Самоубийствата на известни личности могат да подействат като "зараза" и да накарат хиляди хора да се замислят дали да не посегнат на живота си, информира БТА, позовавайки се на проучване, публикувано в Daily Mail. 

Изследователите анализират "бързото и експанзивно разпространение" на самоубийствено поведение, свързано със смъртта на три емблематични личности, сред които актьорът Робин Уилямс, модната дизайнерка Кейт Спейд и писателят-пътешественик Антъни Бурдейн. Те установяват, че след смъртта на Уилямс през 2014 г. броят на хората, които се замислят за самоубийство, се увеличава хилядократно, което сочи поведение на подражание.

Изследователи от Колумбийския университет съобщават, че няма един-единствен фактор, който да предизвиква самоубийство или мисли за това, но някои от тях се приписват на социални или заразни процеси. В проучването, публикувано са анализирани данни от общия брой седмични обаждания към Националната линия за превенция на самоубийствата - 24-часов телефонен център, за да се прецени колко души са имали мисли за самоубийство. Освен това учените взимат данни за смъртността в "Националната система за жизнена статистика" (National Vital Statistics System).

Джефри Шаман, съавтор на проучването и професор от Колумбийския университет в САЩ, казва, че след смъртта и на трите знаменитости броят на обажданията към линията за спешни повиквания нараства значително, но самоубийството на Уилямс изглежда оказва по-голямо въздействие.

По данни на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията самоубийството е деветата водеща причина за смърт при хората на възраст от 10 до 64 години и е причина за повече от 48 000 смъртни случая през 2021 г. в САЩ.

Съавторът на проучването професор Катрин Кийс каза, че крайната им цел е да се работи в посока на това моделът за разпространение на самоубийствата да може да послужи за бърза реакция, насочена към тяхното предотвратяване.