В детските ясли в Китай малчуганите имат нови преподаватели - роботи на име Кико.

Роботчетата са високи 60 сантиметра и се използват вече в 600 детски градини. Те носят общото име Кико, бели са и са закръглени. Нямат ръце и се преместват на колелца. В тях са вградени камери, които им помагат да се ориентират и които позволяват също така на децата, за които те се грижат, да правят видеозаписи, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Роботчетата разказват истории на малчуганите и ги карат да отговарят на въпроси за проверка на логическото им мислене. При всеки правилен отговор работчетата реагират с ентусиазъм, а очичките им придобиват формата на червени сърца.

В Китай роботи доставят покупките по домовете, придружават възрастните хора или предоставят справки за действащите закони. Фирмата създател на роботчетата Кико, които са в детските градини, иска те да започнат да се използват и в класните стаи, а също да се изнасят и в други азиатски страни.

Пекин инвестира много в изкуствения интелект в рамките на програмата си "Произведено в Китай 2025 г.", целяща развитието на високотехнологичния сектор. Според Международната федерация по роботика Китай е страната в света, която сега използва най-много промишлени роботи -340 000 са разположени в китайските заводи.

Китайският пазар на роботите, предназначени за сектора на услугите, сега съставлява 1,32 милиарда долара (910 милиона евро). Очаква се той да нарасне на 4,9 милиарда долара до 2022 г., според консултативната компания Рисърч ин Чайна.

Китайска фирма дори представи миналата година роботи, които могат да говорят, да включват съдомиялна машина, да имат сложни изражения на лицето и дори сексуални контакти.

Роботчетата Кико в детските градини струват 10 000 юана бройката (1280 евро). Това е приблизително колкото месечната заплата на преподавател от плът и кръв. Но те все още не могат да взаимодействат изцяло с децата, да осъществяват визуален контакт с тях и да имат различни лицеви изражения, а това е от значение при общуването с малчуганите. Предимството на тези роботи е, че са по-стабилни емоционално от хората.