Скандали със сексуални насилници и стачка хвърлят мрачна сянка върху фестивала в Кан
Екипът по кризисен мениджмънт е в готовност да действа
За добро или за лошо, в навечерието на тазгодишния филмов фестивал в Кан, светлините на прожекторите, на и извън червения килим, ще бъдат насочени основно към жените във филмовото изкуство. Докато каймакът на дамите в индустрията, сред които холивудската актриса Мерил Стрийп и британската режисьорка Андреа Арнолд, се подготвят да получат престижни награди за изумителната си кариера, тъмен облак заплашва да помрачи тези забележителни за тях моменти. Причината е, че се очаква да бъдат оповестени нови обвинения за насилвани жени, част от европейската развлекателна индустрия, което може да засенчи бляскавото начало на фестивала.
Екранните постижения на Стрийп ще бъдат отпразнувани с почетна "Златна палма" на церемонията по откриването, а ден по-късно Арнолд, всепризнат британски филмов режисьор, ще получи престижната награда Carosse d"Or от френската режисьорска гилдия. В неделя пък още една влиятелна британска филмова личност ще бъде почетена, когато дейм Дона Лангли, председател и главен директор по съдържанието на NBCUniversal, ще бъде удостоена с наградата Women in Motion на пищна вечеря. Всичко това се случва в година, в която американската режисьорка Грета Геруиг, най-известна с филма си "Барби", който миналото лято счупи боксофиса, постигайки над 1 млрд. долара приходи, председателства жури, което включва звездите като Ева Грийн и Лили Гладстон. Но историята на 77-ия филмов фестивал най-вероятно няма бъде обгърната само от положителната енергия на постиженията на дамите.
В навечерието на годишната филмова среща на Лазурния бряг във Франция се разпространиха слухове за съществуването на нов списък от 10 мъже част от индустрията, включително водещи актьори и режисьори, които са се държали неуместно към жени. Смята се, че имената са били изпратени анонимно, както до Националния център за кино в Париж, така и до други водещи компании за филмово финансиране във Франция.
Според съобщения в Le Figaro и сатиричното списание Le Canard enchaîné, организаторите на фестивала са създали кризисен екип, който да се заеме с проучването на обвиненията. Разследването и евентуални разкрития може да се наложат филмите, да бъдат премахнати от графика на прожекциите, ако включват замесени имена.
Предстоящите разкрития със сигурност ще са добра основа за премиерата в сряда на късометражния френски филм Moi Aussi, в чийто сюжет са именно злоупотребите в индустрията. Филмът, който беше добавен към програмата Un Certain Regard на фестивала в последния момент, се очаква да се окаже също толкова възпламенителен, колкото и списъкът, благодарение на емоционалното си съдържание.
Създаден от актрисата Жудит Годреш, наричана "посланикът на #MeToo" във Франция, той се основава на разкритията на много жени. "Изведнъж пред мен се появи тълпа от жертви, реалност, която представлява и Франция, толкова много истории от всички социални среди и поколения", обясни Годреш. "Тогава въпросът беше какво щях да правя с тях? Какво правите, когато сте поразени от това, което чувате, от големия обем свидетелства?"
52-годишната актриса за първи път разтърси френското кино през февруари, когато обвини режисьорите Жак Дойон и Беноа Жако, че са я изнасилили през 80-те години, когато е била тийнейджърка. 77-годишният Жако, каза Годреш, е имал връзка с нея, когато е била под възрастта за съгласие. Той отрича да е извършил каквито и да било престъпления. Тя твърди още, че 80-годишният Дойон я е принудил да участва в сексуална сцена във филма му от 1989 г. La Fille de 15 ans (15-годишното момиче). На свой ред режисьорът заяви, че тя се е съгласила да участва в сцената, в която е участвал и той, и отрича твърденията й за изнасилване или нападение. Годреш затвърди обвиненията си месец по-късно с реч на престижните награди "Сезар" във Франция, в която заяви, че филмовата индустрия в страната е била прикритие за експлоатация на непълнолетни актьори.
Ефектът от новите обвинения в злоупотреба и от друга страна всички почести, които тази година ще се отдадат на влиятелните жени в индустрията, със сигурност ще означават, че откриването на фестивала през 2024 г. ще бъде в силен контраст с миналогодишния. Миналия май демонстранти протестираха срещу появата на Джони Деп в откриващия филм, "Жана дю Бари". Те изразяваха негодуванието си заради обвиненията срещу него в насилие срещу бившата му съпруга Амбър Хърд, които доведоха до поражението му в британски процес за клевета, въпреки че впоследствие спечели подобно дело в американския съд.
