Три вечни уестърна, които да гледаме на премиум екран
Когато всяка секунда пред екрана си струва
Развитието на телевизионните технологии не търпи никакво забавяне. След като 4K резолюцията получи достатъчно широко разпространение сред потребителите, на пазара се появи 8K екран. Новият 85-инчов смарт телевизор QLED 8K Q900R на Samsung разполага с 4 пъти по-голяма резолюция от 4K, което е сериозна заявка, че усещането за кино у дома се променя по безпрецедентен начин.
Samsung QLED 8K Q900R е снабден с екран с резолюция от 33,2 милиона пиксела, създаващи усещането за почти безкрайна дълбочина. Картината се отличава с абсолютен реализъм, прецизен детайл и чистота, както и никакви видими пиксели.
Но докато очакваме да се появи повече съдържание, генерирано специално от и за огромната 8K резолюция, нека се насладим на уникалната за Q900R способност да превръща почти всяка картина, независимо дали 4K или HD, в образ с почти 8K.
Нормално би било на екран с такава огромна резолюция да се загубят детайлите и яснотата, когато се гледа видео с по-ниско качество. При Q900R обаче това не се случва, защото в действие влиза Quantum 8K процесорът на Samsung. Неговата усъвършенствана интелигентност намалява шума в картината, подсилва ефектите и детайлите, прави изображенията по-ясни и прецизни. Q900R оптимизира и звука, така че да съответства на картината. Адаптивната яркост на екрана се наглася спрямо осветлението в стаята. Като премиум смарт устройство, Q900R също така може да препоръчва съдържание и да доставя информация, реагирайки на гласови команди.
За супер картината помага и функцията за подобряване на картината 8K AI Upscaling, базирана на машинно самообучение MLSR. Изваждането на цялата налична информация от детайлите в най-тъмните и най-светлите сцени се случва благодарение на друга функция - Q HDR 8K. А Direct Full Array Elite контролира всяка една отделна осветителна зона и така акцентира и на най-малките подробности. Може да изберете между няколко размера, които да паснат на размерите на стената у вас - 85, 75 или 65 инча.
За да изпробваме какво е усещането да потънеш в света на Q HDR 8K, избираме три първокласни класически филма. Те неслучайно са от жанра на уестърна, защото по традиция този вид кино разчита на големи бюджети. Успешните уестърни се отличават с внушителни и майсторски заснети пейзажи, със запомнящата се игра на висококачествени актьори и със страхотна музика.
"Великолепната седморка" (1960), "Добрият, лошият и злият" (1966) и "Танцуващият с вълци" (1990) са в топ 10 на най-култовите уестърни на всички времена. И макар че и трите ленти са с дължина над 2 часа, то всяка секунда пред екрана си струва.
"Великолепната седморка" - красива приказка, поднесена с финес
В първата версия на филма (не тази от 2016-а) попадаме в приятната за киното епоха, когато мъжете актьори изглеждат зашеметяващо, без да имат и грам мускул. До един слаби и атлетични, каубоите от "Седморката" хвърлят шепи естетика от екрана, докато ръсят добре написани реплики за смелостта, честта и добротата. Юл Бринър, Стийв Маккуин, Чарлз Бронсън, Робърт Вон, Джеймс Кобърн... Това са все имена на красиви мъже, напълно достойни за участие в една от най-величествените класики за Дивия Запад.
Да се спаси малко мексиканско село, което редовно е ограбвано от бандити, е неблагодарна работа без възнаграждение. Но пък води до неизбежен бой, в който лошите ще си получат заслуженото. На фона на скалисти планини и пясъчни пътища с донякъде приказна атмосфера, справедливостта възтържествува по един забавен и интересен начин. А за фон служи запомнящата се музика от Елмър Бърнстийн. И като казахме музика на уестърн, няма как да не си спомним за страхотния саундтрак на Енио Мориконе в
"Добрият, лошият и злият" - италианската класика с множество близки планове
Този филм е дотолкова наситен с идеи, драматични емоции, обрати и сюжети, че наистина в него можем да припознаем първоизточника изобщо на култа към Дивия Запад. Режисьорът Серджо Леоне (да, филмът е италиански!) си служи с близките планове, така че създава почти интимна обстановка. Две от физиономиите в близкия план - на Лошият и на Злият - умишлено са неприятни, но пък Добрият... Той е изигран от младия и готин Клинт Иистууд, когото ще запомним с вечната цигара в уста и присвитите очи именно от тази роля.
Едно можем да кажем със сигурност - филмът е твърде бавен и твърде дълъг за днешните разбирания за кино. Но именно защото всеки кадър е произведение на изкуството, си заслужава да се гледа отново и отново. И като казахме дълъг, вероятно няма по-дълъг касов филм, сниман през последните четири десетилетия от
"Танцуващият с вълци" - среща с Кевин Костнър, която трае три часа
В началото на 90-те сякаш от нищото се появява този епос, базиран на книгата на Майкъл Блейк. Когато се озовава сам в прерията по силата на военния си дълг, лейтенант Джон Дънбар (героят на Костнър) започва да изпитва неистова самота. В началото компания му прави само един вълк, а след това се появяват индианците от племето сиукси.
И дори историята да звучи почти безсюжетно, всъщност действието се развива доста бързо. Филмът успява да задържи вниманието чрез умел монтаж, реалистични сцени, чрез поетични и страхотно красиви кадри. Може би единствено тук можете да чуете и как звучи сиукския (лакотски) език. По тази, а и по други причини през 2007-а величествената лента беше обявена от Конгресната библиотека на САЩ за изключително важна за културата, историята и естетиката на Америка.
Оскарите също не подминават "Танцуващият с вълци" и филмът печели цели 8 награди, сред които за най-добър филм, за най-добър режисьор (Костнър), за сценарий, монтаж, кинематография, саундтрак, саунд миксинг...
Някога, в годините, когато излезе "Танцуващият с вълци", филмите достигаха до зрителите на видеокасети, а след това на DVD, на Blue Ray. Тогава записите се дублираха от един глас, например на великия Васил Кожухаров, който можеше с равен тон да предаде всякакви емоции. А днес имаме стрийминг платформи със страхотно качество и телевизори като Q HDR 8K, които превръщат образа в приказка. Звучи като сън но е истина - бъдещето дойде твърде бързо. И все пак е добре да не забравяме какво беше неотдавна, защото само онзи, който помни откъде е тръгнал, може да оцени наистина докъде е стигнал.
НАЙ
Блейк Лайвли обвини режисьора Джъстин Балдони в сексуален тормоз
Как Меган Маркъл се скара с членовете на кралското семейство?
Параскева Джукелова от класа на мечтателите: Не успях да намеря своята глутница, но научих, че има нещо по-ценно и от таланта
Майките на големите звезди: Истории за сила и жертви с трудно минало
Да манифестираш или да не манифестираш - това е въпросът
Блейк Лайвли обвини режисьора Джъстин Балдони в сексуален тормоз
Как Меган Маркъл се скара с членовете на кралското семейство?
Майките на големите звезди: Истории за сила и жертви с трудно минало
Параскева Джукелова от класа на мечтателите: Не успях да намеря своята глутница, но научих, че има нещо по-ценно и от таланта
Да манифестираш или да не манифестираш - това е въпросът