Качествата, които най-силно ни отличават и основните причини, поради които хората ни възприемат като привлекателни, могат да бъдат както дар, така и проклятие. И, колкото и да изглежда неочаквано, често най-привлекателните ни черти могат да се превърнат в основна причина за раздяла.

Понякога е трудно да обясним какво изпитваме към определен човек. Именно поради това идват на помощ различни изрази и фрази, които ни улесняват да опишем по-добре конкретната ситуация.

Пример за такъв израз е "the ick" (бел. ред. "отблъскващ"), който започва да се появява все по-често в речника на младежите, особено на представителите на Поколението Z. Тази фраза става толкова популярна, че през 2024 година дори е добавена в речника на Кеймбридж. Тя описва чувството, когато внезапно започваш да виждаш партньора си в друга светлина, която ти се струва толкова непривлекателна, че става невъзможно да не я забелязваш.

Макар че "the ick" звучи като нещо лекомислено, всъщност той е доста изразителен. Показва, че партньорът може да притежава качества, които първоначално не изглеждат лоши, но след време започват да се възприемат като непривлекателни. И да, тези качества може да са ни се стрували привлекателни в началото на връзката, но се оказва, че има име и за това явление - "фатално привличане". Това е процес, при който човек започва да не харесва определени характеристики на партньора, които преди са го впечатлявали. Според социалния психолог Даян Фелмли от Пенсилванския университет: "Разочарованието може да настъпи дори когато хората получават точно това, което са искали."

По време на изследванията си Фелмли задава въпроси на различни хора относно причините, поради които са усещали привличане към определен човек, защо са останали неудовлетворени и защо са приключили с предишни връзки. Много от тях посочват като основна причина за раздялата различия в потребностите, които не са били удовлетворени. Така Фелмли установява, че някои от тези неудовлетворени потребности всъщност са свързани с характеристиките на партньора, които уж са били привлекателни в началото.

"Това е различна интерпретация на едно и също качество", казва тя пред ВВС. "Негативен поглед към иначе положителна черта." Например, един човек може да бъде привлечен от партньора си, защото той е много внимателен, но после да се оплаква, че прекалено често използва думата "съжалявам".

Други примери, които Фелмли дава, включват привличане от високопоставена работа само за да се окаже, че партньорът прекарва твърде много време на работното място, или в началото на връзката да бъде забавен, а след време да започнеш да се оплакваш, че не приема живота насериозно. По нейни думи лесно адаптивните и спокойни партньори могат да започнат да се проявяват като непредсказуеми или никога да не идват навреме. "Лежерността е чудесна, стига да си точен."

По същия начин партньори, които в началото изглеждат силни, но не в буквалния смисъл, след време може да започнат да изглеждат контролиращи. Хора, които в началото са мили, могат да започнат да изглеждат като натрапници, а успешните се превръщат в работохолици. При фаталното привличане, колкото по-силен е първоначалният интерес към дадена черта, толкова по-вероятно е тя да стане причина за раздяла.

Източник: iStock by Getty Images

Това поставя въпроса: Защо положителните качества понякога могат да доведат до краха на една връзка?

На първо място, нещата, които привличат вниманието ни в новите или потенциални партньори, са най-експресивните им качества, тези, които ги правят различни от останалите. Възможно е също така първоначалното ни увлечение да заслепи за момент недостатъците им. Когато това въодушевление започне да отшумява, ние осъзнаваме как тези характеристики могат да започнат да имат негативен ефект. Тази преоценка обикновено става бавно, без да я забелязваме веднага. За много двойки, които са заедно между 10 и 21 години, нивото на удовлетвореност е най-ниско, което означава, че на тях им е по-трудно да разрешават конфликти или да се адаптират към нови предизвикателства.

Според Саманта Джоел, психолог от Западния университет в Онтарио, Канада, преразглеждането на удовлетвореността от връзката е от съществено значение, тъй като тя е свързана с много аспекти на живота. Хората в нещастни връзки страдат от по-лошо физическо и психично здраве, по-високо кръвно налягане, като често имат и проблеми с баланса между професионалния и личния живот.

Източник: iStock by Getty Images

Един от начините за измерване на удовлетвореността от връзката е чрез теорията за социалната размяна, която включва сравнение на "награди" - като удоволствието, което изпитваме с партньора, дали се чувстваме оценени и т.н. Често хората правят две сравнения - с предишни връзки или с други потенциални партньори. Понякога това може да ни накара да отхвърлим някого, ако смятаме, че имаме по-добри шансове с друг. Но и тези "изчисления" са различни за всекиго. Например, еднополовите двойки могат да срещат допълнителни проблеми поради дискриминацията и хомофобията, или мястото, в което живеем, да повлияе на възможностите ни за срещи.

И така, по-добре ли е да търсим партньор, който ни привлича и не ни отблъсква? Според Фелмли, отговорът е "Не". "По-добре е да търсим човек със сходни на нас характеристики, отколкото човек със средни качества", заключава тя, подчертавайки, че фаталното привличане невинаги означава край за връзката.

Източник: iStock by Getty Images

В общи линии всичко това поставя под съмнение идеята, че противоположностите се привличат. Може да се аргументира, че такива връзки започват с особен интерес, но с времето различията водят до конфликти и разочарования, което прави привлекателността краткотрайна. Защото за устойчиви отношения е необходимо по-дълбоко разбиране и съвпадение на ценности.