1. Не трябва да ядете като за двама. Бременността не трябва да се използва като предлог за преяждане. Към обичайната си храна трябва да добавите за детето само около 300 ккалории (и то като се има предвид, че теглото ви преди бременността е било нормално). Например, тези 300 ккал мoже да се постигнат от чаша кисело мляко (110 ккал), 50 грама картофи (120 ккал) и 50 гр. хляб (70 ккал).

2. Препоръчваните килограми за качване са 10-16 кг – за жени с нормално тегло преди бременността, информират от lekar.bg. За жените с тегло под нормата се препоръчва наддаване с до 13-18 кг, а за бъдещите майки с наднормено тегло - средно 6 кг. За всеки индивидуален случай трябва да се консултирате с вашия лекар.

Kъде се трупат тези допълнителни килограми, които качвате по време на бременността?

3.8 кг - средното тегло на бебето
3.2 кг - допълнителен запас хранителни вещества.
1.8 кг - допълнително количество кръв
1.8 кг - допълнително количество лимфа
0.9 кг - околоплодна течност
0.9 кг - увеличение на обема на гърдите
0.9 кг – увеличение на матката
0.6 кг - плацента

И недостигът, и излишъкът на тегло по време на бременността еднакво зле влияят на вас и вашето дете.

Недостигът на тегло на бременната може да доведе до раждането на дете с ниска телесна маса (по-малко от 2,5 кг), което понякога води до смърт или възникване на физически или физиологични проблеми у детето.

Когато бременната качи прекалено много килограми, тя има проблеми с гърба, болки в краката, лесно се уморява и може да развие варикозно разширение на вените. Излишното тегло може да предизвика хипертония или диабет.

Излишното тегло се отразява и на детето – то бързо качва тегло и към момента на раждането телесната му маса е около 4,5 кг. Това на свой ред затруднява самият процес на раждането – става само с цезарово сечение. Освен това се наблюдава взаимовръзка между излишното тегло на бебето и излишното тегло на възрастния. Тоест, ако детето е било с наднормено тегло при раждането, то е висока вероятността този проблем да остане и когато стане възрастен.

Ето как трябва да протече качването на килограми при бременната жена (при условиче, че е с нормално тегло преди бременността). През първите 3 месеца жената качва 0.9 – 1.8 кг., после, в течение на следващите 6 месеца всеки месец по 1.5 – 1.8 кг.

Това колко килограма трябва да качите, зависи от вашия ръст и специфичната телесна маса (индекс на теглото) преди бременността. Ето как се изчислява. Например, ако сте висока 1.72 м, повдигате ръста на квадрат (1.72 * 1.72) = 2.9584, след това разделяте теглото си на получената стойност. Например, ако тежите 65.5, то 65.5/ 2.9584 = 22.14 – това е специфичната телесна маса или индексът на теглото ви.

Прекалено нисък индекс (< 19)
Трябва да качите 13-18 кг.

Нормален индекс (19- 25)
Трябва да качите - 12-16 кг.

Висок индекс (26-29.99)
Трябва да качите - 7-12 кг.

Прекалено висок индекс (30 и повече)
Трябва да качите не повече от 7 кг.

Трябва да разглеждате цифрите в тази статия като ориентировъчни. Консултирайте се с вашия лекар.