Как кожата на децата може да определя характера и професията им?
Доц. Дончо Етугов за митовете по отношение на кожните заболявания и състояния сред най-малките
#С първата поява на по-жарките слънчеви лъчи, повечето майки, а защо не и татковци, вече са се втурнали към аптеките, за да купят задължителните предпазни продукти за своите деца. Кожата на най-малките е най-чувствителният им орган - съвсем разбираемо, тъй като тя е и най-големият орган на човешкото тяло. В ранните години тя е обаче е и най-уязвима поради редица обстоятелства.
Как, от какво и защо да пазим кожата на нашите деца? В подкаста за родителите Юлия Владимирова и Криси Димитрова обсъждат темата с доц. д-р Дончо Етугов, създател на дерматологичната клиника “Estetics & Dermatology” в София. Разговорът е част от съвместния специален проект на градския сайт #URBN by dir.bg и дерматологичната клиника "Estetics & Dermatology" - #SkinCity by Dr. D Etugov, който има за цел да хвърля повече светлина върху грижата за кожата и тенденциите в естетиката и дерматологията в интензивната градска среда.
Вижте актуалните тенденции в #SkinCity by Dr. D Etugov >>>
"Почти всички големи брандове поредлагат продукти за предпазване на децата от слънчевите лъчи. Те са малко по-плътни и белеещи, но много по безвредни за детската кожа. Важно е децата да са мазани с продукти за деца и да са съобразени с типа кожа", отбелязава лекарят. "Много важно е да не изгарят децата, защото в ранна възраст те са фатални. При изгарянето се получават мутации в ДНК мулекулите на клетките в епидермиса. Младият имунитет потиска тези клетки, но във възраст 50-60+ години, вече имунитетът не е толкова силен. В зряла възраст на местата с такива изгаряния тези клетки може да дадат популации с различна генетичност, т.е. кожата развива кожни карциноми."
В хода на разговра обръщаме внимание на атопичния дерматит и последните изследвания в тази насока. Едно от тях обобщава, че в последните три десетилетия се наблюдава увеличаване на честотата от ранна детска възраст на най-масовото кожно заболяване - атопичния дерматит, познат още като ендогенна екзема. Всъщност какви са факторите за подобна промяна, питаме доц. д-р Етугов.
"Няма доктрина какво причинява атопичния дерматит. Това е комплекс от симптоми, той не включва само кожните промени като сухота, екземни планки и повърхностни ерозии. Важно е да знаем, че към кожните промени се добавят и реакции от страна на очите и носа, като сенна хрема и конюнктивит, който може да се обостря в различните сезони. Но по-интересното е, че когато консултирам родител на дете с атопичен дерматит, задължително си изнасям пледоарията. Трябва да разкажа, че освен кожната симптоматика, детето носи своята атопична характеропатия. Това е защото кожата и мозъка имат еднакъв ембиронален произод. Затова и детето има характерови особености".
Децата с атопичен дерматит по-трудно се концентрират и често преподавателите в училище имат проблем с фиксирането на вниманието и. Тези деца са лидери, имат мнение по върпоса и трудно могат да бъдат манипулирани и накарани на сила да вършат нещо.
"Такива деца не бива да бъдат насърчавани към активни спортове на открито, свързани с обилно потене и напрашаване на тялото. Тези деца имат таланта да развиват изкуство, да творят музика. Артистичните. Атопията е интересен комплекс. Казвам на родителите да не гледат на ендогенната екзема като на болест, а като състояние, към което да подходим информирано", казва доц. д-р Етугов.
Атопичният дерматит върви заедно и с астмата, казва още лекарят. Според литературните данни има три етапа в атопичния дерматит. Първите прояви след раждане са зачервени бузки, леко грапави. След това се появяват малки пъпчици, сърбеж... Първата фаза е до 3-годишна възраст и тогава преминава. Там са и дежурните атопични плаки - сгъвките на ръцете, крайниците и т.н.
Вторият етап на атопичния дерматит е пубертетът.
Ако атопичният дерматит остане и след пубертета, говорим за трети етап, която според старата номенклатура се нарича невродермит.
"Атопията на зрялата еъзраст може да се прояви самостоятелно по време на пубертета за първи път, но остава и в зрялата възраст. Атопията се влошава тогава, заради сухотата на кожата. Налага се системно и локално тежко лечение", обръща внимание доц. Етугов.
Често му се налага да развенчава митове в тази насока. Един от тях е, че ако родителят омазнява кожата на детето с естествени продукти, от растителен или животински произход, ще излекува атопимията.
"Напротив, те са много богати на алергени. Нашата кожа е "пакетирана" в невидима обвивика от вода и липиди - воднолипидна мантия. При атопията тя липсва, кожата губи бързо водата. Порите са отворени, понякога се нацепва като пустиня. През тези цепнатини лесно проникват бактерии и алергени. Завърта се паталогичен кръг. Използвайки природни продукти, рискуваме", разбива мита лекарят.
Родителите трябва да различават атопичния дерматит от бебешкото акне, отбелязва още той и посочва как в разговора.
"Обривът е като типично акне - с гнойни връхчета. Те са преходни".
Доцент Етугов съветва родитлеите на деца с атопичен дерматит да имат чести консултации със специалист, който да познава малкия си пациент. Засягайки темата за памперсния дерматит, става ясно, че той е много комплексен. Ако е класически, най-често той има микотична генеза и това се провокира най-често от гъбички.
"Тъй като памперсът, колкото и добре да попива, остава влажност, урината е солена, което е чудесна среда за развитието на тази дрожда. Когато родителят види това, добре е да посети дерматолог".
Мит ли е болестта "ръка-крак-уста"? Може ли организмът да се справи сам с нея? Защо все още е тема табу заболяването "фимоза" за родителите на момчета? Колко е тънка границата между екземите и детския псориазис и как да ги различаваме? Чуйте още във видеото с доц. Етугов!
*Специален проект на #URBN by dir.bg & Дерматологичната клиника "Estetics & Dermatology"
НАЙ
Помните ли Дона Д'Ерико от "Спасители на плажа"? Вижте как изглежда днес
Пи Диди е ходил на терапия след края на връзката си с Джей Ло
73-годишен ще търси любовта в "Ергенът"
Никол Кидман призна, че всяка сутрин се буди с мисли за собствената си смърт
Шер загубила девствеността си на 14 г., за да отмъсти на по-възрастното си гадже
73-годишен ще търси любовта в "Ергенът"
Шер загубила девствеността си на 14 г., за да отмъсти на по-възрастното си гадже
Никол Кидман призна, че всяка сутрин се буди с мисли за собствената си смърт
Свещеник, позволил на Сабрина Карпентър да заснеме музикален клип в църква, е лишен от правомощията си
Белослава с нов сингъл и концерт на 21 декември