аморални активности. На разговорен английски ще го срещнем като доносник и може би е най-подходящ за редица герои, разкрили най-различни измами. Законът посочва, че ако подадената информация бъде доказана, а измамата е над 1 милион долара, доносникът получава премия от 10 до 30 процента.

С въвеждането на тази програма, същата комисия вече е изплащала между 29, 38 и 104 милиона долара за определени случаи. Една от най-големите премии е сумата от 279 милиона долара на човек, който разкрива подкуп между шведски телеком, който води до дело за милиарди долари. От 2011 г. до фискалната 2023 г. са заведени дела и санкции за общо 6 милиарда долара, а доносниците са спечелили близо 2 милиарда долара.

Това не е професия, която всеки може да практикува, но изданието GQ запознава света с Ричърд Оверъм - името е псевдоним по обясними причини. Човекът под прикритие и е професионален доносник, печелещ сериозни суми за информация и измами, на които става свидетел. Въпросната професия изисква една по-лъскава визия и повече връзки в света на милионерите. Оверъм се облича стилно, носи часовници за няколко стотин хиляди долара, често кара скъпи коли и демонстрира статут, за който мнозина мечтаят.

Оверъм отказва да говори за себе си, не споделя къде живее, каква музика слуша или къде живее. Колкото по-малко информация има за него, толкова по-добре, защото той самият иска да работи в този бранш възможно най-дълго време. През последните десет години е имал възможност да се срещне с най-различни бизнесмени и да предостави достатъчно информация, за да вземе част от 2-та милиарда долара.

Елсберг разкрива как Пентагона умишлено лъже обществото относно прогреса на войната във Виетнам.

Снимка: Getty Images

Оверъм има заслуга за разкритието на понзи схеми в САЩ, за банкови измами и дори показва най-различни нови схеми, преди да бъдат пуснати. Самата комисия е получила повече от 18 хиляди сигнала за 2023 г. и заплаща сумата от 600 милиона долара на 68 човека. Статистиката показва, че повечето доносници пускат по един сигнал, Оверъм е един от малкото, които вече имат 90 подадени сигнала. Процесът отнема време и изисква съвършени доказателства за стартиране на дело, а Ричърд е един от най-добрите.

Ако работата е толкова добре платена, логичният въпрос е само един: защо Оверъм говори с журналисти? Неговото мнение е, че скоро може да бъде разкрит. След като излезе на бял свят и се окаже, че никога не е бил инвеститор, милионер и представител на други по-тъмни бизнес индустрии, работата му приключва. Плановете на един от най-добрите доносници в САЩ продължава с нещо друго - той възнамерява да отвори школа и да обучава следващите търсачи на финансови измами в САЩ, а може би и не само в САЩ.

Къде един доносник намира своите цели? Социалните мрежи са едно от най-добрите места. Достатъчно е да се забележат профили, демонстриращи луксозен живот. Позиране до яхти, скъпи часовници, скъпи коли и бижута, които обикновеният човек не може да си купи, са първият сигнал. Вторият, поне в много от случаите, идва с факта, че става въпрос за хора, които събират пари за благотворителност. Всякакви странни следи, които се появят на хоризонта, могат да бъдат поле за работа и Оверъм се възползва.

Франсис Хаугън разкрива, че Facebook е осъзнавал какви щети нанася върху обществото, позволявайки език на омразата и разпространение на фалшиви новини, но запазва мълчание, за да трупа приходи.

Снимка: Getty Images

Има и още един важен елемент за практикуването на тази професия - необходими са адвокати, при това цяла армия от тях. Съществуват дори юридически фирми, които да предлагат най-различни услуги срещу процент от печалбата. Списъкът от изисквания става все по-голям и е очевидно, че това не е работа за всеки. Освен социалната мрежа, преследвачът винаги обръща внимание на банкрутирали компании, на проблемни бизнеси и на много други фирми, изправени пред най-различни проблеми.

Това е човек, който не вярва в доброто, събраната му статистика просто отрича подобно човешко качество. Дойде ли време за среща с потенциален обект, Оверъм трябва да изгради своя профил, да се запознае с материята, за да разбере предоставената информация и накрая да извлече максимално много данни за доказателства. Най-честата роля в този театър за милиони долари е на инвеститор. Във всяко едно разследване, Оверъм признава, че измамниците често остават без пари и търсят нови жертви.

Защо Оверъм прави всичко това? Въпреки отказът му да признае, доносникът сякаш крие малко желание за отмъщение. Той преследва същите хора, които са го мамели и тормозили в училище, освен това има и кой да плати за цялата игра. Бащата на Оверъм прави една фатална инвестиция и с това унищожава семейството. Следват няколко местения, продаване на активи, живот на улицата, много алкохол и наркотици, а на финала се открива и ново призвание - лов на мошеници.

Джефри Уигън (вдясно) разкрива измамата на компанията Brown & Williams за повишено съдържание на никотин в цигарите, водещо до пристранстяване.

Снимка: Getty Images

Преди да открие професионалното си признание, Ричърд работи като търговец. Изучава своите клиенти и поведението им, а много скоро разбира и кога точно ще има успешна сделка. Разбира за новия закон от приятел и останалото е история, както се разказва в много филми. Освен доброто заплащане и усещането за справедливост и отмъщение, Ричърд Оверъм успява да помогне на хиляди други, които се подготвят да влязат в капана доброволно, замъглявайки погледа си с богатства и охолство, каквито виждат всеки ден по филмите.

Доносникът е щастлив със своята професия, макар и вече да е под особен риск. За него е важно да накаже онези, които трупат състояние от финансовата неграмотност на една държава.

ИЗБРАНО