Родители, научете се да казвате на децата си
Как правилно да хвалите малчуганите и техните усилия
Ако само до преди едно поколение разбирането на родителите гласеше, че "деца се милват само докато спят", то в днешно време поощряването им и изразяването на обичта към тях е на дневен ред. А и както се казва - "всяко зло на този свят произлиза от едно необичано дете".
Днешните експерти вярват, че похвалата допринася за мотивацията и самочувствието на децата. Разбира се, важна е и спокойната семейна обстановка, която предполага разбиране от родителите, споделени моменти заедно, подпомагане, когато е нужно - дали в образованието, в отношенията им с другите или в разрешаването на ситуации, свързани с менталното и физическото им здраве.
От всички аспекти на родителството обаче сега ще поговорим повече за похвалите, тъй като може би мнозина не си дават сметка, че може да има и вредни такива.
Що е то "ефективна похвала"?
Направена в точния момент, една похвала възпитава у детето вътрешна мотивация и му помага да стане уверено, проактивно и устойчиво. Това е т. нар. ефективна похвала.
Накратко това означава родителят да не хвърля похвали и благодарности за щяло и нещяло. Идеята е, както пише психологът и автор на "Вашите деца слушат: Девет съобщения, които трябва да чуят от вас" Джим Тейлър, че прекалените похвали може да доведат до обратен ефект - децата да си повярват, че са перфектни и да загубят желание да постигат повече.
С похвалите трябва да се внимава и за да не остане малчуганът с впечатлението, че само постиганите резултати му носят любовта на авторитета, както и да не стане зависим от оценката и одобрението на другите.
Зад ефективните похвали стои идеята децата да се учат да формират собствено мнение за способностите си. Но има и друго - свикнало да ги получава навсякъде и по всяко време, порасналото вече дете ще бъде крайно разочаровано от това, че извън света на мама и татко никой не го цени, защото не го заливат с поощрения.
Според някои наблюдения децата, които получават твърде много похвали, се научават да бъдат повече изпълнители, а не толкова експериментатори. Второто обаче е това, което може да се нарече краткият път към щастието.
Трябва да се постигне баланс в това децата да не търсят основно чуждото одобрение в своята мотивация да бъдат по-добри. Тя трябва да идва отвътре, да ги кара да израстват, да се подобряват, поумняват, самопредизвикват и това да им носи лично удовлетворение.
Психолозите Марк Лепър и Дженифър Хендерлонг Корпус, които няколко десетилетия работят върху "ефективната похвала", казват, че децата възприемат конкретните похвали по-добре, намират я за по-искрена и смислена. На практика това означава родителят да го поощри с думи за конкретно усилие - че е проявило упоритост, че е било организирано, смело, добро, емпатично и др. Това му носи полезна информация повече от едно "браво".
Затова, родители, дайте на детето конкретно обяснение защо се гордеете с негово качество. Например "браво, че имаш петица" ще му донесе много по-малко смисъл от това да му кажете "чудесно е, че беше упорит и въпреки трудния материал, отдели от времето си и се постара да постигнеш повече от миналия път. Ако продължаваш така, другия път резултатът би бил още по-удовлетворяващ за теб".
Важно е да не ползвате похвалите "на халос" и да ги раздавате заради самото поощрение без да вярвате, че усилието на детето ги заслужава. Малките са интуитивни и веднага усещат фалша, а оттам и започват да се питат "защо ме лъжат за моите способности" (конструирано, разбира се, по различен начин в детската глава - като например "нещо не е наред с мен").
Когато хвалите, казвате " за това че... " и поощрявате детето, е важно да се насочвате към усилията му, не върху личността му. По-добре му кажете "Благодаря ти, че си толкова състрадателен към това животинче и го спаси", отколкото "много си красив" или "ти си върхът".
Важно е също така да не сравняването детето с другите - като голям човек, ще го прави и то, което не е в негова полза. По-добре му наслагвайте разбирането, че всеки човек е вселена, която може да се развива, вместо "ти си по-малка или по-голяма вселена от съседчето". Ако го хвалите за оценките му, както казахме и по-горе, говорете за неговото лично подобряване спрямо предишния път, а не за това, че трябва да е първенецът на класа, "както братовчед ти Гошко".
Ако детето е подредило стаята си, кажете му не, че тя изглежда страхотно, а че е страхотно това, че е положило усилия да я подреди. Радвайте се и не само на конкретните му постижения, но изтъквайте и добродетелите, които забелязвате у него, както примерът по-горе - изтъкнете, че детето е щедро, прощаващо, смело, емпатично, състрадателно и т.н.
Каквото и да предприемете, мислете в перспектива и за дългосрочния ефект. Не спирайте да се радвате на детето си и да му благодарите за това, че е избрало (има теории, че децата сами избират семействата си) вас за родители. Не забравяйте обаче, че една правилно насочена похвала може да му даде много повече, отколкото да го заливате с хиляди.
НАЙ
Анджелина Джоли: Често се чувствам подценена в работата си
Бомбата на "Островът на 100-те гривни" гръмна: Алекс мъжки загуби 93 000 лева
Иван Лечев и "Фондацията" ще отдадат почит на Кирил Маричков на финала на "Гласът на България"
Бившият личен готвач на Уди Алън и съпругата му подаде съдебен иск срещу тях
Кейт Мос вече е необвързана
Бомбата на "Островът на 100-те гривни" гръмна: Алекс мъжки загуби 93 000 лева
Анджелина Джоли: Често се чувствам подценена в работата си
Бившият личен готвач на Уди Алън и съпругата му подаде съдебен иск срещу тях
Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия"
Кейт Мос вече е необвързана