Днес адвент календарите са много популярни, особено за отброяването на специални поводи като Коледа, Великден, личен празник. Думата "адвент" идва от латинското "adventus", което означава "пристигане" или "идване", а традицията може да бъде проследена назад във времето до 19 век в Германия.

Първите адвент календари очертават традицията по запалване на свещ или правене на маркировка с тебешир на стената за всеки ден от декември, приближаващ до Коледа. Модерният адвент календар с малки вратички или прозорчета, които се отварят, за да разкрият изненада или лакомство за всеки ден, се появява в началото на 20 век. Традицията се разпространява в Европа, а после и в световен мащаб, развивайки се с течение на времето, за да включва различни дизайни и изненади зад вратите, вариращи от малки играчки и шоколадови бонбони до рекламни мостри и позитивни послания. Днес адвентните календари са популярни най-вече като празничен начин за отброяване на дните до Коледа и създаване на вълнение за празничния сезон, но и като силен маркетингов инструмент за брандове от различни сектори - козметика, играчки, храни и др. 

Днес, без прозорчета и специален дизайн, ти предлагаме нашия списък от 25 ритуала за лична грижа и семейни забавления, които да изпълниш до Коледа:

1 декември. Сложи коледната украса и пусни празничния дух от бутилката. Смяташ, че е рано, но помисли - Коледната украса е актуална само в рамките на един месец в годината.

2 декември. Подготви списък за коледните подаръци. Помисли предварително за бюджет, конкретни предложения, набележи идеи. Това ще ти спести доста нерви в последния момент, ще те спаси от безполезните и скъпи покупки и ще пощади декемврийския ти бюджет. Ще имаш време също така да сравниш оферти и да се възползваш от предстоящи намаления.

3 декември. Планирай празниците. Разгледай новогодишните оферти, за да имаш време да помислиш над възможностите. Обмисли празничното меню, ако вечерта ще е в домашна обстановка. Празничният тоалет е една от най-сложните теми за жените. Подготви се отрано с идеи, за да имате време спокойно да разгледате възможностите в гардероба си и в магазините. Снабдяването с празнична рокля в последния момент често е резултат от компромис или импулсивна и скъпа покупка, от която не оставаме удовлетворени. Планирай и запази отрано фризьор и грим, ако са ти необходими, тъй като в навечерието на Коледа и Нова година салоните са доста ангажирани.

Снимка: iStock/Getty Images

4 декември. Направи си мечтан подарък. По празниците сме толкова ангажирани да мислим за другите и за това как да ги зарадваме, че често не остава време или забравяме за себе си. Използвайте началото на месеца, когато все още празничната еуфория и ангажименти не са набрали пълна скорост, за да помислите само и единствено за себе си. Запитайте се какво наистина желаете и си го позволете.

5 декември. Отиди на концерт. През декември традиционно културният календар е изпълнен с интересни предложения - концерти, мюзикъли, театрални постановки и пр. Разгледай програмата в твоя град и избери преживяване.

6 декември. Никулден е. Научи повече за традициите и поверията, свързани с празника, тук.

7 декември. Отпразнувай своите малки победи. Напиши всички малки и големи успехи, които си постигнала през изминалата година, както и всички неща, за които си благодарна, че са ти се случили. Често не си даваме сметка за късмета и щастието, които имаме пред нас и да ги видиш изброени на белия лист е изключително зареждащо и мотивиращо.

8 декември. Планирай своите бъдещи победи. А днес напиши всичко онова, което мечтаеш и планираш да ти се случи през предстоящата година. Да ги видиш описани на белия лист е първа стъпка към реализирането им. Можеш периодично да се връщаш към този списък през годината, за да видиш как успяваш да се приближиш към мечтите си.

Снимка: iStock/Getty Images

9 декември. Направи семейна фотосесия. Днес сме препълнени от снимково и видео съдържание в телефоните си, но истински красивите семейни снимки като че ли все повече страдат именно от това. На открито, у дома или сред декорите на коледно студио - декемврийската фотосесия с цялото семейство запечатва хубави спомени.

10 декември. Направи си онлайн детокс. В днешно време сме пред устройствата и в социалните мрежи едва ли не непрекъснато. Изключи телефона си за ден и изцяло обърни поглед към живота пред теб. Без спешни мейли, без безсмислено скролване в Instagram и Tik-Tok, без селфита и сторита.

11 декември. Сложи в ред личните си финанси и определи приоритетите си за следващата година. Винаги възприемаме януари като месец на плановете - нова година, нова диета, нов късмет... Истината обаче е, че новогодишните пожелания доста често се сгромолясват бързо - защото оставата само в сферата на пожеланията и не почиват на добро планиране. Помисли какви са твоите планове и цели и си постави срокове за изпълнение. Раздели ги на краткосрочни (със срок на изпълнение в рамките на 6-12 месеца); средносрочни (за следващите 3-5 години) и дългосрочни (с хоризонт 5-10-20 години). Всяка от тези цели, особено онези с по-дълъг период на изпълнение, е добре да бъдат разбити на малки стъпки.

