В деня без теб
Краси Куртев си отиде на едва 54 години, но остави история, която никога няма да спре да се разказва. "Акага" е фънк легендата на българската музика, и времето на изгубените илюзии
Българската музикална сцена се сбогува с мъжа, който превърна "Акага" в символа на българския фънк и фюжън. 33 години Краси Куртев създаваше не просто музика, а изкуство и приятелства, и придаваше смисъл на всяка среща с онази публика, която мнозина не вярваха, че може да съществува в България - а тя благодареше на "Акага" за "онези дни".
За всички онези, които познаваха и обичаха Краси, загубата е съкрушителна. Той не просто успя да създаде история, той имаше още толкова много да пише.
Преди броени часове неофициално бе съобщена възможна причина за кончината му - рак на черния дроб.
Връзката на Краси Куртев с музиката започва в детството, когато неговата баба му подарява китара: "Беше класическа кухарка "Орфей", но аз мечтаех да свиря на бас и няма как, отидохме да купим такава с четири струни.", разказва той в свое интервю и допълва, че макар да не произлиза от музикално семейство, родителите му го записват в музикална школа, когато е в 3-4 клас. Нещата, по негови думи, се случвали естествено и нямало ден, в който да не е в групата и да не свири. Всяко лято посещавал лагери и именно там осъзнал, че тази професия му харесва и иска и занапред да се занимава с музика.
Години по-късно създава изключителна история - "Акага", в онези времена, когато "някои хора са ограбвали България и са ставали милионери, а ние решихме в този вакуум да правим музика."
За името на бандата, Краси споделя пред платформата "Даскалът по музика": "В началото не ми харесваше името на групата. "Акага" ми звучеше някак рокаджийски...Но Калин Вельов се мотивира със следното - тъй като майка му се занимаваше с нумерология, той заяви, че това е неслучайно име - защото три А в едно име правят нещо като пирамида и това означава вечен възход. А "А" в края и "А" в началото означават безкрайност, вечност. Не съм суеверен, но това бяха странни времена, за да правиш група в такъв стил. Теоретично тази група не би трябвало да съществува вече - ще ми се да вярвам, че името е помогнало..."
Заедно с Марин Панев, Георги Велев, Иво Казасов, Красимир Кирилов, Георги Курназов сформират смесица от различни жанрове и стилове, в уникална за музикалната ни сцена група. Познават се от деца, а това означава едно - никой не може да се прави пред другия на нещо, което не е. "С две думи - знаем си всичките тъпотии. Заедно сме от музикалното училище. Аз бях тромбонист и с Гошо (Георги Велев) свирех от трети клас, с Ивчо (Иво Казасов) - от пети, а в шести запалихме първата цигара. Това, което ни държи може би е, че първо сме приятели и второ, че сме еднакво мислещи и си сбъднахме мечтата, напук на тези, които предричаха, че нашата история не може да се случи. През годините в "Акага" са свирели над 20 музиканти и то само елитни...", разказва Краси и добавя още един любопитен щрих към историята - този, на шефа.
"Като шеф съм добър - потушавам бунтове, страсти и скандали в групата, не ги пораждам. Ние сме 7 музиканти, егоцентрични, а това няма как да не води до някои конфликти. Но колкото повече остаряваме, толкова по-малко конфликти се появяват- уталожиха се нещата. Моята роля е да потушавам огъня, това е моята тайна", казва в интервю за "Даскалът по музика" Краси.
Преди няколко години споделя, че не е от типа творци "аз съм истински" или "аз съм себе си", но пред ограничен кръг фенове. Кому е нужно да се оправдава със "себе си", без да го разбира никой?
"Нали сте усещали когато някой музикант, никой не го слуша, но той твърди, че прави песни, за да се изразява. А ние не искаме да се "изразяваме" самотни и да свирим само вкъщи на рояла. Искаме да се виждаме с хората! Искаме срещи!", казва Краси.
Но понякога и да се скрият от суетата на света - в дома. През всички години до Краси е съпругата му Нели, която е фотограф. Без излишна светска слава, двамата успяват да запазят връзката си от нездраво любопитство и да опазят от него и сина си Нео.
С Нели се запознават на сцената. "Сестра й беше повод да се видим. Тя също е омъжена за музикант - Мишо Шишков, но ние дотогава с него бяхме на "Здравей - Здрасти", така че се запознахме чрез жените си и станахме много добри приятели. Така започнаха нещата при нас: от клуба, запознанство, срещи и в един момент - любов. Беше романтично, но в никакъв случай не беше от онази банална любов между музикант и фенка. Аз преди, а сега пък хич не флиртувам с фенската маса", спомня си Краси.
Нео също тръгва по неговия път, като с ученическата му група "Юпитер 7" получават ценни указания от Краси за първия им сингъл "Как искам".
Генът на фамилията отвежда Нео в музикалното училище. Братовчедка му Малена, която е вокалистка на групата, първа се насочва към професионалното обучение.
"Нямаше накъде другаде да поема. Дванадесета година свиря на класическа китара-прекрасен инструмент. Без музикалното училище нямаше да сме същите хора, не само в професионален, но и в човешки план. Имаше период, в който часовете свирене ми тежаха, но в един момент става част от живота. Като гледам назад-абсолютно си е струвало!", казва той пред БНР. За работата с баща си споделя: "Ние имаме различна връзка с него. Малко от моите връстници могат да работят със своите родители. Баща ми е на "ти" с модерната музика. Няма го този момент-да ме учи те какво са превели едно време, както се случва с други приятели. Приятно е да работим заедно!"
И Краси бил щастлив да напътства наследника си: "Казвам им, че с всеки бизнес може да се изкарват пари, стига да имаш добри идеи и да намериш добрите ниши. Бих препоръчал на всички млади музиканти така да си кроят кариерата, че да могат да работят в България, но да имат и вариант да работят извън страната, за да не са зависими само от едната сцена", заявява Куртев за БНР.
Никога и за нищо не е съжалявал. Вярвал, че ще може да направи и да се справи с всичко, каквото и да е предизвикателството.
"Музикантите и артистите не сме много забелязвани от властта. Другите браншове са галени по главата, защото това е едно много фино цвете, което може много лесно да загине и не съм оптимист, че след това можеш лесно да го посадиш...в България това дойде след промените, това неглижиране на музиката. Това не е така по света. Вие знаете ние пътуваме по света доста и навсякъде музиката и музикантът са много добре заплатени професии.
Разбира се, не е като да си адвокат или мозъчен хирург, но са уважавани и сложени на една достойна позиция. И тук това ще се промени лека полека, но за съжаление това ще стане, когато се види, че няма много хора, които да могат да се занимават с това нещо", споделя самият Краси в интервю за през 2020 г. и добавя в друго, че благодари на Бог, "че хората искат да ни гледат и слушат. Защото определено не сме най-красивите и фини тела в съвременния музикален бизнес, но явно има някаква магия при нас. Ще бъде много тъжен момент, ако хората не ни искат вече."
Краси, благодарим ти за магията "Акага"!