Отново в час: 8 съвета за по-лесно адаптиране към училището
Опитайте се да не прехвърляте тревогите си върху детето
Всеки родител иска да помогне на детето, да го предпази от нежелани преживявания, да улесни адаптирането му към нова среда, но е важно и да не прекалява със свръхпротекцията. Прекрачвайки училищния праг, то вече е оформена физически и психологически личностс развити внимание, памет, мислене, въображение и реч, както и умение да общува с възрастните. Така че няма причина да се тревожите прекалено, че нещо ще се обърка: детето ви вече знае много, а останалото ще научи в новата за него среда.
И все пак, как най-лесно да стане адаптирането към училище - ето съветите на водещи експерти от Градския психолого-педагогически център в Москва:
1. Създайте комфортен дневен режим
Ако внезапно родителите почувстват, че мотивацията на детето е намаляла, тогава проверете дневния режим: той трябва да бъде структуриран, не трябва да отлагате лягането за дълго време.
Опитайте се да планирате деня предварително, за да избегнете преумора, и равномерно разпределете учебното натоварване, комбинирайки го с физически дейности: упражнения и разходки.
2. Намерете баланс между учене и свободно време
И също така - добро хранене, достатъчно сън, разходки на чист въздух и да се прави и "нещо за душата".
Ако детето ви няма достатъчно време за всичко това, тогава трябва да преразгледате графика.
Почивката трябва да възстанови не само физическата сила, но и психологическия ресурс.
3. Плавно преминаване в работен ритъм
Необходимо е постепенно да се навлиза в учебния процес.
През последните няколко дни на ваканцията е добре да започнете да се настройвате да учите и да спазвате режима.
Прелистете учебниците, вижте какви ще са предстоящите уроци и нека детето се опита само да формулира няколко изречения по всяка тема - това ще му помогне да опресни знанията.
4. Не прехвърляйте притесненията си върху детето: настройте го положително
Обърнете внимание на собственото си поведение и емоции: ако родителят преживява твърде много, той неволно предава това притеснение на детето.
Бъдете спокойни, обяснете му, че училището е стандартен и логичен етап от живота. Припомнете си положителния си опит в училище - предметите, промените, приятелите и учителите - и разкажете на детето си за тях.
За да помогнете на ученика да свикне с новия начин на живот, можете също да направите визуален график за седмицата. Той ще го ориентира какво го очаква днес, утре, вдругиден и т.н. Посочете в графика времето за начало на уроците, връщане вкъщи, домашна работа, посещение на извънкласни дейности, кръжоци, спорт и т.н. Управлението на времето ви позволява да изпълнявате планираните задачи навреме, да сте психически подготвени за натоварен ден.
5. Настройте съня и постепенно влизайте в режим след ваканцията
Качественият нощен сън влияе значително върху самочувствието, психологическото здраве и настроението на детето. За да избегнете стреса в първия учебен ден след ваканцията, трябва постепенно да се върнете към правилния дневен режим.
Ако детето ви е свикнало да стои до късно, започнете леко да измествате времето за сън.
Не забравяйте да ограничите използването на еликтронни джаджи час преди лягане. Синият спектър, както и ярката бяла светлина от екраните на мониторите, пречат на нормалното производство на мелатонин и могат да доведат до безсъние.
6. Сърдечен разговор всеки ден - това ще помогне за адаптирането към училище
Много е важно родителите да намерят поне няколко минути на ден, за да разговарят сърдечно с детето, да го попитат как е минал денят в училище, какво ново е научило, с кого е говорило, какво интересно се е случило.
Ако ученикът е бил активен в уроците, получил е добра оценка или се е проявил в нещо друго, не забравяйте да го подкрепите, похвалете го, за да го мотивирате за по-нататъшен успех.
Ако детето се тревожи за нещо, не го пренебрегвайте и оставяйте без внимание. Помогнете му да намери изход от ситуацията въз основа на вашия житейски опит.
7. Поддържайте спокойна и приятелска атмосфера вкъщи
Независимо от успеха или от временния неуспех на детето в училище от роднини, то трябва да чувства безусловна любов, подкрепа и приемане вкъщи.
Тъжно е, когато децата започнат да създават впечатлението, че целият им живот се състои само от уроци и домашни, а възрастните се интересуват само от оценки.
Опитайте се да избягвате повишен тон и конфликти вкъщи - това разваля настроението, саботира учебния процес и може да ви изнерви.
Изпратете и посрещнете ученика с усмивка: осъзнаването, че го очакват у дома с радост, помага много на човек както в училище, така и в живота.
8. Отделете време за творчество
Арт терапията е уникален метод, който позволява не само да се реализира творческият потенциал, но и да се структурират мислите, да се отървете от стреса и да се заредите с положително.
Организирайте семейна творческа вечер, посветена на лятната тема, на предстоящ празник и пр. - това ще ви помогне да освежите емоциите си, да се настроите за новата учебна година и да прекарате качествено време заедно!