Когато бебетата започнат да "говорят", те демонстрират своите развиващи се езикови умения. Вие не знаете какво казват, но това бърборене в крайна сметка ще доведе до истински думи. Говоренето също така дава възможност да надникнете в когнитивното им развитие, тъй като те запомнят и повтарят звуци, отделят време, за да помислят какво искат да "кажат", и се научават да използват вербални и невербални действия.

Гукането има и социален компонент. Много преди бебето да каже дума, то научава правилата на езика и социализацията, като ви наблюдава. Бебетата виждат как реагирате на звуци и наблюдават как разговаряте с хората около вас. По този начин те усвояват езика и имитират начина, по който другите се ангажират вербално с тях.

Ето няколко начина за насърчаване на ранните умения за говорене:

  • Четете заедно книги и посочвайте картинките, докато ги описвате на бебето.
  • Ръкопляскайте и пейте заедно прости песнички.
  • Четете стихове; римуването е забавен начин да научи нови думи.
  • Описвайте това, което виждате в дома си, в квартала и по време на пътуване, като посочвате цветове, текстури, размери, форми и др.

Основни етапи в развитието на речта

По пътя към момента, в който бебетата ще започнат да говорят, вербалните им умения преминават през различни етапи, тъй като гласовият им механизъм съзрява и те се научават да се свързват със заобикалящата ги среда.

Развитието на речта обикновено протича по следния начин:

  • От раждане до 3 месеца: гласните звуци при раждането преминават в "гукане".
  • 4-6 месеца: фаза на бърборене.
  • 7-12 месеца: бърборенето става по-речево и бебетата започват да разбират жестове.
  • 12 месеца: бебетата създават първите думи (но това може да стане по-рано или по-късно).

Първите думички често включват звуци "р", "б" и "м", които се произвеждат чрез просто доближаване на устните. Така че първоначално ще чувате много звуци "пух пух пух", "бух бух бух" и "мух мух мух".

Ето някои начини да подпомогнете развитието на речта и езика на бебето си:

  • Включете се в разговор, като говорите на бебето си.
  • Правете паузи, след като кажете нещо, за да има време да обработи думите ви и да "отговори".
  • Използвайте различни тонове и срички, за да може то да се опитва да Ви имитира и да научава нови звуци.
  • Обяснявайте бърборенето на бебето (напр. ако то казва "ма ма ба ба", докато се оглежда, можете да кажете: "О, търсиш ли си шишето? Къде отиде шишето?")

Изследванията показват, че количеството думи, които се говорят на бебето, влияе положително върху развитието на езика. Затова използвайте правилните думи, за да говорите, четете и пеете на бебето си.

На каква възраст бебетата започват да говорят?

След като бебето се упражнява да използва устните и езика си за образуване на звуци (обикновено на около 6-7 месеца), неговите бърборения ще станат по-подобни на реч. Ще чувате по-широко разнообразие от звуци, като например "ба-ба-па-та-би-би-би". В крайна сметка тези звуци ще формират първите им думи, които вероятно ще чуете около 12-месечна възраст - въпреки че може да е по-рано или по-късно.

Може да ви се струва, че детето ви произнася случайни звуци, но ако внимавате, ще забележите промени в тона и наклона на гласа, когато говори. Гласът им може да се повиши в края на поредица от бълнувания, сякаш задава въпрос, или да мърморят под носа си.

Също така ще забележите, че детето ви може да направи пауза, след като е казало това, което си мисли, като че ли очаква отговор. Това е така, защото бебетата бързо се научават, че разговорът е разговор, който се води насам-натам, а не просто един човек да се изказва.

Въпреки това трябва да се съсредоточите върху това, което бебето ви "казва", а не върху начина, по който го казва; ако тонът му не дава яснота, изражението на лицето и езикът на тялото му могат да го направят. Например, ако бебето ви има огромна усмивка на лицето си и подскача нагоре-надолу, то вероятно споделя вълнуващи новини. От друга страна, ако лицето му е намръщено и то сочи към вас, като използва висок глас, вашият любовен бръмбар може би се опитва да ви се скара!

Кога бебетата започват да говорят ясно и гладко?

Към края на първата година на бебето ще бърбори в по-дълги вериги от разнообразни кратки безсмислени срички, като използва интонация и ритъм, имитиращи тези на възрастен. Този етап на бърборене е предшественик на произнасянето на първите думи, което обикновено се случва точно около първия рожден ден на детето ви. Чудите се коя може да е тази вълшебна първа дума? "Татко", "мама", "бебе", "топка", "куче", "книга" и "здравей" са някои от най-често срещаните.

Признаци, че детето ви може да има нужда от помощ за речта

Въпреки че е лесно да очаквате с нетърпение проговарянето на бебето и първите няколко думи, важно е да помните, че децата развиват уменията си по различно време. Докато говорът на бебето ви напредва и то се ангажира с вас и с другите, вероятно няма нужда да се притеснявате.

Но ако развитието на речта и езика им спре или регресира в някакъв момент, ако не бъбрят и не осъществяват контакт с очите или жестове, или ако до 15-месечна възраст не се появят думи, консултирайте се с вашия педиатър и логопед. Колкото по-рано детето получи помощ за речеви или езикови проблеми, толкова по-добре.