Отрезвяващ призив за помощ за Украйна, няколко годишнини, но преди всичко инцидент между комика Крис Рок и актьора Уил Смит, който провали вечерта - 94-ата церемония по връчването на наградите "Оскар" ще се запомни със своите акценти, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Уил Смит - удар, "Оскар" и сълзи

Планът работи перфектно, докато на сцената не излиза комикът Крис Рок, за да връчи "Оскар" за най-добър документален филм. Той подхвърля една-две шеги, като не пропуска да се пошегува и с бръснатата глава на Джейда Пинкет Смит, съпругата на Уил Смит, която страда от алопеция (заболяване, свързано със загуба на коса). Изведнъж Уил Смит, който се е превъплъщавал в образа на боксовата легенда Мохамед Али, се качва на сцената и удря Рок по лицето, след което се връща обратно на мястото си. "Дръж името на жена ми далече от мръсната си уста!", изкрещява Смит, но телевизия Ей Би Си успява да заглуши звука.

"Любовта те кара да правиш луди неща", извинява се впоследствие Уил Смит, с лице, покрито със сълзи, докато приема своя първи "Оскар" за най-добър актьор за "Методът Уилямс". "Пропуснах ли нещо?", казва комедийната актриса Ейми Шумър, една от водещите на церемонията, разсмивайки цялата зала. След събитието от полицията на Лос Анджелис съобщават, че Крис Рок не е подал жалба.

Отрезвяващ призив за помощ за Украйна

Това беше един от въпросите, които стояха пред организаторите: как да не пренебрегнат драмата на войната в Украйна? Ейми Шумър предложи украинският президент Володимир Зеленски да говори по време на събитието. Очевидно обаче той беше решил да не прави твърде много. В средата на церемонията присъстващите бяха помолени да запазят минута мълчание, докато същевременно бяха излъчвани съобщения, призоваващи зрителите да участват в хуманитарна помощ.

"Президент Байдън, върнете у дома Бритни Гринър", американската баскетболна звезда, задържана за повече от месец в Русия, призова продуцентът Бен Праудфут, получавайки "Оскар" за най-добър късометражен документален филм за "Кралицата на баскетбола".

Вечерта нямаше много общо с политиката, въпреки няколкото иронични реплики за жените в киното, подхвърлени от Ейми Шумър при откриването. "Тази година киноакадемията нае три жени да представят вечерта, тъй като това винаги излиза по-евтино от един мъж", пошегува се тя, заобиколена от двете си колежки - Реджина Хол и Уанда Сайкс.

Embed from Getty Images

Музикална вечер, закрита от Лайза Минели

Символично, именно сестрите и американски тенис звезди Серина и Винъс Уилямс, чиято история е в основата на филма "Методът Уилямс", представиха Бионсе в началото на вечерта. След това мегазвездата изпълни песента от филма "Be alive" сред изцяло ябълковозелен декор, пресъздаващ тенис кортовете в Комптън - предградие на Лос Анджелис, където бъдещите шампионки тренират като млади.

Седмица преди наградите "Грами" вечерта отдаде заслужено място на музиката с изпълненията на Бионсе и Били Айлиш, както и на Меган дъ Стелиън, която подпали залата с хитовото парче "We Don't Talk About Bruno" от отличената с "Оскар" анимация "Енканто" на "Дисни".

Още един легендарен глас прозвуча на сцената - този на актрисата и певица Лайза Минели, която закри вечерта заедно с Лейди Гага, връчвайки най-голямата награда - "Оскар" за най-добър филм на "CODA: Дете на глухи родители". Особено затрогващ беше моментът, когато 76-годишната Минели, отслабнала и в инвалидна количка, сподели с усмивка: "Толкова съм щастлива, че съм тук".

Embed from Getty Images

Втора статуетка за Анита от "Уестсайдска история"

Преди 60 години легендарната Рита Морено печели "Оскар" за най-добра актриса в поддържаща роля за ролята си на експлозивната Анита в музикалния филм "Уестсайдска история". В рядко срещан момент на 94-ите награди на киноакадемията Ариана ДеБоуз грабна статуетката "Оскар" в същата категория за същата роля в римейка на филмовия мюзикъл, режисиран от Стивън Спилбърг.

31-годишната актриса, която също като Рита Морено е родена в Пуерто Рико, отдаде почит на 90-годишната си предшественичка, която я аплодираше в залата. "Твоята Анита проправи пътя на хиляди Анити като мен", каза тя, визирайки пуерториканската имигрантка, която и двете изиграват.

Снимка: Getty Images

Джеймс Бонд на 60 години, "Кръстникът" на 50

Церемонията беше повод да се духнат свещите на няколко монумента на киното. Първо, 60-годишнината от първия филм за Джеймс Бонд - "Доктор Но", излязъл на екран през 1962 г. А какъв по-добър подарък от "Оскар"? Били Айлиш се погрижи за това, като спечели статуетката за най-добра песен от филм - "No Time to Die" от 25-ия филм от поредицата "Смъртта може да почака". Черна коса, черна рокля, далече от зелените кичури в ранните си години или платиненото русо на Мерилин Монро напоследък, Били Ейлиш изпълни тематичната песен на холивудска сцена.

Снимка: Getty Images

Малко по-млад, 50-годишен, беше почетен и "Кръстникът" - първият филм от легендарната трилогия за италиано-американската мафия на режисьора Франсис Форд Копола. На шоуто беше отбелязана и 30-годишнината на баскетболната комедия "Белите не могат да скачат" с Уесли Снайпс и Уди Харелсън.