Членът на тазгодишното жури Ева Грийн е една от най-изявените актриси, обвинили Харви Уайнстийн в неуместно поведение. През 2017 г. актьорът каза, че е трябвало да отблъсне опозорения продуцент по време на бизнес среща в Париж. "Измъкнах се, но преживяването ме остави шокирана и отвратена", каза тя.
Реакцията на движението #MeToo във Франция е по-бавна и по-нюансирана, отколкото в Америка. Легендарнaта актриса Катрин Деньов беше сред онези, които първоначално омаловажиха важността на преследването на неуместното поведение на мъжете, защитавайки тяхното т.нар. "право да досаждат". Но миналата седмица френските законодатели се съгласиха с правителствено разследване на сексуалното насилие и насилието, основано на пола, в секторите на сценичните изкуства и модата в страната. А през есента френският актьор Жерар Депардийо ще бъде изправен пред съда по обвинения в сексуално насилие над две жени на снимачната площадка. Той е изправен пред обвинения в изнасилване по друг случай и е разследван по обвинения в нападение. Той отрича всички обвинения.
Светът на киното се завръща на Лазурния бряг от 14 до 25 май за форума, белязан от силно присъствие на холивудската индустрия, два месеца преди Олимпийските игри в Париж.
След Мартин Скорсезе и Харисън Форд миналата година, едно от най-очакваните събития сега е представянето в конкурсната програма на новата продукция "Мегалополис" на Франсис Форд Копола. Това ще се случи 45 години след "Апокалипсис сега", донесъл на режисьора втора награда "Златна палма", отбелязва АФП.
Пълнометражният филм с Адам Драйвър в главната роля, чийто първи трейлър беше представен преди дни, обещава да е научно-фантастично произведение с големи амбиции, филм завещание, подготвян 40 години и погълнал част от финансовото състояние на Копола.
Той ще бъде в Кан заедно с други представители от периода на разцвет на американското кино: Джордж Лукас, създателят на "Междузвездни войни", ще получи почетна "Златна палма", както и актрисата Мерил Стрийп.
Очаква се и младата гвардия на Холивуд: Бари Киоган и Джейкъб Елорди, които се изявиха в "Солтбърн", като всеки от тях в Кан участва във филм, включен в конкурсната програма, също и Маргарет Куали, пише БТА.
Джордж Милър ще представи "Фюриоза: Сага за Лудия Макс", предистория на поредицата му от постапокалиптични филми.
В надпреварата са и редовни участници като Жак Одиар, представящ се с неочакван испаноезичен мюзикъл, чието действие се развива в света на наркотрафикантите, както и Дейвид Кроненбърг. Ема Стоун пак се среща във "Видове доброта" (Kinds of Kindness) с любимия си режисьор Йоргос Лантимос, след като спечели награда "Оскар" за "Клети създания".
Както често се случва, на булевард "Кроазет" ще имат отражение и световните събития, особено в конкурсната програма, с драмата за младия Доналд Тръмп ("Стажантът") и адаптацията по романа "Лимонов" на Еманюел Карер на руския режисьор Кирил Серебренников, живеещ в изгнание.
Иранският режисьор Мохамад Расулоф, който се бори за "Златна палма", беше осъден по обвинения за нарушаване на националната сигурност на осем години затвор и с удари с камшик в навечерието на фестивала. Той има забрана да пътува в чужбина. В Кан ще бъде представена продукцията му "Семето на дивата смокиня".
Филмовата индустрия ще продължи да си задава въпроси за влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху творческата работа, шест месеца след историческата стачка в Холивуд и в момент, когато фестивалът открива конкурс за виртуална реалност.
С десетки хиляди посетители и звезди от цял свят, Кан ще бъде и генерална репетиция за властите в областта на сигурността, два месеца преди Олимпийските игри в Париж, отбелязва АФП.
Началото на филмовия фестивал ще бъде дадено на 14 май, вторник вечерта, от актрисата Камий Котен, преди прожекцията на "Второ действие" (Le Deuxième acte) на режисьора Куентен Дюпийо с участието на Леа Сейду. В същото време продукцията ще тръгне и в кината.
Има вероятност фестивалът да се окаже изправен пред стачка на част от персонала. Около 100 служители, включително прожекционисти и продавачи на билети, призоваха за протест заради заплащането и условията на труд. Евентуална стачка няма да застраши събитието, но може да доведе до смущения, отбелязва АФП.