Как да насочим детето в избора на образование или професия, са едни от най-важните решения, които ще вземете в живота си. За да помогнете на тийнейджъра да се ориентира в този сложен лабиринт от възможности, е важно да подходите с търпение и разбиране. Съвременният поглед и технологиите също могат да ви улеснят живота, ако ги ползвате смислено и със здрав разум. Бъдещето на децата не се свежда просто до "престижни" университети и "високоплатени" професии; то е свързано с тяхното щастие. А това започва с осъзнаването на интересите, уменията и личността на детето.

Снимка: LIDL

Учене през целия живот - ключово умение, което да насърчаваме

Светът се променя с бърза скорост, а България остава в последните редове на статистиките по функционална грамотност. Затова е от решаващо значение детето ви да придобие не само специфични знания, но и ключови умения за учене, адаптация и непрекъснато усъвършенстване. В новия епизод на образователния видеокаст "Уменията на 21-век" експерти разглеждат темата в разговор за образованието, кариерното ориентиране и как да помогнем на децата да открият това, в което са силни. В него се посочва как едно от най-ключовите неща за децата е именно настройката, че животът е непрекъснато учене. Вашето дете трябва да се научи да учи, казва Гергана Раковска, автор на иновативни инструменти за кариерно ориентиране и гост в епизода. За щастие има достатъчно платформи и онлайн ресурси, които могат да подпомогнат процеса на учене през целия живот.

Ролята на семейството остава водеща

Въпреки морето от източници, семейството все още играе най-важната роля в кариерното ориентиране. Вашата подкрепа, насоки и емпатия са от решаващо значение в този ключов момент. Възможно е тийнейджърът да прояви несигурност, да не знае какво иска или да си промени мнението на 180 градуса. Вместо да го "бутате" към конкретна опция, опитайте се да му помогнете да опознае себе си по-добре. Това е ценно умение, което ще му бъде от полза през целия живот.

Днес е по-лесно от всякога детето да се разсее в технологиите и да не си зададе важни въпроси, но именно затова разговорите са от ключово значение. Водете диалози и го насърчавайте да се запита "какво наистина харесвам?" и "с какво искам да допринасям?". Помогнете му да осъзнае своите:

  • силни страни: в какво го бива? Кои са неговите суперсили, таланти и умения?
  • интереси: какво го вълнува? Какво би искало да прави в свободното си време
  • ценности: какви житейски принципи са важни за него? Какво е значението на работата, парите, семейството и общността в неговия живот?

Онлайн платформи и инструменти

Не е нужно детето ви да знае отговорите на всички тези въпроси в 8 или 10-ти клас. Но е важно да го насочвате да мисли по тези теми и да открива себе си. Тестовете за кариерно ориентиране например са полезни инструменти, които помагат на младежите да намерят възможни учебни и професионални пътеки. Добрата новина е, че новите технологии могат значително да улеснят процеса. Изкуственият интелект може да анализира огромни масиви от данни за пазара на труда, да "предсказва" бъдещи тенденции в образованието и професиите и да помага на младите да съпоставят своите умения с актуалното търсене на специалисти в момента. Български онлайн платформи като www.profesii.info използват AI, за да предоставят инструменти за самооценка: тестове за кариерни интереси, за зелени и дигитални умения, за професионално ориентиране или за избор на университетска специалност. Изпробвайте ги заедно и вижте какви са резултатите.

Практически съвети за родителите

  • Водете открити разговори с детето си: помогнете му да опознае себе си, да размишлява за нещата, които го интересуват и му носят удовлетворение, вместо за това, което вие очаквате от него.
  • Не налагайте мнението си: не се опитвайте да "бутате" детето си към професия, която вие смятате, че е най-подходяща. Съветвайте и насочвайте, но с мярка.
  • Подкрепете го в неговите стремежи: окуражавайте го да изследва интересите си. Подкрепяйте го не само да опитва нови и нови неща, но да се задълбочава в тях.
  • Поощрявайте ученето през целия живот:чрез личен пример помогнете на детето си да разбере, че ученето е непрекъснат процес, който не свършва с матурата или държавния изпит.
  • Сравнявайте различни ресурси:използвайте онлайн платформи, кариерни консултанти и други ресурси, за да помогнете в ориентацията и избора. Направете селекцията заедно и се допитвайте до поне 2 източника.
  • Бързайте бавно: пригответе се, че кариерният път не е спринт, а маратон. Децата имат право да променят мнението си в хода на нещата, защото самият свят около нас го постоянно се трансформира.

