Менопаузата е период в живота на жената, който се характеризира с постепенно намаляване продукцията на естроген до пълното ѝ отпадане. Естрогенът се секретира от яйчниковия фоликул и с нарастване на нивата му става възможна овулацията и отделянето на яйцеклетката от яйчника, за да бъде оплодена. Тъй като броят на яйцеклетките е генетично предопределен още в ембрионалното развитие на плода, периодът на женска плодовитост е ограничен. Тя е приблизително 30 години и започва с първия месечен цикъл.

С напредване на възрастта секрецията на естроген постепенно намалява и това оказва влияние върху фертилитета. Периодът на ранни промени в хормоналния баланс се нарича перименопауза. Ендокринологът доц. д-р Лъчезар Лозанов отбелязва, че голям процент от жените могат да отчетат нередовна менструация, междинни маточни кръвотечения, промяна в продължителността на кървенето и намалено сексуално желание. Обикновено това отнема 5-10 години, докато настъпи същинската менопауза. Тя става факт, когато измине 1 година от последната менструация. Най-често това се случва във възрастта около 50 години. Когато напълно се преустанови яйчниковата дейност, жената навлиза във фазата на постменопауза.

снимка: Vichy

Ролята на естрогена не се изчерпва единствено с репродуктивната функция. Той участва в преработката на мазнините, производството на колаген и има влияние върху мозъка и функцията на вегетативната нервна система, поради което в периода около менопаузата и след това жените по-трудно задържат теглото си и могат да получат различни симптоми, като повишена възбудимост, внезапни горещи вълни, сърцебиене, нарушено качество на съня, намален обем на костното вещество, водещо до по-лесна чупливост на костите, честа промяна на настроението и дори депресия.

Кожата и хормоните

Естрогенът регулира нивата на колаген. Колагенът е най-разпространен в кожата, сухожилията и костите. Той е отговорен за структурата и еластичността на тези тъкани и поради тази причина ниските му нива водят до чупливост на ставите и кожни промени. Стероидният хормон DHEA (дехидроепиандростерон) е друг фактор, който има отношение към кожата на жената. Той влияе върху пигментацията, тонуса и мастната обмяна. Неговата продукция също започва да намалява след 25-годишна възраст, но за разлика от естрогена, може да бъде стимулиран, както сочи изследване, направено от козметичния гигант VICHY Laboratoires.

Можем ли да противодействаме на природните закони?

На този въпрос дерматологът д-р Катя Паскова коментира в интервю: "Колагеностимулиращите и ревитализиращи дерматологични терапии, съчетани с правилната хидратираща и подхранваща козметична рутина вкъщи са ключът към красивата кожа в зряла възраст."

снимка: Vichy

Козметичната серия продукти VICHY NEOVADIOL е разработена специално за жените в зряла възраст и в период на менопауза. Богатото ѝ съдържание на грижовно подбрани съставки активират функциите, засегнати от намаленото количество на DHEA и колаген, и компенсират неблагоприятните ефекти от намаляващия или отсъстващ естроген. Със специално адаптираните си формули, те снабдяват кожата с необходимото за двата периода - перименопауза и постменопауза.

За периода на перименопаузата в гамата ще намерите дневни кремове за нормална към смесена и за суха кожа, които имат уплътняващ и изпълващ ефект, както и нощен крем, който е предназначен за уплътняване и обновяване на кожата.

 

снимка: Vichy

Когато измине година от последния ви месечен цикъл, е добре да смените козметиката с такава, която ще посрещне нуждите на кожата ви в перода на постменопауза. Такива продукти са подхранващия дневен крем и нощния, който има и стягащ ефект.

Психологически аспекти на менопаузата и периодът след нея

Емоционалните промени при жените в периода на хормонален преход психологът Мадлен Алгафари обяснява така: "Промяната в настроенията смущават някои жени, които са свикнали да се контролират преди. Безсънието ги дразни, защото не могат да отпочинат пълноценно. Други пък доста зле преживяват промените в тялото - подпухването, качването на килограми или пък отпускането на кожата и появата на бръчки." При моменти на засилена тревожност и депресия тя препоръчва консултация с психотерапевт, но според нея депресивността е по-скоро емоционално преживяване на отминалата младост, която "най-добре се преодолява, когато имаме перспективи и цели за постигане на нещо - от учене на чужд език, до ново хоби или нови запознанства. Защо не и някакво творчество - това също е раждане. Душата може да ражда докато е жива, за разлика от тялото."

 

* съдържание на Vichy