Има нещо толкова очарователно в малкото бебе. От пухкавите им бузки до дебелите им крачета, вероятно изпитвате огромно желание да ги вземете на ръце и да ги стиснете. Ето защо може да ви шокира фактът, че вашето очарователно пухкаво бебе има повече "кости" в малкото си тяло, отколкото вие.

Новородените се появяват на този свят с около 300 "кости", което е с почти 100 кости повече от 206-те кости, които имат възрастните.

Ако сте като повечето родители, това вероятно е зашеметяващо откритие. Но бебетата наистина имат повече кости в малките си телца, отколкото възрастните - и ние ще ви кажем защо.

Колко кости има бебето, когато се роди?

Телата на бебетата трябва да са гъвкави и меки, за да могат по-лесно да преминат през родовия канал. За да се гарантира, че скелетът им е достатъчно гъвкав за тази работа, много от "костите" на бебетата всъщност са изградени от меки и гъвкави хрущяли, а не от познатите ни кости.

Бебетата имат същите 206 кости като родителите си; когато обаче се ражда бебето, няколко от костите, които смятаме за една кост при възрастните, все още не са сраснали помежду си, поради което броят на костите при бебето изглежда по-голям.

Много кости - особено в ръцете и краката на бебето - всъщност са изградени от хрущяли в ранна детска възраст. Поради тази причина те не се виждат на рентгенова снимка. След това, по-късно в детството, тези костни сегменти ще се вкостят, което означава, че ще се превърнат в кост. 

Повечето родители са запознати с податливостта на костите на бебетата благодарение на меките петна по черепа на новороденото, наречени фонтанели. Тези "меки петна" са пространства между костите на бебето, където костите все още не са се оформили напълно. Това позволява на черепа на бебето да премине през родовия канал.

Тъй като тези меки петна не са се затворили, хората често ги смятат за няколко различни кости, докато всъщност те са част от една и съща кост, която просто още не се е сраснала. По-малкото меко петно, разположено в задната част на черепа на бебето, обикновено се затваря, когато то навърши 2-3 месеца. По-голямото, намиращо се в предната част на черепа, отнема малко повече време и накрая се затваря около 18-месечна възраст.

Грижа за меките места на главата на бебето

Бебетата и децата винаги растат. Но има моменти, в които растежът е ускорен, и такива, в които той е по-неактивен. Новородените и кърмачетата растат по-бързо, отколкото на който и да е друг етап от развитието си. Ако сравните новородено с 6-месечно дете, разликата е доста забележима. Ако обаче направите същото с 5-годишно и 6-годишно дете, може и да не успеете да разберете кой е по-голям.

По същество този процес на формиране на костите при бебетата е процес на заместване. Докато бебето расте, хрущялът му бавно се заменя с кост. За да стане това, малки кръвоносни съдове в цялото им тяло работят, за да доставят кръв до остеобластите, които са клетки, създаващи костта, която в крайна сметка ще покрие, а след това ще замени хрущяла.

Тъй като вашето малко дете продължава да се развива, растежът на костите е силно концентриран в краищата на много кости, където се намират растежните плочки. Когато детето ви най-накрая спре да расте, растежните му пластини се затварят. Разбира се, развитието на костите зависи от много фактори, включително генетика, хормони, физически упражнения и диета.

На каква възраст костите на детето ще спрат да растат?

Най-бързите периоди на растеж на костите настъпват от раждането до 2-годишна възраст, а след това отново около пубертета. Костите на бебетата обикновено нарастват с около 26 см. през първата година.

Докато бебето ви расте към детството, то ще преживее т.нар. скокове на растежа. Тези скокове на растежа ще се случат по различно време при различните деца. Но всички деца в крайна сметка ще преминат през юношески скок на растежа. Това е време, когато телата им растат с много по-бързи темпове от обичайното и обикновено е съпроводено с развитие на вторични полови белези. След този скок на растежа растежните плочки започват да се затварят. Тогава костите са скелетно зрели и тялото достига окончателния си ръст на възрастен човек.

Процесът на вкостяване, който протича в тялото на детето ви - при който голяма част от хрущялите в тялото на детето ви се превръщат в кости - обикновено приключва, когато детето ви достигне средата на 20-те си години, казва д-р Карп. В този момент костите могат да продължат да се променят, но вече не растат. 

Поддържане на здрави кости на детето ви

За да поддържате костите на детето си здрави, трябва да започнете с градивните елементи - калций и витамин D. Почти целият калций в организма на детето ви се съхранява в костите и зъбите му. Но тъй като организмът им не произвежда собствен калций, те трябва да си го набавят всеки ден от храни и напитки. Същевременно витамин D е от съществено значение, защото подобрява усвояването на калция.

Бебетата получават всичкия калций, от който се нуждаят, от кърмата или детското мляко. Въпреки това кърмените бебета - дори частично кърмените - се нуждаят от добавка с витамин D скоро след раждането, за да могат да използват калция. Формулите за кърмачета съдържат добавен витамин D, така че ако бебето ви пие, то не се нуждае от допълнителен D.

След като детето ви започне да се храни с храна, е важно да продължи да получава достатъчно калций и витамин D чрез добре балансирана диета. Можете да изберете голямо разнообразие от храни, богати на калций и обогатени с витамин D, като кисело мляко, сирене, тофу, сьомга, яйчни жълтъци и боб. След първия си рожден ден те също могат да започнат да пият пълномаслено мляко - или мляко на растителна основа, ако имат алергия.

Също така няколко минути пряка слънчева светлина върху непокритата кожа помагат да се задейства реакция за превръщане на прекурсора на витамин D в активната му форма.Физическата активност също така помага за изграждането на здравината на костите при децата. Костите се адаптират към натоварването или изискванията, които се поставят върху тях, така че колкото по-активно играе, тича и скача детето, толкова по-здрави кости изгражда.