Снимка: LIDL

Проучете новите тенденции

Не е задължително всички деца да учат за AI инженери, но е добре да знаете какви ще бъдат новите професии, преди да седнете да водите разговори по темата с вашия тийнейджър. Според Доклада за Бъдещето на професиите на Световния икономически форум, разширяването на дигиталния достъп е най-трансформиращият фактор за пазара на труда. Докладът изчислява, че до 2030 г. тази трансформация ще доведе до промени в 22% от настоящите професии. Очаква се да се създадат 170 милиона нови работни места (което е 14% ръст спрямо сегашните), а 92 милиона (8%) да бъдат закрити. Ето няколко ключови открития от Future of Jobs Report 2025, които е добре да имате предвид при избора на училище или професия:

  • Докладът прогнозира, че до 2030 г. 39% от основните умения ще се променят или ще остареят, което ще доведе нуждата от мащабно преквалифициране на работна сила. Очаква се най-търсените умения да бъдат критично и аналитично мислене, устойчивост, гъвкавост и адаптивност, креативност и непрекъснато учене.
  • Технологичните умения, вкл. работа с AI, големи масиви от данни, мрежи, киберсигурност и технологична грамотност, се очаква да бъдат най-търсени.
  • Най-бързоразвиващите се сектори включват още земеделие, транспорт, строителство, търговия и здравеопазване. Най-бързо намаляващите работни места са свързани с пощенски и банкови услуги.
  • Очаква се работните места на първа линия да отбележат най-голям ръст по отношение на обема. Сред тях са земеделски работници, куриери, строителни работници, продавачи и работници в преработвателната промишленост.
  • Климатичните тенденции ще доведат и до засилен фокус върху опазването на околната среда и ще стимулират търсенето на инженери на възобновяеми енергийни източници, екоинженери и специалисти по електрически и автономни превозни средства.
  • Застаряващото в световен мащаб население ще стимулира растежа на работни места в здравеопазването, докато нарастването на населението в трудоспособна възраст - ръста в образователните професии, като например преподавателите в средните и висши учебни заведения.
  • Очаква се административните позиции - секретари, асистенти - да отбележат най-голям спад в абсолютни числа. Същото важи и за пощенски служители, банкови касиери и оператори за въвеждане на данни.

Гледайте последния епизод на "Уменията на 21-век", продуциран от Лидл България, и вижте как възможностите за учене през целия живот могат да ви помогнат да сте адекватни в новата реалност, особено при избора на правилната професия или училище за вашето дете. Всички епизоди са достъпни безплатно в канала в YouTube.

За видеокаста "Уменията на 21-ви век":

Образователният видеокаст "Уменията на 21-ви век" е продължение на успешната вътрешна програма за обучения в лични, социални и граждански умения, която се провежда сред служителите на Lidl. Той осигурява платформа за разговор по важни за личностното развитие и израстване теми. Водещи на видеокаста са двама експерти от HR екипа на Lidl - Александрина Николова и Александър Стоичков. В разговори със специалисти в различни области те обсъждат актуални теми като медийна грамотност, изграждане на личен бранд в социалните мрежи, асертивна комуникация, поставяне и постигане на лични цели, баланс между работа и личен живот и много други.

За госта в еп. 11:

Гергана Раковска е лидер в създаването на връзки между бизнеса и образованието. Тя е председател на Фондация на бизнеса за образованието, неправителствена организация, която работи за подобряване на връзката между академичните институции и работодателите.

Съдържание на: Lidl
ИЗБРАНО