12 декември. Подобри ежедневните си навици. Спиш ли достатъчно? Обърни внимание на твоята рутина и навици за сън, тъй като недостатъчният сън може да бъде източник на редица проблеми като стрес, раздразнение, влошен метаболизъм. Пиеш ли достатъчно вода? Липсата на хидратация е една от първопричините за лошо състояние на кожата, появата на бръчки и отпуснатост, редица здравословни проблеми. Имаш ли достатъчно двигателна активност? Тя ти трябва, за да поддържаш тонуса на мускулите и кожата, да регулираш обмена на веществата и потока в лимфата. Имаш ли лоши хранителни навици или други пороци като пушене и алкохол? Можеш ли да ги подобриш? Избери едно нещо днес и настрой волята си да го промениш.

13 декември. Подкрепи благотворителна инициатива. Коледа е времето, когато най-често си спомняме, че трябва да бъдем добри към другите. Изберете инициатива, която да подкрепите, за да направите празника специален и за хора с по-малко късмет. Използвайте дарителството като урок към децата си за формиране на правилната нагласа към парите.

14 декември. Избери да направиш нещо различно след работния ден. Правенето на нещо ново дава сигнал на мозъка ни, че нещата могат да бъдат различни - това особено помага, ако се чувстваме "заседнали" в ежедневието си или не виждаме как можем да подобрим живота си. "Нещо различно" може да е съвсем простичко решение - да се прибереш до вкъщи по различен начин или маршрут, да изпробваш нов спорт, да сготвиш с непознати продукти... Осмели се да предизвикаш себе си и със ситуации или действия, които ще те изкарат от зоната на комфорт.

15 декември. Усмихвай се през целия ден. Днес си наложи усмивката да не слиза от лицето ти, независимо от обстоятелствата. Ще се изненадаш по колко различен начин приемаме ежедневните трудности и проблеми, просто заради правилната "гримаса" на лицето.

Снимка: iStock/Getty Images

16 декември. Наслади се на СПА ритуал. Краят на годината чука на вратата и освен празнично настроение, се усеща и натрупаната умора от работни и семейни ангажименти. Позволи си да се изключиш за кратко, като си подариш специален релаксиращ ритуал - масаж, СПА процедура, разкрасителна терапия - избери един ден от месеца, в който да посветиш на красотата и личната грижа.

17 декември. Преброй колко пъти казваш "Обичам те". Не го правиш често? Е, тази малка равносметка ще промени нещата. Броенето е забавен трик, с който да настроим мозъка си към повече любов и благодарност към близките си.

18 декември. Кажи "НЕ". Празничният сезон може да бъде и доста натоварващ и стресиращ. Работа, партита и лични и семейни ангажименти обикновено са на пълни обороти. Прегледай всичките си ангажименти до края на месеца и избери какво да задраскаш. Хората около теб ще те разберат, ако обясниш, че трябва да балансираш енергията и вниманието си през коледния период и искаш да се съсредоточиш върху важните неща.

19 декември. Приготви коледни бисквитки с децата. Нека у дома заухае на канела и джинджифил. Тук може да разгледаш нашите предложения за любими коледни лакомства, споделени от мама-блогъри.

20 декември. Организирай среща със себе си. Запиши в работния си календар специално време за теб самата. Без работни или семейни ангажименти, без домакински задължения и срещи, без досадните електронни устройства. И го оползотвори максимално - дали ще е с чаша капучино и любимия подкаст, книга, медитация. Прекарай време в правене на нещо, което си искала от векове, но все си отлагала. Хареса ли ти? Можеш ли да вмъкнеш това лично време в седмичната си рутина и занапред?

21 декември. Направи Secret Santa в офиса. Всеки от екипа тегли на лотариен принцип името на свой колега, като го пази в тайна. Задачата е да изненада своя получател с интересен и закачлив подарък за Коледа - или пък да му прави малки тайни изненади всеки ден до празниците. Тази традиция, заимствана от западните компании, внася вного настроение и забава в иначе строгите корпоративни отношения и скъсява дистанцията между отделните екипи и нива в йерархията.

22 декември. Гледай коледен филм. Какво е декември без романтичен коледен филм и "Сам вкъщи". Превърни го в семейно преживяване - с горещ шоколад, празнични светлинки от елхата и топло одеяло.

23 декември. Остани по пижама цял ден. Без планове и организация - позволи си да помързелуваш.

24 декември. Бъдни вечер е, заложи на традициите. В този ден на масата се слагат само постни ястия и то четен брой - 3, 7 или 9. Приготвя се домашна питка, в която се скрива паричка - на когото се падне, ще е щастлив и благословен през следващата година. Трапезата не се вдига цялата нощ.

25 декември. Преживей красива и сплотена семейна Коледа!