Екстравагантно решение с категорични научни резултати

За микробиотата в последните години се изписа много. Това, което категорично вече се знае, е че организмът ни работи в симбиоза с милиарди микроорганизми - негови обитатели, - отговорни за процеси, като храносмилане, синтез на хранителните вещества, влияние върху имунната защита, борба с патогени, регулиране на възпалителни процеси и дори подпомагане на психичното здраве. Поради различни причини обаче често се стига до дисбиоза. Дисбиозата е състояние на нарушен баланс с превес на онези микроорганизми, които чрез дейността си нарушават нормалното функциониране на лигавици, органи и цели системи, защото "добрите" бактерии, които неутрализират действието им, са в намален състав и количество.

Микробиотатата - първа защитна линия на организма

Кожата, лигавиците на носа, гърлото, устната кухина, червата и урогениталната система имат специфична микробиота, който осъществява първа защита на тези входни врати към вътрешността на организма. Всяка бактерия и микроорганизъм има точно определена роля в организма ни. Когато балансът им се наруши, имунната система реагира. Този имунен отговор може да бъде положителен, като помага за възстановяване на баланса, или отрицателен, когато причинява възпаление и заболявания. Единствено чревната микробиота има непосредствена връзка с имунната система, влияейки пряко на развитието, функцията й и имунните реакции. Това обаче не значи, че микробиотата в други органи не може да повлияе индиректно върху имунитета.

Снимка: Vedra International

Устата - естествен дом на стрептококи?

Всеизвестен факт е, че в устната кухина на човек живеят повече микроорганизми от навсякъде другаде. Устата, с нейната анатомична характеристика, прави лесен достъпа за патогени от всякакъв вид. Факторите като въздух, храна и замърсени ръце предполагат локалната микробиота да бъде доста по-специфична, по-богата, но и по-лесно уязвима.

Най-уязвимата група са децата, не само заради това, че често посягат към устата си далеч преди да придобият хигиенни навици, но и защото имунната им система още не е обучена за срещите с някои чести патогени. Честите инфекциите в детска възраст се дължат на различния микробиотен статус на отделните деца в групата, които в близък контакт си разменят микроорганизми. Една здрава микробиота, която има потенциала да се справи с отделни патогени, може да не разболее конкретното дете, но отделени чрез аерозоли на слюнката и попаднали в дихателните пътища на друго, те могат да доведат до сериозни инфекции. Такива са случаите на пневмокока ( Streptococcus pneumoniaе), който може да се изолира в здрав организъм, но да причини пневмония при друг, или широко дискутираният напоследък Streptococcus pyogenes, причинител на гнойни ангини и скарлатина.

По правило стрептококите са бактерии, които са екзогенни (външни) патогени и имат потенциала да инфектират определени органи. Но има и такива, които естествено живеят в лигавицата на устната кухина и са част от микробиотата. Streptococcus mutans е такъв стрептокок, който по характеристика причинява кариес, а отговорен за зъбната плака е Streptococcus mitis. И двата вида стрептококи имат и поддържаща роля в здравето на устната кухина, но бактерията, която е в състояние да регулира и спре разрушителното действие на тези микроорганизми, е Streptococcus salivarius.

Снимка: Vedra International

Streptococcus salivarius - приятел на детското здраве

Streptococcus salivarius K12 е вид бактерия от рода Streptococcus и обикновено се смята за полезен и коменсален организъм в микрофлората на устната кухина. Ролята му в устното здраве е свързана със създаване на кисела среда ( чрез производството на млечна киселина), която е неподходяща за растежа на множество други патогенни бактерии. По-специфичното обаче е, че Streptococcus salivarius K12 произвежда антибактериални вещества, чрез които потиска прикрепването и растежа на други, болестотворни, бактерии и с това облекчава работата на имунната система. Когато Streptococcus salivarius K12 се засели върху биофилма на повърхността на езика и устната кухина, цялата област на гърлото остава защитена, включително лигавиците на устата. Много често сниженият имунитет и честата поява на рани и афти по лигавицата на устата се дължат на намаленото количество точно на този стрептокок. А нормалните му стойности спомагат за укрепване и развитие на детската имунна система чрез поддържане баланса на микрофлората.

В помощ на локалния и общия имунитет

Това, което поддържа общия имунитет, както в детска, така и в зряла възраст, са: здравословното и балансирано хранене, физическата активност, продължителния и здрав сън, редукция на стреса, хигиената и съзнателното избягване на фактори, които естествено намаляват защитните сили на организма, като простуди, претопляне и излагането на екстремни климатични условия.

Естествен регулатор на имунните механизми е витамин Д. Неговото действие е едно от най-проучваните в областта на имунитета и автоимунитета. Асоцииран е със слънчевите лъчи като естествен бустер за производството му, но в днешно време дефицитът му се наблюдава в над 80% от хората по света заради спецификата на съвременния начин на живот.

За да защитим децата си, които са изложени на най-висок риск от вирусни и бактериални инфекции, освен да помогнем на имунната им система да се обучи по-бързо, можем да предотвратим заразяване, като укрепнем локалната устна микробиота.

Снимка: Vedra International

Омни-Биотик ИмунД е решението, което в есенно-зимния вирусен сезон може да се справи с честата среща с патогени.

Омни-Биотик ИмунД е пробиотик, който съдържа 1 милиард бактерии от щама Streptococcus salivarius K12 и витамин Д. Създаден специално за децата с приятен ягодов вкус, но без захар, този помощник на локалния и общия имунитет, има и още едно предимство - направен под формата на таблетка за смучене, той е подходящ и предпочитан за деца над 3 години.

Омни-Биотик ИмунД - динозавърски имунитет, който защитава гърлото, носа и ушите на децата в най-уязвимата възраст.

С подкрепата на: Vedra International